ماجرای ساخت داروی درمان قطعی کرونا

به گزارش مجله استخدام جدید، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در واکنش به ادعای ساخت داروی درمان قطعی کرونا، توضیحاتی ارائه داد.

ماجرای ساخت داروی درمان قطعی کرونا

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، احمدحسین فلاحی نماینده مردم همدان در مجلس، 27 مهر 99 در صحن علنی مجلس ادعا کرد که هشت ماه پیش داروی درمان قطعی کرونا به دانشگاه بقیه الله (عج) ارائه شده، اما اقدامی در این مورد انجام نشده است.

یونس پناهی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در واکنش به این ادعا گفت: طبق قوانین سازمان غذا و دارو، هر دارویی جهت ورود به چرخه درمان، باید توسط یک شرکت داروسازی فراوری گردد و بعد سازمان غذا و دارو مجوز مطالعه این دارو بر روی انسان را می دهد. در گام بعد باید دارو در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور مجوز اخلاق کسب کند و فرآورده دارویی در سامانه مطالعات بالینی ثبت شده و بعد به صورت یک مطالعه بالینی روی بیمار انجام گردد.

وی با بیان اینکه در جریان داروی مورد ادعای نماینده مردم همدان در مجلس، این مراحل قانونی صورت نپذیرفته، توضیح داد: این گروه داروی خود را پیش از طی این مراحل به مراکز غیردانشگاهی و بعضی درمانگاه ها برده و برای بیمار تجویز نموده اند، سپس به دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) مراجعه کردند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) گفت: طبیعتاً دانشگاه مقید به قوانین سازمان غذا و دارو است و به این مجموعه اعلام شد که یک شرکت داروسازی باید این فرآورده را فراوری کند و با توجه به اهمیت دستیابی به یک ترکیب دارویی برای درمان کرونا اعلام شد که مجموعه دانشگاه مجوز اخلاق و مطالعات بالینی را کسب می نماید که بر همین اساس مجوز اخلاق این دارو توسط دانشگاه بقیه الله (عج) حدود 3 ماه پیش اخذ شده است، اما هنوز این فرآورده دارویی از سوی شرکت داروسازی فراوری نشده است.

پناهی در ادامه گفت: در مطالعات بالینی مخصوصاً برای بیماران مبتلا به کرونا باید شأن و منزلت فرد مورد مطالعه دارویی حفظ گردد، یعنی هر آنچه که قرار است تحت عنوان یک دارو برای بیمار تجویز گردد باید بدانیم که چه ترکیبی در آن بکار رفته است، چرا که ممکن است بدن بیمار نسبت به این دارو واکنش خطرناکی نشان بدهد و اگر ندانیم این واکنش از چه چیزی است چگونه می توانیم عارضه بیمار را درمان کنیم؟! به عبارت دیگر سلامت داروی مورد مطالعه شرط اول است و این سلامتی در شرکت داروسازی تأمین می گردد.

وی در خاتمه اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) حاضر است مطالعات بالینی این دارو را انجام دهد به شرط آنکه این فرآورده توسط یک شرکت داروسازی ساخته گردد و مجوز آغاز مطالعه بالینی بر روی انسان (CTA) صادر گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1315

به "ماجرای ساخت داروی درمان قطعی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای ساخت داروی درمان قطعی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید