تاکید احزاب ارمنستان در همکاری با ارتش روسیه جهت تقابل محتمل با باکو

به گزارش مجله استخدام جدید، یکی از احزاب مخالف دولت ارمنستان باردیگر بر تعمیق همکاری نظامی با روسیه جهت تقلابل محتمل دیگر با جمهوری آذربایجان تاکید نمود.

تاکید احزاب ارمنستان در همکاری با ارتش روسیه جهت تقابل محتمل با باکو

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، گورگ گورگیسیان نماینده مجلس ارمنستان در نشست حزب مخالف ارمنستان روشن روز یکشنبه گفت که ایروان باید همکاری نظامی خود را با روسیه تقویت کند و از مسکو بخواهد نیروهای نظامی خود را در استان سیونیک در مرز با جمهوری آذربایجان مستقر کند.

به گزارش خبرگزاری تاس گورگیسیان گفت: باید همکاری امنیتی با روسیه را تعمیق بخشیم و همچنین همه کوشش خود را برای ایجاد ائتلاف نظامی با روسیه در سیونیک برای مقابله با تجاوز جمهوری آذربایجان و ترکیه انجام دهیم.

در تاریخ 12 مه، وزارت دفاع ارمنستان گزارش داد که نیروهای جمهوری آذربایجان سعی در تحرکات خاص در یکی از مناطق مرزی سیونیک داشتند که پس از اقدامات نظامیان ارمنستان، نیروهای جمهوری آذربایجانی تحرکات خود را متوقف کردند.

به دنبال این حادثه، نیکل پاشینیان کفیل نخست وزیر ارمنستان جلسه شورای امنیت برگزار کرد و در آن اتفاقات اخیر را به عنوان تجاوز به خاک ارمنستان مورد انتقاد قرار داد. به گفته پاشینیان، نیروهای جمهوری آذربایجان 3.5 کیلومتر از مرزهای ارمنستان عبور کردند.

سیونیک، یکی از استان های ارمنستان، مرکز آن شهر کاپان و تنها استان هم مرز ارمنستان با ایران است. این استان علاوه بر ایران با جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان نیز هم مرز است.

کفیل نخست وزیر ارمنستان چندی قبل از ساخته شدن دو پایگاه نظامی ویژه نیروهای یگان 102 روسیه در استان سیونیک هم مرز با ایران و جمهوری آذربایجان اطلاع داد.نیکل پاشینیان در جلسه ویژه مجلس این کشور با اشاره به شروع کار دو پایگاه نظامی ویژه نظامیان روس در این استان گفت، این امر نه تنها موجب تامین امنیت بیشتر برای استان سیونیک بلکه برای سراسر کشور می گردد.

ایگاه نظامی 102 روسیه پایگاه نظامی تحت فرماندهی منطقه نظامی جنوبی نیروهای مسلح روسیه است. این مرکز قبلاً پایگاه لشکر 127 گارد هفتم شوروی بود. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، نیروهای ارمنستان بخشی از گروه نیروهای ماورای قفقاز بودند. این مرکز قبلاً پایگاه لشکر 127 تفنگ موتوری ارتش گارد هفتم شور

پاشینیان پیشتر گفته بود که در صورت تجاوز نیروهای خارجی به خاک کشورش، روسیه مداخله خواهد نمود. پاشینیان با اشاره به واقع شدن استان سیونی در جنوبی ترین قسمت این کشور و در مرز با جمهوری آذربایجان و مواضع ارتش ارمنستان گفت: اکنون ما در موقعیتی قرار گرفته ایم که در صورت حمله به سیونیک، نه تنها نیروهای مسلح ارمنستان، بلکه روسیه نیز مداخله می نماید.

دور جدید تنش ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در 27 سپتامبر (6 مهرماه گذشته) در باره منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی شروع شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم کردند.

جمهوری آذر بایجان و ارمنستان سه بار توافق آتش بس امضا کردند اما هر دفعه این توافق ها نقض شد و دو طرف یکدیگر را به نقض آنها متهم کردند. با این وجود توافق آتش بس چهارم با میانجیگری رسمی روسیه به امضا رسید. به دنبال توافق سه جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش بس، نظامیان روس به منظور نظارت بر این آتش بس و ایجاد منطقه حائل بین نیروهای درگیر در منطقه قره باغ کوهستانی مستقر شدند. تا به امروز وضعت صلح در این منطقه پابرجا بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1699

به "تاکید احزاب ارمنستان در همکاری با ارتش روسیه جهت تقابل محتمل با باکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید احزاب ارمنستان در همکاری با ارتش روسیه جهت تقابل محتمل با باکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید