آیا این زن رئیس جمهور آمریکا می گردد؟

به گزارش مجله استخدام جدید، ما اکنون در مقطعی قرار داریم که جو بایدن زنی را انتخاب نموده که معتقد است به او در شکست ترامپ یاری خواهد نمود. رئیس جمهور کامالا هریس؟ این قطعا رویدادی تاریخی خواهد بود.

آیا این زن رئیس جمهور آمریکا می گردد؟

ایندیپندنت گزارش داد این لحظه ای است که همه آن را به یاد دارند و در اولین مناظره انتخاباتی دموکرات ها رخ داد.

حدود 60 دقیقه بعد از شروع مناظره در میامی در ماه ژوئن گذشته، کامالا هریس گفت می خواهد اظهاراتی درباره مساله نژاد ابراز کند.

او بعد رو به جو بایدن کرد که با دفاع از سابقه خود در کار و ارتباط با جمهوری خواهان در سنا، باعث خشم و انتقاد سایرین شد، کارهایی که برخی از آرای سیاسی سمی را ناشی شده و حتی از تفکیک نژادی حمایت نموده بود.

هریس همچنین از تصمیم بایدن برای پیاده کردن طرح ادغام مدارس در اوایل دهه 1970 میلادی انتقاد کرد، طرحی که توسط دولت فدرال انجام شد و به اتوبوس زنی شناخته می گردد.

هریس گفت: دختر کوچکی در کالیفرنیا بود که بخشی از کلاس دومی هایی بود که باید مدرسه شان ادغام می شد و او را هر روز با اتوبوس به مدرسه جدید می فرستادند. آن دختر کوچک من بودم.

این اظهارات قوی و برق آسا دستاوردهایی چند برای او داشت. اول او را به عنوان یکی از کاندیداهای پیشروی حزب در اوایل رقابت بیان کرد و باعث شد جو بایدن هنگام خوش و بش قبل از مناظره دوم به او بگوید: فرزندم بر من آسان بگیر.

این اظهارات همچنین آشکار کرد اگر حزب دموکرات هریس را برای ریاست جمهوری یا معاون اولی رئیس جمهور انتخاب کند، آنگاه تاریخ خود را قبول نموده و آن را پذیرفته است.

هریس گفت: درباره این مساله نمی توان بحثی روشنفکرانه در میان دموکرات ها داشت.

تنها 13 ماه از آن شب در فلوریدا، و 9 ماه از وقتی که هریس تصمیم گرفت به رقابت در دور مقدماتی انتخابات خاتمه دهد می گذرد، تصمیمی که او آن را یکی از سخت ترین تصمیم های زندگی خود توصیف کرد.

با این حال ملتی که او اکنون به عنوان اولین خانم رنگین پوست بر روی برگ رای یکی از احزاب اصلی کشور به آن وارد شده خیلی از گذشته متفاوت است. ویروس کرونا که تا به امروز بیش از پنج میلیون آمریکایی را مبتلا نموده و جان بیش از 160 هزار نفر را گرفته، باعث شده نژادپرستی و تبعیض ساختاری در سراسر این کشور پررنگ تر گردد.

در همین حال، اعتراضات برای عدالت نژادی که بعد از قتل جورج فلوید مرد سیاه پوست غیرمسلح به دست پلیس مینیاپولیس رخ داد به میل شدید شهروندان برای تغییر اشاره نموده و نشان داد آنها حاضرند برای این تغییر مبارزه نمایند و معتقدند این تغییر اتفاق خواهد افتاد.

هفته گذشته هریس با صدور بیانیه ای با قبول پیشنهاد معاون اولی بایدن با لحنی متفاوت از لحن شب های رقابت و مناظره در فلوریدا گفت: جو بایدن می تواند شهروندان آمریکا را متحد کند چرا که عمر خود را صرف مبارزه برای ما نموده است. و به عنوان رئیس جمهور او آمریکایی خواهد ساخت که مطابق با ارزش های ما باشد.

وقتی نوبت به زنان کاندیدا برای ریاست جمهوری یا حتی گزینه های احتمالی برای معاون اولی رئیس جمهور می رسد، هریس در جمع پرشماری حضور ندارد.

او وقتی کاندیداتوری خود برای ریاست جمهوری را در شروع سال 2019 اعلام نمود، اولین زن سیاه پوستی نبود که دست به این کار زد. او مرکز ستاد انتخاباتی خود را در بالتیمور به پا کرد، جایی که در تاریخ خود شرلی چیشولم اولین خانم نماینده رنگین پوست را به نمایندگی خود در مجلس انتخاب نموده است، نماینده ای که در سال 1972 برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری کاندید شد.

هریس حتی اولین زن رنگین پوستی نیست که از گزینه های احتمالی برای معاون اولی رئیس جمهور باشد. در سال 1996 و همچنین 2000، وینونا لادوک از بومیان آمریکا، معاون اول رالف نادر بود که کاندیدای حزب سبز برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری بود.

امسال، گزینه حزب سبز برای معاون اولی، انجلا واکر است، خانم کنشگر 46 ساله سیاه پوستی از شهر میلواکی (از قضا در این انتخابات آمریکا دو خانم سیاه پ وست به عنوان معاون اول حضور دارند).

و درباره شکستن یا تکان دادن سقف شیشه ای [استعاره ای از کسب مقام ریاست جمهوری، یا هر سِمت و مقام مهم دیگری، توسط زنان] هیلاری کلینتون چهار سال پیش ستاد انتخاباتی پرشوری را برای ریاست جمهوری به پا کرد. او دونالد ترامپ را در آرای مستقیم مردم شکست داد اما در آرای الکترال به او باخت که اگر تنها 80 هزار رای بیشتر گرفته بود ریاست جمهوری از آن او می شد.

کلینتون و هریس، بعلاوه جرالدین فرارو که معاون اول والتر ماندیل در سال 1984 بود و سارا پیلین که معاون اول جان مک کین در سال 2008 بود، چهار زنی هستند که تا به امروز توسط یکی از دو حزب اصلی برای سِمت رئیس جمهوری یا معاون اولی کاندیدا شده اند.

هریس 55 ساله اما به نحوی دیگر در حال رقم زدن تاریخ است: او نه تنها اولین زن رنگین پوست است که در برگ رای یکی از دو حزب اصلی حاضر می گردد بلکه همچنین بر اساس نظرسنجی های فعلی، به نظر می رسد او و بایدن برنده خواهند شد، امری که هیچ وقت برای خانم دالوک یا خانم چیشولم محتمل هم نبود.

موردی دیگر را هم باید به یاد داشت.

گرچه بیماری عالم گیر فعلی و اعتراضات جاری ممکن است آمریکا را دستخوش تغییر و تحول نموده باشد، چیزی در این میان هنوز تغییر ننموده است: سن و بدن نحیف جو بایدن.

اگر دموکرات ها آن قدر ناامیدانه خواهان شکست دونالد ترامپ نبودند و به همین دلیل به عنوان بهترین راه به جو بایدن برای پیروزی بر او اتکا نمی کردند احتمال کمی داشت که افراد بسیاری برای رای به این پیرمرد 77 ساله پای صندوق ها حاضر شوند وقتی به نظر می رسد او معمولا رشته کلام خود را از دست می دهد. بسیاری از کسانی که در نوامبر به بایدن رای خواهند داد، فرض را بر این می گذارند که او تنها یک دوره رئیس جمهور خواهد بود. در طول فعالیت های انتخاباتی نیز بایدن از تعهد به ریاست جمهوری برای دو دوره خودداری کرد.

و همان طور که خود بایدن آشکارا گفته است، مهم ترین عنصر برای انتخاب معاون اول خود، این بود که کسی را انتخاب کند که بتواند قدم در رد پای او گذارد. حتی اگر از روز اول احتیاج به انجام چنین کاری باشد.

بایدن پیشتر در امسال میلادی گفت: مساله مهم این است که باید کسی باشد که بتواند روز بعد از انتخاب، آماده بر عهده دریافت ریاست جمهوری آمریکا باشد؛ اگر اتفاقی غیرمنتظره رخ داد.

پس به کجا رسیده ایم؟ ما اکنون در مقطعی قرار داریم که جو بایدن زنی را انتخاب نموده که معتقد است هوایش را خواهد داشت و به او در شکست ترامپ یاری خواهد نمود و در این دوره و زمان سرشار از اضطراب و عدم قطعیت، ما با معاون اولی روبرو هستیم که خیلی زود ممکن است فرا خوانده شده تا پشت میز ریاست جمهوری بنشیند.

رئیس جمهور کامالا هریس؟ این قطعا رویدادی تاریخی خواهد بود. ، جماان

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1217

به "آیا این زن رئیس جمهور آمریکا می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا این زن رئیس جمهور آمریکا می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید