افزایش نامتعارف کرایه تاکسی های اینترنتی؛ اثرات سرشکن کردن هزینه مسافر چهارم بین سه مسافر

به گزارش مجله استخدام جدید، برخی استفاده کنندگان از تاکسی های اینترنتی ادعا دارند آن ها بین 40 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته اند.

افزایش نامتعارف کرایه تاکسی های اینترنتی؛ اثرات سرشکن کردن هزینه مسافر چهارم بین سه مسافر

به گزارش خبرنگار، از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد و سپس مسائلی از قبیل خانه نشینی پیش آمد، افراد دیگر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمی کنند و ترجیح می دهند از تاکسی های اینترنتی استفاده کنند. در این روزها قیمت تاکسی های اینترنتی به دلیل قرنطینه، نه تنها گران تر نشد، بلکه در برخی مواقع ارزان تر هم بود.

حال با گذشت زمان و بازگشایی بسیاری از مشاغل و آغاز فعالیت، رفت و آمد شهری بیشتر شده و در مقابل شاهد افزایش قیمت تاکسی های اینترنتی نیز هستیم که برخی ادعا دارند تاکسی های اینترنتی بین 40 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته اند.

این صحبت ها در حالیست که مدیر تجاری اسنپ تاکید می کند که افزایش قیمت تاکسی های اینترنتی تنها 15 تا 20 درصد بوده و آن را متاثر از تورم در جامعه می داند. در حالی که اتحادیه این دسته از مشاغل، معتقد است افزایش قیمتی برای تاکسی های اینترنتی رخ نداده است.

جالب است بدانید، زمانی که قصد یک سفر توسط تاکسی های اینترنتی را داشته باشیم، بسیار عادی شده که نرخی بیشتر از سی هزار تومان را ببینیم و این مورد به موضوعی رایج تبدیل شده است.

از زمانی که کسب و کارها فعالیت خود را آغاز کرده اند، شاهد افزایش تقاضا برای تاکسی های اینترنتی هستیم و به دنبال این رشد تقاضا، قیمت ها نیز فرایند افزایشی داشته است. جدا از بحث قیمت، پیدا کردن تاکسی اسنپ یا تپسی نیز بسیار زمان بر شده و بسیاری از کاربران می گویند که گاهی تا نیم ساعت برای درخواست خودرو، وقت شان تلف می شود که در نهایت ترجیح می دهند با تاکسی یا وسایل حمل و نقل عمومی رفت و آمد داشته باشند.

اصولا در کشور با مقوله افزایش قیمت پس از تعطیلات عید آشنایی داریم و آن تقریبا به یک رسم همیشگی در اقتصاد و بازار تبدیل شده است. تقریبا کالایی نیست که بعد از این ایام نوروز دچار گرانی نشود، در مساله حمل و نقل نیز این اتفاق رخ داده است.

موضوع دیگری که این روزها داغ شده، تاکسی های خطی نیز با افزایش سی درصدی کرایه های خود و سرشکن کردن هزینه مسافر چهارم بین سه مسافر یک نوع گرانی را به وجود آورده اند و همین امر می تواند باعث افزایش نرخ تاکسی های اینترنتی شود.

رضا الفت نسب دبیر انجمن صنفی کارفرمایی کسب و کار اینترنتی در گفت و گو با خبرنگار، در خصوص افزایش قیمت تاکسی های اینترنتی، اعلام نمود: افزایشی قیمتی در خصوص تاکسی های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی رخ نداده است. نرخ این دسته از کسب و کارها بر اساس برخی شرایط تعیین می شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی کسب و کار اینترنتی با بیان اینکه نرخ مصوبی برای تاکسی های اینترنتی وجود ندارد، تشریح کرد: نرخ مصوبی برای تاکسی های اینترنتی وجود ندارد. این دسته از مشاغل بر اساس شرایط فیزیکی و جوی قیمت گذاری می شوند به طور مثال اگر ترافیک در محدوده تعیین شده زیاد باشد، نرخی متفاوت با زمانی که ترافیک وجود ندارد، خواهد داشت.

الفت نسب ادامه داد: در ایامی که تعطیل و ترافیک کم است کرایه ها به شدت کاهش خواهد یافت و برعکس این موضوع در زمان اوج شلوغی و ترافیک است. علاوه بر این موارد دیگری از جمله حضور رانندگان در محدوده تعیین شده اگر زیاد باشد بر کاهش قیمت تاثیر گذار خواهد بود همچنین موارد جوی مانند بارندگی و برف تاثیر گذار است.

او با بیان اینکه رانندگان تاکسی های اینترنتی نیز مانند هر شهفرایند دیگری، با مسائل اقتصادی و گرانی دست و پنجه نرم می کنند، گفت: این رانندگان با پذیرفتن ریسک خطر، کار در تاکسی های اینترنتی کساد شده را ادامه دادند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی کسب و کار اینترنتی در خصوص تاثیر افزایش نرخ بنزین در نرخ کرایه ها و سهیمه ای شدن آن، تشریح کرد: حتی اگر در نظر بگیریم که صد درصد بنزین رانندگان ناوگان تاکسی های اینترنتی به شکل سهمیه ای تامین بشود که نمی شود، باز هم باید یادمان باشد که بنزین هزار تومانی به هزار و پانصد تومان افزایش قیمت داشته و یک رشد 50 درصدی را تجربه کرده است. با این حساب چطور می توان گفت که نرخ تاکسی های اینترنتی نباید چند درصد افزایش پیدا کند؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1085

به "افزایش نامتعارف کرایه تاکسی های اینترنتی؛ اثرات سرشکن کردن هزینه مسافر چهارم بین سه مسافر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نامتعارف کرایه تاکسی های اینترنتی؛ اثرات سرشکن کردن هزینه مسافر چهارم بین سه مسافر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید