خطر موج جدید کرونا با بازگشایی قهوه خانه ها

به گزارش مجله استخدام جدید، دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ضمن انتقاد از آنچه که رشد صنایع دخانی در چند سال اخیر خواند، در عین حال نسبت به خطر موج جدید کرونا در مصرف کنندگان مواد دخانی به دنبال بازگشایی قهوه خانه ها هشدار داد.

خطر موج جدید کرونا با بازگشایی قهوه خانه ها

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش مجله استخدام جدید، دکتر محمدرضا مسجدی در مصاحبه با ایسنا با تاکید بر اینکه دخانیات می تواند برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند، مشکل آفرین باشد، گفت: مطالعات نشان داده است که مصرف نمایندگان کالاهای دخانی در صورت ابتلا به بیماری کووید19، شدت بیشتری از بیماری را تجربه خواهند کرد و احتمال بستری شدن آنها در آی سی یو هم افزایش می یابد.

خطر موج جدید کرونا در مصرف نمایندگان مواد دخانی با بازگشایی قهوه خانه ها

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد در رستوران ها و قهوه خانه ها بازگشایی هایی صورت گیرد و مراقبت های بهداشتی انجام نگردد، فکر می کنم با موج جدید در گروهی روبرو هستیم که دخانیات مصرف می نمایند. توصیه ما به افراد بویژه قشر جوان آن است که از مصرف دخانیات و قلیان به شکل گروهی پرهیز نمایند؛ کرونا باکسی تعارف ندارد و به راحتی منتقل خواهد شد. همزمانی کرونا با هفته ملی مبارزه با دخانیات زمان مناسبی است که این پیغام بهداشتی به مردم برسانیم.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات در پاسخ به این سوال که آیا به دنبال تعطیلی قهوه خانه ها پس از شیوع ویروس کرونا، فرایند کاهشی در میزان مصرف قلیان را شاهد بودیم یا خیر؟، بیان نمود: در این مورد آمار دقیق نداریم اما ظاهر امر نشان می دهد وقتی در عموم جامعه قلیان به راحتی در دسترس نباشد، میزان مصرف آن کاهش پیدا کند. کرونا بهانه ای شده است تا سازمان بهداشت جهانی نیز در این خصوص توصیه هایی را مرتبا مطرح کند و به مردم در مورد مصرف دخانیات بویژه به صورت جمعی هشدار دهد.

تا 15 درصد مصرف نمایندگان قلیان، سیگاری می شوند

وی اضافه کرد: مدتی بود که مصرف قلیان میان خانم ها افزایش چشمگیری داشت، اما تغییر مصرف از قلیان به سیگار در میان این قشر به راحتی میسر نمی گردد. استقبال از قلیان انگیزه های خاص خود را دارد، بعضی به عنوان تفریح از آن استفاده می نمایند و شاید سیگار به راحتی جایگزین مصرف آنها نگردد، اما می دانیم حدود 10 تا 15 درصد مصرف نمایندگان قلیان به استفاده از سیگار روی می آورند. البته مطالعاتی در کشورهای اروپایی نشان می دهد در مدت قرنطینه کرونا مصرف سیگار در میان افراد سیگاری افزایش یافته است چراکه محدود به حضور در منزل بودند و سیگار را وسیله ای برای تسکین خود انتخاب نموده بودند.

افزایش قیمت سیگار در جیب دلالان

وی با بیان اینکه گمان می رود مصرف قلیان، پس از شیوع کرونا به دنبال تعطیلی قهوه خانه ها کاهش یافته باشد، توضیح داد: اما در مورد سیگار دو اتفاق مهم افتاد. پس از شیوع کرونا قیمت سیگار افزایش چشمیگری داشته است که متاسفانه هیچ مبلغی به جیب دولت و بیت المال نمی رود و تنها دلالان سود می برند. در حالی قیمت سیگار بین 10 تا 15 درصد افزایش داشته است که ما همچنان در مورد مالیات آن درجا می زنیم. ایران در مورد مالیات بر دخانیات در میان بیشتر کشورها در رتبه پایینی قرار گرفته است.

مسجدی در مورد چگونگی فرایند اجرای طرح پاد یا پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس در شرایط تعطیلی مدارس، اظهار کرد: این طرح با مشارکت خود دانش آموزان دو برنامه را در فضای مجازی شروع کرد. این طرح بر اساس نظرات خود دانش آموزان انجام شد. برای آنکه دانش آموزان چندان از فضای طرح دور نباشند، دو مسابقه در این مدت برایشان در نظر گرفته شد تا در آن شرکت نمایند. این کار انعکاس بسیار خوبی داشته است.

عدم پایبندی وزارت صمت به مصوبات ضددخانیاتی

وی معتقد است که تنها صنعت پیروز کشور طی چند سال اخیر صنایع دخانی بودند و گفت: این صنایع توانستند طی این مدت از 4 یا 5 واحد صنعتی به حدود 18 واحد فراوریی برسند. زمانی واحدهای فراوریی افرایش می یابند که منفعت و سود داشته باشند که در این مورد سوددهی این صنایع یعنی فراوری بیشتر اقلام دخانی که مصرف بیشتر محصولات دخانی را در پی خواهد داشت. متاسفانه در این زمینه وزارت صمت بر اساس مصوبات و آیین نامه ها عمل نمی نماید؛ بر اساس مصوبات ستاد کشوری کنترل دخانیات، احداث هر واحد جدید فراوری دخانیات باید در ستاد تایید گردد؛ درحالی که وزارت صمت خودش اقدام به صدور مجوز می نماید.

دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات درباره برنامه های جمعیت مبارزه با دخانیات در امسال با توجه به شیوع کرونا در کشور، گفت: در بنیاد نیکوکاری سرطان برنامه ای در نظر داریم که انجام گردد. در این راستا 15 کلیپ در مورد کرونا و دخانیات، کرونا و بیماری های ریوی و ... تهیه شده است که معاونت استان های صدا و سیما آن را برای پخش به شبکه های استانی ابلاغ نموده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1027

به "خطر موج جدید کرونا با بازگشایی قهوه خانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر موج جدید کرونا با بازگشایی قهوه خانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید