آتش جنگ توئیتر و ترامپ شعله ورتر شد

به گزارش مجله استخدام جدید، مرگ یک رنگین پوست در شهر مینیاپولیس واقع در ایالت مینه سوتا به دست پلیس، باز و به دنبال آن شعله ور شدن آتش اعتراضات در این شهر، هم پای ترامپ، رئیس جمهوری امریکا را به توئیتر باز کرد و البته تازه ترین توئیت وی درباره این موضوع، آتش جنگ توئیتر و ترامپ را نیز شعله ورتر کرد. توئیتر برای نخستین بار توئیت وی را مصداق عینی نشر محتوای خشونت آمیز و تمجید از خشونت تشخیص داد و به دلیل نقض قوانین این شبکه اجتماعی، در کمتر از دوساعت و نیم این توئیت را از دیده ها پنهان کرد؛ موضوعی که باعث عصبانیت ترامپ شد.

آتش جنگ توئیتر و ترامپ شعله ورتر شد

این واکنش توئیتر تنها یک روز پس از امضای فرمان اجرایی ترامپ به منظور محدود کردن شبکه های اجتماعی در امریکا صورت گرفت. اما ماجرای این کشمکش ها چیست و عملاً رفتار توئیتری ترامپ تا به امروز در دوران ریاست جمهوری اش چگونه بوده است؟

فشار عمومی عامل واکنش توئیتر

دعوای اصلی ترامپ و توئیتر با اجرای برچسب راستی آزمایی برای دو پست توئیتری دونالد ترامپ توسط توئیتر شروع شد که اگر بخواهیم به چرایی این اقدام توئیتر نگاهی بیندازیم باید گفت این شبکه اجتماعی به دنبال فشارهای عمومی این جدال را شروع کرد.

ترامپ در دو هفته گذشته در سلسله توئیت هایی توهین آمیز ادعا کرد جان اسکاربورو، نماینده سابق فلوریدا در مرگ دستیار سابق خود در سال 2001 دست داشته است در حالی که این ادعا پایه و اساس درستی نداشت.

ترامپ در توئیت های خود اشاره به مرگ زنی با نام لوری کلاستیس در 19سال قبل داشت که البته تحقیقات پزشکی نشان می دهد این زن 28ساله در اثر بیماری قلبی درگذشته و نماینده سابق فلوریدا هیچ نقشی در مرگ وی نداشته است.به دنبال این توئیت ها، خانواده این زن طی نامه ای به جک دورسی مدیرعامل توئیتر از وی درخواست حذف این محتوا از توئیتر را داشتند و توئیتر هم ضمن عذرخواهی از خانواده این زن عنوان نمود نمی تواند اکانت ترامپ را به عنوان رئیس جمهوری امریکا مسدود سازد چراکه وی باید با مردم در ارتباط باشد اما از اعمال قوانینی جدید در توئیتر اطلاع داد که به دنبال آن دو توئیت ترامپ برچسب خورده و دعوای ترامپ و رسانه های اجتماعی وارد فاز تازه ای شده است.

با کشته شدن یک رنگین پوست، بازهم توئیت ترامپ دردسرساز شد چراکه در آن علاوه بر خطاب کردن مردم معترض به عنوان اراذل و اوباش، آنها را به گلوله تهدید کرد. توئیتر این بار با وجود فشارهای عمومی برای تعلیق حساب کاربری ترامپ، این پست را از دیده ها پنهان کرد البته اگر کاربر روی دکمه view کلیک کند، می تواند پست را لایک یا ریتوئیت کند و به آن پاسخ بدهد. این توئیت پس از پنهان شدن از دیده ها توسط توئیتر، روی اکانت رسمی کاخ سفید نهاده شد که باز هم این قانون برای آن اعمال شد.

لازم به ذکر است ترامپ مشابه این توئیت را روی فیس بوک و اینستاگرام (که این شبکه اجتماعی نیز در مالکیت فیس بوک قرار گرفته است) هم منتشر کرد ولی ظاهراً زاکربرگ قصد ندارد برعکس توئیتر واکنش مشخصی به رفتارهای ترامپ نشان دهد.

ترس از دخالت ترامپ در انتخابات 2020

فعالیت های جدید توئیتر واکنش دونالد ترامپ را به دنبال داشت و رئیس جمهوری امریکا یک فرمان اجرایی برای محدود کردن توئیتر و سایر شبکه های اجتماعی صادر کرد. البته این ماجرا نیز پیشینه هایی دارد.در یک سال گذشته ترامپ و یاران جمهوریخواهش در کنگره امریکا همگی معتقد بودند پلتفرم های شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و توئیتر آزادی بیان آنلاین را با حذف پست ها یا محتواها و همچنین تعلیق اکانت ها به خطر می اندازند.

این گروه همه کوشش خود را در یک سال گذشته به کار دریافتد تا تبصره 230 که شبکه های اجتماعی را از قانون رسانه ها مجزا می کرد اصلاح گردد و به این ترتیب این شبکه های اجتماعی نیز همچون رسانه های کاغذی جوابگوی مطالب منتشر شده بر پلتفرم شان باشند اما این کوشش ها بی نتیجه ماند. حالا به نظر می رسد ترامپ با این فرمان اجرایی می خواهد عملاً تلافی نموده و کوشش های یک ساله خود و تیم همراهش را به ثمر برساند. توئیتر، بارها از سوی کاخ سفید متهم به سانسور شده است و حالا به نظر می رسد آستانه تحمل هردو طرف بسیار پایین آمده است و شمشیرها را برای یکدیگر از رو بسته اند.

با وجود واکنش های جدید توئیتر به پست های ترامپ، بسیاری برچسب گذاری دو توئیت ترامپ یا پنهان کردن یک پست را گامی بسیار کوچک در زمینه مقابله با محتوای نادرست و اخبار جعلی منتشر شده توسط ترامپ روی این پلتفرم می دانند.

این عده معتقدند دنبال نمایندگان توئیت های ترامپ که بیشتر آنها هم از حامیان وی محسوب می شوند چندان علاقه ای به دنبال کردن موضوعات مورد دغدغه توئیتر ندارند و تنها توئیت وی را می خوانند. بیشتر آنها به دنبال راستی آزمایی نمی فرایند و عملاً این موضوع برایشان اهمیت چندانی ندارد پس نمی توان با این گام کوچک منتظر نتایجی بزرگ بود و توئیتر باید حساب توئیتری ترامپ را تعلیق کند. این افراد همچنین معتقدند انتشار اخبار جعلی، آن هم از سوی یک فرد تأثیرگذار در دنیا که بیش از 80میلیون دنبال نماینده دارد و بیشتر آنها هم از امریکا وی را دنبال می نمایند دامنه نگرانی ها را بیشتر می نماید. به اعتقاد این گروه، وی می تواند با توئیت های خود که حاوی اخبار نادرست است ذهن مردم را منحرف کند و در انتخابات 2020 اگر هم مانند انتخابات ریاست جمهوری 2016 دیگر پای روسیه در میان نباشد، عملاً ترامپ ارتش فالوئرهای توئیتری خود را فریب دهد و به نوعی در انتخابات تقلب و بازهم این کرسی را از آن خود کند.

هشتمین اکانت پرطرفدار توئیتر

با بالا دریافت تنش ها میان ترامپ و توئیتر، بعضی از نمایندگان دموکرات کنگره از ترامپ خواستند به طور خودخواسته حساب توئیتری خود را ببندد و به همه دردسرها سرانجام بدهد. اما چرا ترامپ تا این حد به ماندن در توئیتر اصرار دارد و با وجود حملات مکرر به این شبکه اجتماعی، غالباً از این بستر برای ارتباط دریافت با مردم امریکا و دنیا استفاده می نماید؟

تحلیل مؤسسه آماری Orbelo نشان می دهد روزانه تعداد نیم میلیارد و هر ثانیه حدود 5هزار و 787توئیت بر بستر این شبکه اجتماعی انجام می گیرد.همچنین آمار این مؤسسه نشان می دهد بیشترین اکانت توئیتر مربوط به امریکاست و بعد از آن هم ژاپن و بریتانیا قرار گرفته است. دیگر آمار این مؤسسه حاکی است نام دونالد ترامپ در میان 20 اکانت پرفالوئر توئیتر دیده می گردد و با 80.3 میلیون دنبال نماینده در رده هشتم نهاده شده است بنابراین ترامپ نمی خواهد از این ظرفیت بزرگ محروم بماند.

لازم به ذکر است از دیگر سیاستمدارانی که دنبال نماینده های بالایی در توئیتر دارند می توان به باراک اوباما اشاره نمود که با 117.7میلیون فالوئر در رده نخست جای گرفته و نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان هم با 57.4 میلیون فالوئر در صندلی هفدهم قرار گرفته است. البته باید گفت ماجرای دعواهای اخیر دونالد ترامپ و شبکه اجتماعی توئیتر تغییراتی هم در سهام و هم در تعداد فالوئرهای دونالد ترامپ ایجاد کرد.

مؤسسه tweetbinder نیز به ارائه گزارش تحلیلی پرداخته و یادآور شده است ترامپ از سال 2009 که اکانت توئیتر خود را ایجاد کرد تا به امروز بیش از 47 هزار توئیت منتشر نموده ولی از سال 2012 به جمع توئیت بازان حرفه ای پیوسته است.

تحلیل این مؤسسه نشان می دهد که فعالیت ترامپ در توئیتر با شروع فعالیت های انتخاباتی اش برای دور دوم بسیار بیشتر شده به طوری که تعداد توئیت ها و ریتوئیت های وی از 3هزار و 587 مورد در سال 2018 به 6هزار و 934 مورد در سال 2019 رسیده است. با توجه به شیوع کرونا، افزایش تنش با بعضی کشورها و... در سال 2020 تعداد توئیت های وی فرایند ثابتی نداشته اما در ماه مه بیش از 800 توئیت یا ریتوئیت انجام داده و از ابتدای امسال تا به امروز هم تعداد توئیت هایش به 4 هزار و 474 مورد رسیده است. حالا با جنگ توئیتر و ترامپ و حتی تهدید وی به تعطیلی این شبکه اجتماعی باید منتظر ماند و آمار باقی ماه های سال را که برای ترامپ بسیار سرنوشت ساز است و این فضا را بشدت احتیاج دارد دید.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1086

به "آتش جنگ توئیتر و ترامپ شعله ورتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش جنگ توئیتر و ترامپ شعله ورتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید