حضور در یک پروژه بین المللی، 7 خواننده 10 تصنیف را می خوانند

به گزارش مجله استخدام جدید، طینوش بهرامی نوازنده، مدرس و پژوهشگر موسیقی ایرانی در گفتگو با خبرنگاران درباره تازه ترین فعالیت های موسیقایی خود گفت: اخیرا در پروژه ای موسیقایی که متشکل از تولید آثار 9 آهنگساز از گرایش های مختلف موسیقایی است حضور داشتم. این پروژه که در تورنتو کشور کانادا اداره می شود متاثر از مفهوم سکوت تولید شده که هر موزیسین با توجه به پشتوانه فرهنگی که از اقلیم زندگی خود در حوزه موسیقی دارد، اثری را ارائه کرده است. این پروژه توسط یک گروه 12 نفره در دستگاه سه گاه تولید شده و از نظر من نگاه متفاوتی به حضور مفهوم سکوت در موسیقی ایرانی است که قبل و بعد از موسیقی واقع شده است و با واژه مکث تفاوت های زیادی دارد. من با در نظر دریافت این مفاهیم بود که تلاش کردم با یک شیوه متفاوت این پروژه دسته جمعی را به پایان برسانم.

حضور در یک پروژه بین المللی، 7 خواننده 10 تصنیف را می خوانند

وی با اشاره به پروژه دیگر خود گفت: روز 25 تیرماه پروژه موسیقایی 10 تصنیف که شامل اجرای آثار 10 آهنگساز موسیقی با حضور هفت خواننده معاصر است در فرهنگسرای ارسباران تهران رونمایی می شود که بنده نیز به عنوان یکی از آهنگسازان یکی از قطعه ها در پروژه حضور داشتم. این پروژه قرار است با عنوان 10 تصنیف با حضور تعدادی مخاطبان و هنرمندان برگزیده موسیقی ایرانی رونمایی شود و فکر کنم پروژه جالب توجهی خواهد بود که به لحظ جمعی بودن می تواند اتفاق خوبی در عرصه موسیقی باشد.

این اتنوموزیکولوژیست در بخش دیگری از صحبت های خود به اجرای سلسله درس گفتارهای موزیکالیته و خلاقیت اشاره کرد و توضیح داد: سلسله درس گفتارهای موزیکالیته و خلاقیت چند سالی است جزو فعالیت های مستمر من در عرصه موسیقی است و مشغول تحقیق و نوشتن این درس گفتارها هستم. البته چندی پیش برای اولین بار در سمینار خلاقیت در موسیقی ایرانی که به دبیری هنری حسین علیزاده در پردیس موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار گشت بنده این نظریه را به صورت مقدماتی ارائه دادم و طبق برنامه ریزی هایی که انجام گرفته قرار است این سلسله گفتارها از انتشار مطالب در نشریه فرهنگ و آهنگ آغاز و سپس در برخی آموزشگاه های موسیقی تهران، کرج و شهرستان ها توسط بنده به صورت شفاهی ارائه شود.

بهرامی در پایان صحبت هایش بیان کرد: این سلسله مباحث در واقع در ادامه نظریه استاد شریف لطفی است که بخش اولیه نظریه این هنرمند مبانی اجرای موسیقی بود و بنده نیز سعی کردم بر اساس این نظریه مبانی نظری فضای موجود را گسترش دهم و آنها را به سمت موسیقی ایرانی گرایش بدهم. به هر ترتیب فکر می کنم با توجه به نیاز جامعه موسیقی به طرح مسائل تئوریک این درس گفتارها می تواند به سهم خود برای پژوهشگران موسیقی مورد استفاده قرار گیرد.

عکس کنار خبر از مهدی توسلیان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 916

به "حضور در یک پروژه بین المللی، 7 خواننده 10 تصنیف را می خوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور در یک پروژه بین المللی، 7 خواننده 10 تصنیف را می خوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید