تحریم گوگل پلی مسئله ای برای کاربران ایرانی ایجاد نمی کند

به گزارش مجله استخدام جدید، به گزارش خبرنگاران، به تازگی بعضی اخبار غیررسمی از تحریم های جدید گوگل علیه ایران حکایت دارد. به نحوی که گفته شده این سرویس دهنده قرار است به زودی سرویس بازار اپلیکیشن های اندروید (گوگل پلی) و نیز سرویس نقشه گوگل مپس را از گوشی های اندرویدی فعال داخل ایران، حذف کند.

تحریم گوگل پلی مسئله ای برای کاربران ایرانی ایجاد نمی کند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در تبادل نظر با خبرنگاران، در واکنش به شنیده هایی مبنی بر حذف اتوماتیک برنامه گوگل پلی از دستگاه های فعال اندروید در ایران و تحریم از سوی گوگل، گفت: به نظر می رسد که این موضوع جدی نباشد. اما در صورتی که این اتفاق رخ دهد، من فکر می کنم که مسئله ای از لحاظ کاربری این نوع خدمات برای کاربران داخل کشور به وجود بیاید.

وی با بیان اینکه بازار داخلی ما برای ارائه خدمات اندروید در حوزه نقشه و بازار اپلیکیشن تقویت شده و این خدمات دهندگان در حال سرویس دهی خوبی به کاربران هستند، گفت: ما هم اکنون در کشور رقبای داخلی خوبی برای سرویس گوگل پلی داریم.

معاون وزیر ارتباطات اضافه نمود: آنالیز ها نشان می دهد که امروزه تعداد زیادی از کاربران گوشی های اندروید، از بازار داخلی اپلیکیشن های اندرویدی استفاده می نمایند و بازار اندروید داخلی، اصلی ترین مارکت اغلب کاربرانی است که گوشی اندروید دارند و به همین دلیل وابستگی به گوگل پلی جدی نیست.

ناظمی با اشاره به سرویس های بومی نقشه و مسیریاب در کشور که ظرفیت جایگزینی رقبای خارجی مانند گوگل مپس و ویز را دارند نیز گفت: این اپلیکیشن ها بدون محدودسازی و فیلتر رقیب خارجی به خوبی پیشرفت کردند و هم اکنون نیز کاربران بسیاری خودشان انتخاب نموده اند که از این برنامه های داخلی استفاده نمایند. به همین دلیل با توجه به ظرفیتهایی که در این حوزه ایجاد شده است می توانند جوابگوی احتیاج کاربران باشند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در مساله تحریم ایران از سوی گوگل، آنچه که برای ما دارای اهمیت بوده این است که ما در حقیقت با هرگونه محدودسازی دسترسی برای کاربران مخالف هستیم و تفاوتی ندارد که این محدودیت از کدام سمت باشد. ما دوست داریم که کاربران حق انتخاب برای دریافت سرویس خود را داشته باشند و به همین دلیل با موضوع تحریم از سوی گوگل چالش خواهیم داشت؛ اما از لحاظ کاربری، این موضوع نمی تواند مسئله ای برای کاربران ایرانی ایجاد کند.

به گزارش خبرنگاران، آنالیز شرایط خدمات گوگل در ایران که حدود 2 سال پیش از سوی مرکز ملی فضای مجازی منتشر شد، نشان داد که این سرویس دهنده بیش از 230 خدمت در قالب سرویس، ابزار، نرم افزار، بستر و زیرساخت در زمینه های مختلف دارد که تنها حدود 60 درصد این خدمات در ایران قابل دسترسی است.

این آمار نشان می دهد که حدود 31 سرویس از سوی گوگل برای ایران مسدود بوده و قابل دسترسی نیست. البته تعدادی هم در حدود 14 خدمت از سوی ایران فیلتر شده که بیشتر آنها مربوط به شبکه های اجتماعی و نیز سایت Youtube است.

اگرچه سرویس ها و خدمات اصلی گوگل برای ایران تحریم نیست اما به دلایل مختلفی بعضی از خدمات آن در کشور ما قابل دسترس نبوده و به نوعی از سوی گوگل تحریم به حساب می آید. این خدمات نیز مربوط به خدمات اقتصادی و بانکی، سرویس های تبلیغاتی، سرویس های داده و محتوا، ابزارهای کاربردی و زیرساختی مانند فضای ابری می گردد.

با این حال این سایت در رده نخست پربازدیدترین سایت ها از سوی کاربران ایرانی، واقع شده است و در این مطالعه معین شده که ایرانیها پس از آمریکا بیشترین استفاده نماینده از گوگل در دنیا هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 650

به "تحریم گوگل پلی مسئله ای برای کاربران ایرانی ایجاد نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم گوگل پلی مسئله ای برای کاربران ایرانی ایجاد نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید