تاکید پوتین بر نقش ایران، مسکو و استانبول در حل و فصل بحران سوریه

به گزارش مجله استخدام جدید، رئیس جمهور روسیه بر نقش سازنده تهران، مسکو و استانبول در حل و فصل بحران سوریه تاکید نمود.

تاکید پوتین بر نقش ایران، مسکو و استانبول در حل و فصل بحران سوریه

از سفر با تور استانبول لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با ویکتور اوربان، نخست وزیر هنگری گفت: کار کمیته قانون اساسی سوریه که برای ایجاد آن روسیه با شرکایش از ترکیه و ایران کوشش زیاد نموده است، به حل و فصل بحران سوریه یاری خواهد نمود.

وی در ادامه توضیح داد: چنانکه می دانید، چند ساعت قبل در ژنو نخستین نشست این کمیته شروع شد. در چوکات این کمیته حکومت و اپوزیسیون، نمایندگان جامعه مدنی سوریه می توانند به طور مستقیم، بدون دخالت خارجی بر اصلاحات قانون اساسی، وظایف ملت سازی و توسعه پایدار کشور کار نمایند.

به گزارش خبرنگاران، نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران، روسیه، ترکیه با حضور نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، سه شنبه شب در شهر ژنو سوییس با موضوع تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه برگزار گردید.

وزیران امور خارجه روند آستانه پس از این نشست در جمع خبرنگاران حاضر شدند و در یک کنفرانس مطبوعاتی به سوالات آنها در خصوص نتایج این نشست و رایزنی های انجام شده پاسخ دادند.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران روز سه شنبه پس از دیدار با همتایان روس و ترک خود در ژنو در چارچوب مذاکرات آستانه، در یک کنفرانس خبری مشترک گفت که برگزاری نشست کمیته قانون اساسی سوریه تنها شروع یک روند سیاسی در این کشور است.

وی خاطر نشان کرد: روند حل سیاسی بحران سوریه در نتیجه کوشش های تضمین نمایندگان مذاکرات آستانه (ایران، روسیه، ترکیه) و کوشش نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ممکن شد.

وزیر امورخارجه ایران همچنین گفت: این حقیقت بسیار حائز اهمیت است که هر سه کشور ضامن همیشه روی حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید داشته اند. ایران بر این باور است که خاک سوریه باید توسط نیروهای سوری و دولت کنترل گردد، کسانی که مسئول تضمین امنیت کشور و مرزهای آن هستند.

ظریف اضافه نمود: جامعه بین الملل نیز می بایست از حل سیاسی مناقشات سوریه حمایت کند. هیچ راه چاره نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد.

وی توضیح داد: البته باید توجه داشت که درباره اهمیت کمیته قانون اساسی که وظیفه آن ارتقاء قانون اساسی است، اغراق نگردد. مسائل دیگری نیز وجود دارد؛ همچون مسائل انسان محبت آمیز، مسئله زندانیان و آوارگان که باید به طور موفقیت آمیز به خانه هایشان بازگردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 516

به "تاکید پوتین بر نقش ایران، مسکو و استانبول در حل و فصل بحران سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید پوتین بر نقش ایران، مسکو و استانبول در حل و فصل بحران سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید