آمادگی ایران و هند برای همکاری های گسترده درزمینه نفت، گاز و انرژی های نو

به گزارش مجله استخدام جدید، خبرنگاران: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در زمینه نفت، گاز و انرژی های نو هند می تواند همکاری های گسترده ای را با ایران تعریف کند.

آمادگی ایران و هند برای همکاری های گسترده درزمینه نفت، گاز و انرژی های نو

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ضیافت ناهار کاری با رئیس اتاق بازرگانی و صنایع هند (آسو کم) که یکی از مهمترین نهادهای خصوصی این کشور با 400 هزار شرکت و اتحادیه عضو در هند محسوب می گردد، گفت: از اینکه امروز توانستم با اعضای اتاق بازرگانی و بازرگانان هندی ملاقات کنم، خرسندم. سخنان تجار هندی نشان دهنده وجود زمینه روشنی از همکاری های دو کشور است.

وی با اشاره به وجود زمینه های فراوان همکاری دو کشور به خصوص در زمینه انرژی گفت: ایران و هند می توانند در زمینه دارو، محصولات کشاورزی و دامی و نیز های تک با یکدیگر همکاری نمایند.

رئیس مجلس با بیان اینکه کاملاً تایید می کنم که زمینه همکاری دو کشور وجود دارد و ایران نیز متمایل به افزایش زمینه های همکاری مالی با هند است، اضافه کرد: همه موضوعات مورد بحث در این جلسه را با نخست وزیر هند مطرح کردم که نگاه مثبتی برای توسعه همکاری ها وجود دارد.

لاریجانی با بیان اینکه در زمینه نفت، گاز و انرژی های نو هند می تواند همکاری های گسترده ای را با ایران تعریف کند، ادامه داد: سرمایه گذاری در پتروشیمی و نیروگاه های ایران نیز برای هند مفید خواهد بود.

وی با اشاره به امکان سرمایه گذاری در طرح چابهار ایران گفت: البته مشکلاتی هم در زمینه روابط دو کشور به ویژه در زمینه های بانکی و بیمه ای وجود دارد که قابل حل است.

رئیس مجلس با اشاره به وجود همکاری های گسترده دو کشور در زمینه های دارو و محصولات کشاورزی و دامی و های تک کشور هند گفت: به طور کلی زمینه وسیعی برای همکاری های دو کشور وجود دارد، ضمن اینکه تجار هندی نیز علاقه مند به همکاری با همتایان ایرانی خود هستند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه اتاق های بازرگانی دو کشور باید کاتالیزور این مسئله باشند، ادامه داد: اراده های سیاسی دو کشور نیز باید در این زمینه متمرکز گردد.

وی با بیان اینکه احساس من از مذاکرات چند روز اخیر با تجار هندی و نیز مقامات سیاسی این بود که آنها علاقه مند به افزایش همکاری ها با ایران هستند، گفت: این اراده وجود دارد که همکاری ها گسترده تر گردد زیرا این مسئله برای آینده منطقه و امنیت آن اثرگذار است.

رئیس مجلس با اشاره به حضور نمایندگانی از وزارتخانه های مختلف ایران در هیئت عالیرتبه مجلسی ایران در هند اضافه کرد: مسئولان امر مشغول رایزنی با همتایان هندی خود هستند که امیدواریم نقشه راه مطلوبی برای دستور کار اتاق های بازرگانی دو کشور تنظیم نمایند.

لاریجانی با تاکید بر حمایت مجلس ایران از افزایش همکاری های مالی دو کشور اظهار امیدواری کرد با همکاری مشترک اتاق های بازرگانی دو کشور این طراحی ها به عملیات سازنده ای تبدیل شوند.

در ابتدای این نشست تعدادی از مسئولان اتاق بازرگانی هند خواهان ارتقای سطح روابط مالی دو کشور شدند.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 583

به "آمادگی ایران و هند برای همکاری های گسترده درزمینه نفت، گاز و انرژی های نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی ایران و هند برای همکاری های گسترده درزمینه نفت، گاز و انرژی های نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید