جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن (Hakata Gion Yamakasa)

به گزارش مجله استخدام جدید، Hakata Gion Yamakasa (博多祇園山笠) یکی از جالب ترین جشنواره های ژاپن است که هر ساله در نیمه اول ژوئیه برگزار و با یک مسابقه تماشایی تایم تریل در 15 ژوئیه به اوج می رسد! در این مسابقه، هفت محله منطقه هاکاتا فوکوئوکا در هل دادن ارابه های جشنواره که به زیبایی تزئین شده اند در یک فاصله 5 کیلومتری با یکدیگر رقابت می نمایند. به جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن رقابت های حمل ارابه هم می گویند. در اینجا بیشتر درباره این جشنواره جالب می خوانیم.

جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن (Hakata Gion Yamakasa)

آنچه در این مطلب می خوانید

  • مختصری از تاریخچه به جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن
  • ارابه های جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا
  • رویدادهای جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا
  • چگونه به محل برگزاری جشنواره برویم؟
  • اطلاعات کلی درباره جشنواره
  • سایر جاذبه های نزدیک جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا
  • در طول برگزاری جشنواره کجا اقامت کنیم؟
  • سوالات متداول

مختصری از تاریخچه به جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن

جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن دارای تاریخ و اهمیت فرهنگی است و قدمت آن به بیش از 770 سال می رسد. گفته می گردد که نقطه آغاز این جشنواره در سال 1241 زمانی که ساکنان هاکاتا شیوع طاعون وحشتناکی را تجربه کردند آغاز شد! طبق شواهد تاریخی یک راهب بودایی به نام شویچی کوکوشی برای دفع طاعون به شهر آمد، او ساکنان طاعون زده را بر روی سکوی مخصوصی که برای انجام دعا استفاده می شد جمع نموده و با ریختن آب مقدس، آنها را شفا داد.

از آن موقع، رژه های ارابه های بزرگی شبیه سکوی راهب بودایی برای گرامیداشت از بین رفتن طاعون در شهر هاکاتا برگاز می گردد. بزرگترین این ارابه ها که با نام Kazariyama شناخته می شوند، حدود 10 متر ارتفاع و بیش از دو تن وزن دارند!

این ارابه های بزرگ درد خیابان ها با یکدیگر رقابت می کردند اما در حال حاضر به علت خطرناک بودن رقابت و بالا بردن سطح ایمنی جشنواره به عنوان قطعات تزئین شده نمایش داده می شوند که می توان در مکان های مختلف Hakata آن ها را مشاهده کرد.

امروزه، جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن شامل مسابقه بین ارابه های کوچکتری به نام کاکیاما است که حدود سه متر ارتفاع و تقریباً یک تن وزن دارند. هر یک از هفت محله شرکت نماینده جشنواره در Hakata دارای یک شناور است که آن را در خیابان ها می کشند و آب را جلوتر از شناور می پاشند تا شرکت نمایندگان را خنک نمایند و اصطکاک بین خود شناور و سطح جاده را به حداقل برسانند.

برای مشاهده قیمت و خرید تور ژاپن از خبرنگاران کلیک کنید.

خرید تور ژاپن

ارابه های جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا

این جشنواره دارای دو نوع شناور مختلف است:

شناورهای بزرگتر kazariyama بیش از ده متر ارتفاع و بیش از دو تن وزن دارند. در گذشته آنها در خیابان ها مسابقه می دادند، اما با معرفی خطوط برق در دوره میجی (1868-1912)، حرکت آن ها در میان خیابان مشکل ساز شد و امروزه آنها فقط به عنوان ارابه های تزئینی استفاده می شوند. 14 مورد از آنها از 1 تا 14 ژوئیه در سراسر شهر از جمله دو در ایستگاه Hakata و Canal City Hakata به نمایش گذاشته می شوند.

برای مسابقه، امروزه از ارابه های کاکیاما با مقدار کوچکتر، حدود پنج متر ارتفاع و یک تن وزن، استفاده می گردد. هفت ارابه به نمایندگی از هفت محله هاتاکا در این رقابت ها حضور دارند. ارابه ها چرخ ندارند و در خیابان ها کشیده می شوند، در حالی که آب به منظور کاهش اصطکاک بین شناور و سطح جاده (و خنک کردن شرکت نمایندگان) در جلوی شناور پخش می گردد.

رویدادهای جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا

از تاریخ 10 تا 14 ژوئیه، هفت تیم چندین دوره تمرین و رژه را برای آماده شدن برای مسابقه اصلی برگزار می نمایند. یک کتابچه انگلیسی خوب با نقشه های دقیق و برنامه زمانی برای این رویدادها در دسترس است که می توانید آن را به راحتی تهیه و از زمان رویدادهای جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن اطلاع پیدا کنید. در 15 جولای درست بعد از ساعت 1 بامداد، همه تیم ها پشت خط آغاز، که در مقابل معبد کوشیدا، معبد میزبان جشنواره قرار گرفته است، صف می کشند.

در 15 ژوئیه در ساعت 4:59 صبح، درست قبل از طلوع آفتاب، تیم اول مسابقه را آغاز می نماید و تیم های دیگر در فواصل زمانی پنج دقیقه در پی آن حرکت می نمایند. علیرغم ساعات اولیه روز، هزاران تماشاگر در این مسیر پنج کیلومتری که شامل چندین پیچ تنگ و طولانی در امتداد خطوط باریک و خیابان های عریض است صف می کشند. هر تیم تقریباً 30 دقیقه فرصت دارد تا ارابه را کشیده و مسیر را به خاتمه برساند.

فضای کافی برای تماشا مسابقه در طول مسیر طولانی آن وجود دارد، البته در بخش های جلوتر که دید بهتر است ممکن است به سختی جایی را برای ایستادن پیدا کنید! مردم از ساعت ها قبل برای رزرو مکان هایی با دید بهتر در محل برگزاری رقابت حضور پیدا می نمایند.

در حیاط کوچک زیارتگاه کوشیدا، جایی که هر تیم باید ارابه خود را آماده کند، صندلی های قابل خرید وجود دارند اما جذابیت بالای رقابت خرید این صندلی ها را تفریبا غیر ممکن می نماید.

بیشتر بخوانید

جشنواره آتسوتا اوکامی نومیایا ژاپن (Atsuta Matsuri)

چگونه به محل برگزاری جشنواره برویم؟

این جشنواره در منطقه هاکاتا فوکوئوکا برگزار می گردد. معبد کوشیدا در فاصله کوتاهی از ایستگاه معبد کوشیدا (1 دقیقه، 210 ین از هاکاتا با خط مترو ناناکوما) و کانال سیتی هاکاتا یا 15 تا 20 دقیقه پیاده روی از ایستگاه هاکاتا واقع شده است.

اطلاعات کلی درباره جشنواره

تاریخ برگزاری

1 ژوئیه تا 15 ژوئیه، 2024

نام رسمی جشنواره به زبان ژاپنی

博多祇園山傘

هزینه ورودی

بدون هزینه

دسته بندی جشنواره

جشنواره های مذهبی

وب سایت رسمی جشنواره

https://www.hakatayamakasa.com/

منطقه برگزاری

Fukuoka

نزدیک ترین ایستگاه به محل برگزاری جشنواره

Tenjin Station

بیشتر بخوانید

جشنواره اومیزوتوری (Omizutori) ژاپن چیست؟

سایر جاذبه های نزدیک جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا

شهر فوکوکا برای کسانی که به تماشا جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن می روند، جاذبه های فراوانی دیگری را هم ارائه می نماید:

قلعه فوکوکا

ویرانه های قلعه فوکوکا که در قلب پارک مایزورو و در فاصله کوتاهی از جشنواره قرار گرفته است، نگاهی اجمالی به گذشته ژاپن می اندازد. بقایای این قلعه که زمانی در اوج شکوه و اقتدار قرار داشت، در بهار به وسیله شکوفه های گیلاس احاطه شده و فضایی زیبا را برای علاقه مندان به تاریخ و سایر بازتماشامایندگان فراهم می نماید.

کانال سیتی هاکاتا

این مجتمع بزرگ خرید و سرگرمی در نزدیکی منطقه جشنواره قرار گرفته است و یکی از نمادین ترین مکان های فوکوکا به شمار می رود. Canal City با کانال منحصر به فرد خود که از مرکز شهر می گذرد، مجموعه وسیعی از مغازه ها، غذاخوری ها، تئاترها و حتی یک نمایش فواره آب را ارائه می دهد که آن را به مقصدی عالی برای خرید و سرگرمی تبدیل نموده است.

معبد Dazaifu Tenman-gu

این معبد اگرچه کمی دورتر از مکان جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن است، اما یکی از مهم ترین و مورد احترام ترین معبدهای شینتو در فوکوکا است که به خدای دانش تقدیم شده است! معبد دازایفو تنمان گو به وسیله باغ های زیبا احاطه شده و دارای مسیری مملو از مغازه هایی است که شیرینی ها و سوغاتی های سنتی می فروشند، بازدید از این معبد به مسافرانی که در پی کشف میراث فرهنگی و معنوی ژاپن هستند پیشنهاد می گردد.

بیشتر بخوانید

جشن کشتی سومو ژاپنی

در طول برگزاری جشنواره کجا اقامت کنیم؟

هتل میاکو هاکاتا:

این هتل به علت موقعیت عالی خود، اقامتی عالی را به میهمانانی که برای بازید از جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن می آیند ارائه می دهد. هتل میاکو هاکاتا در نزدیکی ایستگاه هاتاکا قرار گرفته و فاصله کمی با محل برگزاری جشنواره دارد. از ویژگی های این هتل می توان به چشمه آب گرم طبیعی که روی پشت بام قرار گرفته است اشاره نمود.

اتاق های هتل میاکو هاکاتا بسسار خلاقانه طراحی شده و دارای پنجره های وسیعی هستند که نور طبیعی را جذب و چشم انداز ها زیبایی از شهر فوکوئوکا را ارائه می دهند. تمامی اتاق ها تززیینات مدرن ژاپنی دارند.

این هتل بعلاوه یک رستوران و کافه در طبقه آخر دارد، که در آن مهمانان می توانند همزمان با تماشا چشم انداز شهر، غذاهای لذیذ میل نمایند.

سخن پایانی

جشنواره Hakata Gion Yamakasa یک جشنواره پر جنب و جوش و هیجان انگیز در شهر فوکوکا ژاپن است. این رویداد چند صد ساله که هر ساله در ماه جولای برگزار می گردد، تصویری از شجاعت، قدرت و روحیه جامعه را به نملیش می گذارد. فستیوال بیش از هر چیز به خاطر ارابه های کوه شکل پیچیده اش معروف به یاماکاسا، که در ساعات اولیه صبح در خیابان های بخش هاکاتا رژه می روند، مشهور شده است.

سوالات متداول

.

جشنواره گیون در چه ماهی برگزار می گردد؟

می توان گفت که Gion Matsuri یا جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن بزرگترین و مجلل ترین جشنواره شهر فوکوئوکا است که هر ساله از 1 تا 15 ژوئیه به عنوان جشن نیمه تابستان معبد Yasaka Jinja برگزار می گردد.

برای بازدید از جشنواره باید بلیط داشته باشیم؟

تماشای رژه های یاماهوکو جونک که حدود 5 کیلومتر اداه دارد کاملا رایگان است. اما اگر می خواهید بر روی صندلی نشسته و دید بهتری به مراسم داشته باشید، باید بلیط تهیه کنید.

چگونه به جشنواره برویم؟

معبد کوشیدا در فاصله کوتاهی از ایستگاه معبد کوشیدا (1 دقیقه، 210 ین از هاکاتا با خط مترو ناناکوما) و کانال سیتی هاکاتا یا 15 تا 20 دقیقه پیاده روی از ایستگاه هاکاتا واقع شده است.

منبع: ستاره ونک
انتشار: 9 خرداد 1403 بروزرسانی: 9 خرداد 1403 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2354

به "جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن (Hakata Gion Yamakasa)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره هاکاتا گیون یاماکاسا ژاپن (Hakata Gion Yamakasa)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید