سامان دهی بازار با راهنمایی 48 درصد از تسهیلات بانکی به بخش مسکن

به گزارش مجله استخدام جدید، در شرایطی نمایندگان مجلس قصد دارند با تصویب طرح جهش فراوری و تامین مسکن تنها 25 درصد از تسهیلات بانکی را به بخش مسکن راهنمایی نمایند که سامان دهی بازار مسکن نیازمند راهنمایی 48 درصد تسهیلات بانکی به این حوزه است.

سامان دهی بازار با راهنمایی 48 درصد از تسهیلات بانکی به بخش مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از فارس، استیصال از چهره مرد تکیه زده بر جایگاه ایستگاه اتوبوس هویدا بود، مدام با خود تکرار می کرد، چطور می توان با 2.5 میلیون تومان حقوق کارگری، اجاره ماهیانه 2 میلیون تومان را پرداخت کند. پس از مدتی با وارد شدن اتوبوس به ایستگاه، آن مرد سوار وسیله نقلیه عمومی شد و من را در افکار خود غرق کرد.

به راستی، چطور ممکن می شود شرایط مسکن تا این اندازه اسف بار و نا به سامان باشد؟

پاسخ به این سوال چندان هم سخت نیست. بازار مسکن در طول 7 سال گذشته کمترین میزان عرضه و فراوری واحد مسکونی را تجربه نموده است و همین امر منجر به انباشت تقاضا و یکی از عوامل افزایش نجومی قیمت مسکن بوده است.

*بازار مسکن احتیاج به ساخت 2.6 میلیون واحد مسکونی در سال دارد

به گزارش فارس، مطابق با آنالیز های اجرا شده، منابع احتیاج بازار مسکن به 4 دسته، خانوارهای بدون مسکن، تقاضای جدید از جمله ازدواج های جدید، بافت فرسود و ذخیره طبیعی مسکن تقسیم بندی می شود. در همین ارتباط توجه به آمار سرشماری سال 95 و مقایسه تعداد خانوار و اطلاعات واحدهای مسکونی تعیین نماینده آن است که 1.4 میلیون خانوار، داری سرپناهی تحت عنوان مسکن نیستند. از طرفی بر اساس اطلاعات همین سرشماری و با احتساب نرخ مرگ و میر، 12 میلیون مرد بالای 10 سال در کشور وجود دارد که تا سال 1405 خانواده جدید تشکیل داده و بدین منظور به تامین سرپناه مناسب احتیاج دارند.

از سوی دیگر، استناد به اظهارات متولیان بافت فرسوده در کشور تعیین نماینده آن است که 8 میلیون واحد مسکونی در شهرها و روستاهای کشور تا سال 1405 احتیاج به بازسازی دارند. همچنین به منظور شکل گیری خرید و فروش در بازار مسکن و همچنین تامین واحدهای اداری و تجاری، احتیاج به فراوری مسکن است که تحت عنوان ذخیره طبیعی مسکن تلقی شده و ساخت 600 هزار خانه این احتیاج را مرتفع خواهد ساخت.

جمع بندی منابع 4 گانه احتیاج به واحد مسکونی، بیانگر این نکته است که از سال 1395 تا سال 1405 بازار مسکن احتیاج به ساخت 22 میلیون واحد مسکونی برای پاسخگویی به تقاضای موجود دارد و تنها در صورت ساخت این تعداد خانه زمینه سامان یافتن بازار ایجاد خواهد شد.

به همین دلیل، اگر 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی به دلیل اخذ مالیات از خانه های خالی روانه بازار شوند و 1.2 میلیون واحد مسکونی ساخته شده توسط بخش خصوصی و دولتی در سال های 1395 تا 1398 نیز در نظر گرفته شوند، در حال حاضر سامان دادن به بازار مسکن و پاسخگویی به تقاضا موجود به ساخت سالانه 2.6 میلیون واحد مسکونی در طول 7 سال آینده احتیاج خواهد داشت.

*احتیاج بازار مسکن، ساخت 195 میلیون متر مربع واحد مسکونی در هر سال است

بر اساس نکات مذکور، تنها راه سامان دادن به بازار مسکن افزایش قابل توجه فراوری و عرضه واحد مسکونی است. در این راستا همه متولیان مسکن در کشور به خصوص وزارت راه و شهرسازی و مجلس شورای اسلامی، می بایست مقدمات افزایش سخت و ساز را فراهم نمایند.

در همین ارتباط، یکی از اساسی ترین موارد مد نظر مسئله تامین مالی پروژه های فراوری انبوه مسکن است. در حقیقت مسئله تامین مالی ساخت مسکن، همواره یکی از راهبردی ترین موارد مطرح شده در زمینه ساست گذرای مسکن است.

در این خصوص به منظور آنالیز بیشتر منابع مالی مورد احتیاج ساخت مسکن به سراغ محمد حمیدزاده، کارشناس حوزه مسکن رفتیم. حمیدزاده، درباره برآورد منابع مالی مورد احتیاج برای ساخت 2.6 میلیون مسکن در هر سال گفت: در شرایطی که میانگین متراژ واحدهای مسکونی مطابق قوانین شهرسازی 75 متر مربع در نظر گرفته شود. ساخت 195 میلیون متر مربع مسکن در هر سال باید مد نظر قرار گیرد.

این کارشناس مسکن ضمن اشاره به این نکته که میانگین هزینه ساخت واحد مسکونی در کشور مطابق برآوردهای انبوه سازان برای هر متر نزدیک به 3 میلیون تومان است، اضافه کرد: در شرایطی که دولت زمین را به صورت اجاره 99 ساله در اختیار تامین مسکن مردم قرار دهد و هزینه زمین از مجموع هزینه ساختمان کسر شود. منابع مالی ساخت 2.6 میلیون واحد مسکونی در هر سال 585هزار میلیارد تومان محاسبه خواهد شد.

*48 درصد از تسهیلات اعطایی بانک ها به بخش مسکن راهنمایی شود

وی با تاکید بر این نکته که 70 درصد از منابع مورد احتیاج به منظور ساخت واحدهای مسکونی با توجه به توانمندی مالی دهک های درآمدی مورد توجه باید از منابع بانک ها تامین شود و 30 درصد باقی مانده نیز از محل آورده مردمی بدست بیاید، گفت: بر این اساس تسهیلات ساخت اعطایی از محل منابع داخلی بانک ها، باید 409 هزار میلیارد تومان از منابع مورد احتیاج به منظور ساخت 2.6 میلیون واحد مسکونی در هر سال را پوشش داده و مابقی توسط آورده مردم تکمیل شود.

حمیدزاده با اشاره به طرح جهش فراوری و تامین مسکن تاکید نمود: در طرح جهش فراوری و تامین مسکن ساخت سالانه 1 میلیون واحد مسکونی در نظر گرفته شده و تنها 25 درصد از تسهیلات بانکی را موظف به تامین مالی بخش مسکن نموده است. در حالیکه سامان دادن به بازار مسکن برای همواره احتیاج به ساخت 2.6 میلیون واحد مسکونی دارد و 48 درصد از منابع تسهیلات بانک ها از محل منابع داخلی آن ها باید به بخش مسکن تعلق بگیرد.

*بانک مرکزی بخشی از پایه پولی را به بازار مسکن راهنمایی کند

وی، ضمن اشاره به تنها 7 درصد از منابع داخلی بانک ها در قالب تسهیلات در سال 1398 به بخش مسکن اختصاص یافته است، گفت: استناد به رشد نقدینگی در سال های اخیر و همچنین افت شاخص های مالی کشور، نشانگر این است که تسهیلات اعطایی بانک ها به بخش فراوری تعلق نمی گیرد و قانون گذار باید زمینه راهنمایی نقدینگی را فراهم کند.

این کارشناس مسکن درباره راه های دیگر تامین مالی فراوری انبوه مسکن اضافه کرد: علاوه بر توجه به منابع داخلی بانک های کشور، بانک مرکزی نیز می تواند با راهنمایی بخش از پایه پولی منتشر شده در هر سال زمینه تامین مالی حوزه مسکن را فراهم کند.

آنالیز شرایط نامناسب بازار مسکن، توجه به این کالای اساسی را بیش از گذشته لازم تلقی می نماید و تمامی دستگاه های کشور می بایست با اخذ تصمیم قاطع، یک بار برای همواره نسبت به سامان این بازار اقدام نموده و بخش عمده ای از فشار مالی روی مردم به واسطه تامین سرپناه را کاهش دهند.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1291

به "سامان دهی بازار با راهنمایی 48 درصد از تسهیلات بانکی به بخش مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامان دهی بازار با راهنمایی 48 درصد از تسهیلات بانکی به بخش مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید