منفی شدن قیمت نفت چقدر صحت دارد؟

به گزارش مجله استخدام جدید، افت چشمگیر تقاضا برای نفت تحت تاثیر رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا موجب افت قیمت نفت در هفته های اخیر شده است.

منفی شدن قیمت نفت چقدر صحت دارد؟

شب گذشته اما اخباری مبنی بر منفی شدن قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت منتشر شد.

معاملات آینده نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه می با نرخ پایین در تاریخ قیمت گذاری شد و با افت بیش از 300 درصد به منفی 37 دلار رسید.

به گزارش تجارت نیوز، این اتفاق به دلیل سررسید قرارداد آینده نفت، بستن تمام موقعیت های تعهدی باز و کسری حساب معامله گران افتاد.

تلاش برای بستن قراردادهای ماه می از یک سو و نبودِ خریداری که نفت فیزیکی بخواهد از سوی دیگر، موجب انباشت نفت در انبارهای آمریکا شد.

اما آیا واقعا قیمت نفت خام آمریکا منفی است؟

خیر. معامله گران در این زمینه هشدار دادند که این قیمت واقعی نفت نیست و تنها قیمت تحویل برای ماه می که موعد سررسید آن امروز است، منفی شد.

در حال حاضر، قیمت معاملات آینده نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه ژوئن 21 دلار و شش سنت است .

بخش عمده معاملات بورس های مهم نفت در قالب قراردادهای آینده (پیش خرید / پیش فروش) انجام می شود. در این قراردادها، خریدار ملزم به تحویل دریافت نفت در یک روز و یک مکان معین می شود. بنابراین خریدارارانی که نفت را برای ماه می پیش خرید خرده بودند، ملزم به تحویل آن در 20 می هستند.

در ماه جاری تقاضا برای نفت با افت حدود 30 میلیون بشکه در روز روبرو بوده است. در عین حال خریداران نفت باید آن را از فروشنده تحویل بگیرند؛ چون برای انبار کردن آن باید هزینه پرداخت کنند. در عین حال ظرفیتی برای مصرف نفت در پالایشگاه ها وجود ندارد.

از سوی دیگر تولیدکنندگان باید به هر شکل نفت تولیدشده را بفروشند، چون انبارها پُر هستند.

در چنین مواقعی، ساختار قیمت های آینده بازار به این شکل است که قیمت های تحویل در موعد نزدیک بسیار کمتر از قیمت هایِ تحویل در چند ماه آینده خواهد بود.

این شرایط به قدری تشدید می شود که برخی تاجران و خریداران در ذخیره سازی نفت روی تانکرها صرفه اقتصادی بیابند و در نتیجه نفت فیزیکی تسویه شود.

منفی شدن معاملات آینده نفت معمولا پایدار نیست. چرا که توقف تولید در بازه چند ماهه بهتر از استمرار فروش با قیمت منفی است.

جدیدترین اتفاقات مربوط به نفت را می توانید در سلسله اخبار قیمت نفت تجارت نیوز ملاحظه کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1000

به "منفی شدن قیمت نفت چقدر صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منفی شدن قیمت نفت چقدر صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید