سهم 47.5 درصدی دولت از نفت در بودجه 1400

به گزارش مجله استخدام جدید، رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اساس قانون برنامه، سهم دولت از نفت در سال 1400، چهل و هفت و نیم درصد است که حدود 17 میلیارد دلار خواهد شد.

سهم 47.5 درصدی دولت از نفت در بودجه 1400

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، علی حیدر نوری رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما، گفت: در قانون برنامه اختیار 15 درصد افزایش یا کاهش منابع به دولت واگذار شده است. وی اضافه کرد: دولت بر اساس نیاز، تعدادی از خدمات اجتماعی را افزایش داده که معمولاً یکسری پیامدهای هزینه ای برای کشور دارد.

نوری ادامه داد: ما در تحلیل های اقتصادی به اعداد جاری اکتفا نمی کنیم و باید با قیمت های سابق محاسبه کنیم، چون تحلیل با قیمت های جاری صحیح نیست. وی گفت: انحرافی در لایحه دولت وجود ندارد.

رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه درباره موضوع ارز چهار هزار و 200 تومانی کالاهای اساسی اضافه کرد: با نگاهی به معیشت مردم نمی توانیم ارز چهار هزار و 200 تومانی کالاهای اساسی را حذف کنیم.

نوری ادامه داد: در سال 1400 به میزان 47 و نیم درصد از درآمد نفت سهم دولت است. وی اضافه کرد: برای الکترونیکی شدن پرداخت سرانه باید بسترهای اجرایی آن حاضر باشد و همچنین تحویل دارو را نمی توان با کارت الکترونیکی انجام داد.

رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: بر اساس قانون برنامه، سهم دولت از نفت در سال 1400، چهل و هفت و نیم درصد است که حدود 17 میلیارد دلار می باشد که از این میزان بیش از هشت میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو در نظر گرفته شده است و دولت کمتر از 9 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی در بودجه استفاده می کند.

نوری اضافه کرد: بودجه از نظر حسابداری یک تعریف دارد و از نظر بودجه ریزی و سیاست گذاری معنای دیگر را منعکس می کند. وی ادامه داد: کشور ما در بازار نفت دنیا یک جایگاهی دارد که این جایگاه را نباید به هیچ عنوان از دست بدهیم.

رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: هر شوکی که به اقتصاد کشور وارد می شود خنثی شدن آن زمان بر است و کشورما به خاطر مقاومت جانانه که در یک جنگ نابرابر اقتصادی نشان داده است کم کم جایگاه نفتی خود را پیدا می کند.

وی اضافه کرد: سهم صندوق توسعه ملی 38 درصد است و دولت گهگاهی برای صنایع و تولید از این صندوق وام دریافت می کند که برگشت داده می شود و 14 و نیم درصد هم شرکت نفت می باشد که 52 درصد فروش از نفت سهم صندوق توسعه ملی و شرکت نفت است. نوری گفت: نفتی که فروخته می شود 104 هزار میلیارد تومان آن تبدیل به طرح های عمرانی می شود و 150 هزار میلیارد تومان هم صرف آموزش می شود.

رییس امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: اگر با کسری بودجه روبرو شویم سه راهکار پیش رو داریم یا باید اقتصادیات را افزایش دهیم که در شرایط فعلی امکان پذیر نیست یا اینکه از بانک مرکزی دریافت کنیم که دولت این کار را انجام نمی دهد، چون منجر به تورم بالا می شود و تنها راه باقی مانده انتشار اوراق است که در شرایط فعلی ما، بهترین راهکار است.

وی ادامه داد: نظام اقتصادیاتی ما دارای مسائل ساختاری است و جدا شدن از این مسائل هزنیه بر است و امیدواریم موضوع اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده در شورای نگهبان اصلاح شود و بخشی از این نارسایی ها برطرف شود و همچنین نظام هوشمند اقتصادیاتی در جهت برقراری است و برای اولین بار سامانه های پایانه فروش را دو هزار میلیارد تومان در بودجه 1400 در نظر گرفتیم تا مکانیزه کردن آن اجرایی شود. امیدواریم بتوانیم اعتبارات هزینه ای کشور را از طریق اقتصادیات تامین کنیم.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 19 دی 1399 بروزرسانی: 19 دی 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1416

به "سهم 47.5 درصدی دولت از نفت در بودجه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم 47.5 درصدی دولت از نفت در بودجه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید