صعود پرقدرت 48 هزار واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش مجله استخدام جدید، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در خاتمه معاملات امروز چهارشنبه با افزایش 48 هزار و 459 واحد روبه رو شد.

صعود پرقدرت 48 هزار واحدی شاخص بورس تهران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران که این هفته فرایند رو به رشد به خود گرفته، امروز چهارشنبه نیز از ابتدای ساعات معاملات فرایند رو به رشد پی گرفته، به گونه ای که شاخص کل در سرانجام معاملات با افزایش 48 هزار و 459 واحد به رقم یک میلیون و 345 هزار و 406 واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم وزن امروز 6 هزار و 699 واحد افزایش یافته و به رقم 381 هزار و 369 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 185 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در بورس تهران بیش از 7.5 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 186 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس را که امروز به 13 هزار و 825 میلیارد تومان رسید را هم درنظر بگیریم، ارزش معاملات امروز بورس اوراق و فرابورس ایران به بیش از 23 هزار و 11 میلیارد تومان افزایش یافت.

امروز همه شاخص های بورس سبزپوش بوده و افزایش یافتند. به گونه ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هرکدام 3.7 درصد رشد کردند.

همچنین شاخص کل بورس در معیار هم وزن و شاخص قیمت با معیار هم وزن هرکدام 1.7 درصد رشد کردند.

شاخص آزاد شناور 3.2 درصد، شاخص بازار اول بورس 4.2 درصد و شاخص بازار دوم بورس 3 درصد نسبت به روز قبل افزایش یافت.

امروز نمادهای تأثیرگذار در شاخص بورس شامل پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، شستا، گل گهر، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و ایران خودرو بوده اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل ایران خودرو، زرماکارون، تأمین سرمایه امین، سرمایه گذاری سیمان تأمین، تولید نیروی برق آبادان، صنعتی باما و بهساز کاشانه تهران بوده اند.

در فرابورس ایران نیز امروز فرایند رو به رشد شاخص را شاهد بودیم، به گونه ای که شاخص کل فرابورس در سرانجام معاملات با افزایش 298 واحد به رقم 16 هزار و 646 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 132 هزار میلیارد تومان شد.

امروز معامله گران در فرابورس ایران بیش از 2.9 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 767 هزار معامله و به ارزش 13 هزار و 825 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای ذوب آهن اصفهان، صباتأمین، فولاد هرمزگان، پتروشیمی تندگویان، صنعتی مینو، سنگ آهن گهرزمین، مدیریت انرژی امید تابان هور به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته اند.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس ایران شامل برق و انرژی پیوندگستر پارس، سرمایه گذاری پویا، پتروشیمی ارومیه، صنایع لاستیک یزد، کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، توسعه راستا برق گیلان و تهیه و توزیع غذای دناآفرین فدک بوده اند.

همان گونه که کارشناسان پیش بینی کرده بودند، بازار بورس با اصلاحات پیاپی ای که طی دو سه ماه گذشته اجرا شده، ارزنده شده و بسیاری از سهام به قیمت پایه رسیده اند و وقت خریدن سهام است، اما در عین حال به سرمایه گذاران تازه وارد توصیه شده است حتی الامکان از روش سرمایه گذاری غیرمستقیم یعنی سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری بورسی که در سایت فیپ ایران اعلام شده است اقدام کنند.

نکته کلیدی در سرمایه گذاری این است که حتما از محل پس انداز و نه فروش دارایی های قابل استفاده باشد و همچنین با توجه به ریسکی بودن سرمایه گذاری در بورس، باید پرتفوی و ترکیب سرمایه گذاری به گونه ای انتخاب شود که هم متنوع باشد و هم دارای ریسک کمتر و سود بیشتر باشد. به هر حال برای خرید سهام و یا سرمایه گذاری نیاز به مطالعه، تحقیق و مشاوره با افراد خبره و امین است. البته توقف فروش سهام عدالت نیز در رشد بازار بی تأثیر نبوده.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1371

به "صعود پرقدرت 48 هزار واحدی شاخص بورس تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود پرقدرت 48 هزار واحدی شاخص بورس تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید