استاندارد ملی جدیدی در حوزه نانو تصویب و منتشر شد

به گزارش مجله استخدام جدید، نود و نهمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد های فناوری نانو به صورت مجازی برگزار و استاندارد فناوری نانو - ملاحظات برای انجام مطالعات توکسیکوکینتیک با نانومواد تصویب و آماده انتشار شد.

استاندارد ملی جدیدی در حوزه نانو تصویب و منتشر شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، نود و نهمین اجلاسیه کمیته ملی استاندارد های فناوری نانو در روز دوشنبه 27 اردیبهشت 1400 به صورت مجازی برگزار و استاندارد فناوری نانو - ملاحظات برای انجام مطالعات توکسیکوکینتیک با نانومواد تصویب و آماده انتشار شد.

نانومواد خانواده ای از مواد شیمیایی هستند که مانند هر ماده شیمیایی دیگری می توانند طیف وسیعی از سمیت را ایجاد کنند. علم توکسیکوکینتیک می تواند:

به سنجش ایمنی ترکیبات از جمله نانومواد با شناسایی ارگان های بالقوه هدف و پتانسیل پایداری در ارگان ها کمک کند.

برای ارزیابی این که آیا یک نانوماده رفتاری متفاوت با یک نانوماده مشابه یا ماده توده ای با ترکیب بندی شیمیایی مشابه دارد، استفاده شود.

جذب، توزیع، سوخت و ساز و دفع ترکیبات خارجی در بدن را با گذشت زمان توصیف کند.

مواجهه را با دوز داخلی مرتبط می کند؛ بنابراین، یکی از ابعاد کلیدی برای سمیت است.

در طراحی مطالعات هدفمند سمیت و شناسایی پتانسیل ارگان های هدف کمک کند و اطلاعات مربوطه را برای توجیه یا چشم پوشی از مطالعات سمیت فراهم کند.

به عنوان پایه ای برای روش های گروه بندی و بررسی- سراسری مفید باشد.

مجموعه قابل توجهی از مقالات پژوهشی منتشر شده، دستورالعمل های ملی و بین المللی، راهنما ها و استاندارد های ملی و بین المللی در مورد استفاده از روش های توکسیکوکینتیک به منظور مطالعه سرنوشت مواد شیمیایی در بدن وجود دارد. اما هیچ یک از آن ها به نانومواد به صورت مجزا نمی پردازند و برخی حتی نانومواد را به طور خاص مستثنی می کنند. به عنوان مثال، استاندارد ملی ایران به شماره 21480 با عنوان آزمون سمیت مواد شیمیایی - بررسی توکسیکوکینتیک - راهنما در مورد توکسیکوکینتیک، شرح مفصلی را برای ارزیابی مشخصات توکسیکوکینتیک مواد شیمیایی ارائه می دهد، اما به طور شفاف بیان می کند که این راهنما برای آزمایش نانومواد درنظر گرفته نشده است، زیرا توکسیکوکینتیک نانومواد با یون ها و مولکول های محلول و ذرات بزرگ متفاوت است.

علاوه بر این، مدل های توصیف شده اسناد راهنمای فعلی و ذکر شده برای نانومواد مناسب نیستند، زیرا فرآیند های حاکم بر توزیع نانوذرات با مواد حل شده (مولکولی و یونی) که در راهنما های فعلی ذکر شده اند، متفاوت هستند. از همین رو، علاوه بر رهنمود های موجود، رهنمود های جدید یا اطلاعات تکمیلی خاص در مورد نانومواد ضروری هستند.

این استاندارد، سابقه و اصول مطالعات توکسیکوکینتیک مربوط به نانومواد را توصیف می کند. این استاندارد ملی با مشارکت متخصصانی از دانشگاه، پژوهشگاه، شرکت های خصوصی فعال در حوزه ایمنی و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شد. منبع مورد استفاده برای تدوین آن، استاندارد بین المللی ISO/TR 22019 است که در سال 2019 توسط سازمان بین المللی استاندارد (ایزو، ISO) منتشر شده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1742

به "استاندارد ملی جدیدی در حوزه نانو تصویب و منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد ملی جدیدی در حوزه نانو تصویب و منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید