در اجرای طرح جامع گردشگری صلوات آباد سنندج تسریع گردد

به گزارش مجله استخدام جدید، ایرنا/ براساس آخرین گزارشات منتشر گشته، در اجرای طرح جامع گردشگری صلوات آباد سنندج تسریع گردد.

در اجرای طرح جامع گردشگری صلوات آباد سنندج تسریع گردد

ناماعیل زارعی کوشا، استاندار کردستان در جلسه مربوط به طرح جامع گردشگری منطقه صلوات آباد سنندج اظهار کرد: صلوات آباد پتانسیلی در محدوده شهرستان سنندج است که ظرفیت اجتماعی مطلوبی دارد.

وی افزود: روزهای تعطیل چند هزار نفر در گردنه موجود در صلوات آباد حضور پیدا می نمایند و از منظره آن لذت می برند. لذا میتوان مجموعه ای مناسب از لحاظ منابع طبیعی، گردشگری و تفریحی را در این منطقه ایجاد و به قطب این موارد تبدیل کرد.

استاندار کردستان بر انجام کار جدی تر و با سرعت بیشتر تاکید نمود و اضافه نمود: تکلیف شرایط مشاور و تخصیص اعتبار این طرح باید با سرعت بیشتری تعیین گردد.

زارعی کوشا یادآور شد: اجرای این طرح کار یک دستگاه نیست پروژه ویژه استان است و همه دستگاه ها در آن دخیلند و باید مشارکت داشته باشند و از همه ظرفیت خود در راستای اجرای این طرح بهره بگیرند.

وی با بیان اینکه این طرح یکی از مهمترین پروژه های عمرانی استان است که اجرای آن حضور جدی مدیران را می طلبد، تاکید نمود: باید تا 6 ماه آینده بخشی از کار اجرا و تا یک سال آینده طرح انجام گردد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان هم در این جلسه اظهار کرد: یکی از تفاوت های منطقه صلوات آباد با دیگر نقاط مشابه در کشور فاصله هفت هشت کیلومتری آن با مرکز استان است.

کیومرث حبیبی ادامه داد: توجیه پذیری مالی و زیست محیطی طرح بسیار حائز اهمیت است و افزون بر این احتیاجمند تدوین بسته سرمایه گذاری هستیم.

وی یادآور شد: طرح جامع صلوات آباد می تواند کاتالیزور توسعه گردشگری در کردستان باشد و در چند سال آینده شاهد ایجاد نمونه ای همانند شاندیز و طرقبه در کردستان باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: یکی از مسائل محدوده صلوات آباد این است که در سالهای گذشته به نام گردشگری اراضی متعددی به متقاضیان واگذار شده و اکنون از طرف این افراد تحت فشار هستیم تا آنها را تبدیل به تالار عروسی نمایند.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان هم در این جلسه اظهار کرد: در شورای برنامه ریزی استان طی سال گذشته طرح جامع گردشگری منطقه صلوات آباد با توجه به اینکه به لحاظ اکوتوریسم یکی از احتیاجهای شهروندان است، مطرح شد.

بهزاد شریفی پور ادامه داد: از خرداد سال گذشته کارهای مهندسی و مطالعات این پروژه در سه هزار و 500 هکتار این منطقه شروع شده است.

وی با بیان اینکه طرح در کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی استان تصویب شد و قرار است مشابه بام خرم آباد در صلوات آباد اجرایی گردد، اضافه نمود: پیش مقدمه مطالعات نقشه برداری است که اعتبار جداگانه ای برای انجام این مهم احتیاج داریم که تخصیص داده گردد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان یادآور شد: از آذر سال گذشته پروژه درختکاری در افزون بر 200 هکتار از منطقه صلوات آباد با چاله کنی شروع شده است.

شریفی پور یادآور شد: بعد از تامین احتیاج آبی پروژه با بهره مندی از ظرفیت شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی استان از پاییز سال جاری غرس نهال در این منطقه انجام می گردد.

سرمایه گذار طرح جامع صلوات آباد سنندج که تجربه اجرایی در حوزه استانداری و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور را هم در کارنامه فعالیتش دارد، در این جلسه اظهار کرد: محیط باید ظرفیت پذیریش این بارگذاری را داشته باشد و در راستای تقویت محیط این طرح انجام گردد.

محمد جواد محمدی زاده افزود: رویکرد توسعه گردشگری در این منطقه باید موجب آرامش بخشی مردم گردد و از توسعه و سرمایه گذاری در آن افتخار نمایند.

وی ادامه داد: برای این کار باید نگاه بومی گرایی تقویت گردد تا مردم نسبت به طرح احساس تعلق نمایند و برای حفاظت و ارتقای این سرمایه گذاری همت نمایند.

سرمایه گذار طرح جامع صلوات آباد سنندج یادآور شد: آب، خاک، هوا و گونه زیستی در هر منطقه ای توانی دارد و اگر بارگذاری بیشتر از توان محیط باشد، تعادل بهم بخورد و این به ضرر مردم هست. لذا در این طرح طاقت محیطی باید لحاظ گردد.

محمدی زاده گفت: در این طرح به مشارکت مردم بها داده گردد و در گامهای بعدی کردستانی ها باید سهامدار پروژه شوند.

سرمایه گذار طرح جامع صلوات آباد سنندج رویکرد اصلی این طرح را حفاظت از منابع طبیعی خواند و اظهار کرد: در عین حفاظت رویکرد بهره برداری و ارتقای منطقه با نگاه گردشگری هم مدنظر است و افزون بر این ایجاد اشتغال برای مردم این محدوده از دیگر رویکردهای این طرح است.

وی بیان کرد: مسئولان استان باید تصمیم بگیرند صلوات آباد را در منظره آینده در قالب شهر منفصل یا روستای محدودی که زیر سایه سنندج بزرگ می گردد، می بینید یا نه، چون در آینده تکلیف آن برای ادارات تعیین گردد.

سرمایه گذار طرح جامع صلوات آباد سنندج بیان کرد: شرکت آمود برای اجرای طرح صلوات آباد سنندج 20 میلیون دلار سرمایه گذاری می نماید و 2 سه شرکت از شرکا هم به همین مقدار سرمایه گذاری خواهند کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 فروردین 1402 بروزرسانی: 20 فروردین 1402 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2275

به "در اجرای طرح جامع گردشگری صلوات آباد سنندج تسریع گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در اجرای طرح جامع گردشگری صلوات آباد سنندج تسریع گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید