توسعه خودرومحور همچنان در اولویتِ سرمایه گذاران

به گزارش مجله استخدام جدید، هر ساله در روز 22 سپتامبر و چند روز پیش از آن، مسئولان و دوستداران محیط زیست در برخی از شهرهای بزرگ دنیا با گرامی داشت روزهای دنیای بدون خودرو، رانندگان را به دل کندن از خودروهایشان تنها برای یک روز تشویق می نمایند.

توسعه خودرومحور همچنان در اولویتِ سرمایه گذاران

به گزارش مجله استخدام جدید، این اقدام می تواند مزایای متعددی از کنار گذاشتن خودروها را برای شهروندان برجسته کند که از آن میان می توان به کاهش آلودگی هوا و افزایش پیاده روی و دوچرخه سواری در محیطی امن تر اشاره نمود.

شبکه دنیای بدون خودرو در این ارتباط می گوید: این روز می تواند جلوه ای از شهرهای ما را بدون خودروها به ما نشان دهد. در همین حال هر ساله از 16 تا 22 سپتامبر، شهرهای اروپایی تعهد خود را نسبت به حمل و نقل پاک و پایدار شهری نشان می دهند.

انتشار گازهای گلخانه ای نتیجه کیفیت ضعیف سوخت و قوانین ضعیف مربوط به خودروها در سراسر دنیا است

روزهای بدون خودرو، همچنین فرصتی برای شهرها هستند تا نشان دهند که چگونه جاده های پر ازدحام و مملو از ماشین می توانند به روش های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. به عنوان مثال می توان به برگزاری مسابقات وسایل نقلیه جایگزین در بوداپست، مسابقات اسب سواری در سائوپائولو، پیک نیک های خیابانی در وین و مسابقات دوندگی در جاکارتا اشاره نمود. بخش زیست محیطی سازمان ملل متحد نیز از افرادی که رهبری ترویج چنین سبک های زندگی پایدار را بر عهده دارند، حمایت می نماید.

علاوه بر این روزهای بدون خودرو فرصتی بزرگ برای شهرهاست تا به درکی از تاثیر آلودگی هوا بر زندگی انسان ها برسند. انتشار گازهای گلخانه ای از خودروها یکی از منابع اصلی آلودگی هوا در فضای باز به ویژه در شهرهاست. بنابر آمار سازمان دنیای بهداشت آلودگی هوا به تنهایی عامل مرگ حدود 4.2 میلیون نفر در سال 2016 بوده است. حمل و نقل نیز سریع ترین منبع رو به رشد انتشار گاز گلخانه ای کربن دی اکسید حاصل از سوخت های فسیلی است که بزرگ ترین مشارکت را در ایجاد تغییرات اقلیمی بر عهده دارد.

انتشار گازهای گلخانه ای نتیجه کیفیت ضعیف سوخت و قوانین ضعیف مربوط به خودروها در سراسر دنیا است. سازمان ملل متحد مشارکت خود را در رابطه با سوخت های خالص و وسایل نقلیه برای حمایت از کشورهای مختلف و به منظور جلوگیری از آلودگی هوا در مناطق شهری از طریق در اختیار قرار دادن سوخت های پاکیزه و تکنولوژی و مشخص استانداردهای موثرتر برای وسایل نقلیه شروع نموده است. این اقدام به عنوان حمایت موفقیت آمیز از کشورها برای توقف تدریجی استفاده از بنزین سربی شناخته می گردد.

برخی آمارها از نتایج موثر روز دنیای بدون خودرو حکایت می نماید. به عنوان مثال برگزاری این روز در پاریسِ فرانسه در سپتامبر سال 2015 میلادی به کاهش 40 درصدی گازهای خروجی اگزوزهای خودروها منجر شد.

برنامه بخش زیست محیطی سازمان ملل متحد از دولت ها و دیگر ذی نفعان کشورهای در حال توسعه برای سرمایه گذاری در زیرساخت های مربوط به عابران پیاده و دوچرخه سواران حمایت می نماید. این برنامه بر مفهوم پیاده روی و دوچرخه سواری در سفرهای درون شهری تمرکز دارد. با این حال بسیاری از دولت ها و دیگر سرمایه گذاران همچنان تخصیص فضای جاده ها به اتومبیل ها را در اولویت قرار می دهند.

بنابر آمار سازمان دنیای بهداشت آلودگی هوا به تنهایی عامل مرگ حدود 4.2 میلیون نفر در سال 2016 بوده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بخش زیست محیطی سازمان ملل متحد، بسیاری از شهرهایی که روزهای بدون خودرو را گرامی می دارند در کمپین #تنفس زندگی (Breathe life#) نیز شرکت دارند. این کمپین به رهبری سازمان دنیای بهداشت، بخش زیست محیطی سازمان ملل متحد و ائتلاف اقلیم و هوای پاک برگزار می گردد و از ابتکارات هوای پاکتر حمایت نموده، استفاده از انرژی پاک را ترویج داده و به شهرها و مناطق و کشورها در توسعه سیاست ها و برنامه ها برای کاهش آلودگی هوا یاری می نماید. این کمپین در حال حاضر بیش از 80 میلیون عضو در سراسر دنیا دارد.

کمپین #تنفس زندگی نیز مانند روزهای بدون خودرو بر اقداماتی همچون جلوگیری از سوزاندن پسماندها، ترویج فضاهای سبز و پیاده روی و دوچرخه سواری که مردم می توانند به طور فردی و جمعی برای بهبود کیفیت هوا انجام دهند، تاکید دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 50

به "توسعه خودرومحور همچنان در اولویتِ سرمایه گذاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه خودرومحور همچنان در اولویتِ سرمایه گذاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید