بدن انسان تا چه حدی می تواند نیروی گرانش را تحمل کند؟

به گزارش مجله استخدام جدید، در سال های اخیر هزاران سیاره فراخورشیدی ریز و درشت در گوشه و کنار کهکشان مان کشف شده اند. در این میان دانشمندان با سیاراتی روبرو شدند که نمونه آن ها در منظومه شمسی وجود ندارد؛ از سیارات ابر زمین تا غول های گازی داغ که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

بدن انسان تا چه حدی می تواند نیروی گرانش را تحمل کند؟

حوزه سیارات فراخورشیدی از داغ ترین مباحث امروز اخترشناسی است. پژوهش های فراوانی در زمینه کشف و مطالعه ویژگی های سیارات فراخورشیدی انجام می گردد. از سوی دیگر گروهی از دانشمندان به آنالیز شرایط سیارات فراخورشیدی مختلف برای میزبانی از حیات فرازمینی و حتی انسان می پردازند. در این میان سیارات ابر زمین نیز با توجه به ویژگی های خاصی که دارند مورد توجه دانشمندان هستند. سیاراتی که جرم بیشتر و اندازه بزرگ تری از زمین دارند اما سطح بعضی از آن ها سنگی است.

حضور انسان در سطح یک سیاره فراخورشیدی چالش های فراوانی دارد که یکی از آن ها نیروی گرانش است. بدن انسان با شرایط گرانش زمین تکامل یافته و افزایش یا کاهش نیروی گرانش می تواند تاثیراتی جدی و قابل توجه در زیست انسان بگذارد. گرانش شدید می تواند باعث کشیده شدن خون به سمت پاها و شکستگی استخوان ها گردد و مشکلاتی جدی برای سلامتی انسان ایجاد کند.

طبق نتایج پژوهش گروهی از فیزیک دانان بدن انسان تحمل گرانش بیش از چهار و نیم برابر گرانش زمین را ندارد.

محدودیت های بدن انسان

اولین مرحله پژوهش این گروه از دانشمندان محاسبه حداکثر نیروی گرانشی بود که اسکلت انسان توان تحمل آن را دارد. به طور میانگین اسکلت انسان می تواند نیروی گرانشی معادل 90 برابر آن چه که در زمین تجربه می کنیم را تحمل کند. اما این مقدار تنها زمانی صادق است که به صورت ایستاده و ثابت قرار گرفته باشیم. در زمان حرکت کردن فشار روی استخوان ها حدود ده برابر می گردد و در چنین شرایطی استخوان ها تنها می توانند نیروی گرانشی در حدود ده برابر گرانش زمین را تحمل نمایند. در حالی که در چنین شرایطی هم فشار بسیار زیادی روی استخوان ها و ماهیچه ها وارد می گردد. و نکته دیگر آن که فشار روی استخوان ها تنها بخشی از چالش های پیش روی انسان در گرانش شدید است.

این گروه از دانشمندان برای انجام پژوهش های خود آزمایش های مختلفی را انجام دادند. آن ها برای شبیه سازیِ محیطی با گرانش شدید بار سنگینی را بر پشت و شانه های افراد قدرتمند و با توانایی بدنی بالا قرار دادند. چرا که فشار روی پاها و ماهیچه ها در این دو حالت (حمل بار و گرانش شدید) تقریبا یکسان است. نتایج این آزمایش ها نشان می داد که افرادی که توانایی بدنی بالایی دارند می توانند در سیاره ای با گرانش 4/6 برابر گرانش زمین تنها چند قدم بردارند.

اما با وجود این که به نظر بدن انسان می تواند گرانشی معادل حدود 4/5 برابر گرانش زمین را تحمل کند، بر اساس نظر این گروه از دانشمندان بهتر است به سراغ سیاراتی برویم که گرانش آن ها حداکثر سه تا چهار برابر گرانش سیاره زمین باشد.

البته مشخص نیروی گرانش در سطح سیارات فراخورشیدی کار آسانی نیست و این مورد مهم را در خصوص بسیاری از سیارات فراخورشیدی نمی دانیم. با این حال با نتایج به دست آمده در این پژوهش تا حدودی به بخشی از سوالات در این زمینه پاسخ داده شده است.

عکس کاور: تصویری از سیاره ابر زمین Kepler 62f که حدود چهل درصد از زمین بزرگ تر است.

Credit: NASA/Ames/JPL-Caltech

منبع: Astronomy

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 159

به "بدن انسان تا چه حدی می تواند نیروی گرانش را تحمل کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدن انسان تا چه حدی می تواند نیروی گرانش را تحمل کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید