سم مهلک در کمین علاقه مندان به شیر عسل داغ

به گزارش مجله استخدام جدید، با خوردن عسل و شیر داغ نه تنها از خواص عسل بهره ای نمی برید بلکه مواد سمی وارد بدنتان میکنید، حقایقی در خصوص مصرف شیر عسل داغ وجود دارد که باید از آن ها آگاه باشید.

سم مهلک در کمین علاقه مندان به شیر عسل داغ

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، شبهات زیادی درباره اینکه آیا مخلوط کردن مایعات گرم به همراه عسل مفید است یا خیر وجود دارد اما آیا حقیقت دارند؟ تجربه شخصی و مطالعه ای که آیوردا درباره این ادعا انجام داد چنین بود :`` اواخر شب بود که همراه یک لیوان شیر گرم که با عسل مخلوط نموده بودم قصد رفتن به رخت خواب را داشتم که در میان راه مادرم را دیدم و طی مکالمه کوتاهی که با او داشتم از من خواست تا لیوان شیر را دور بریزم و استفاده نکنم. از واکنش ناگهانی مادرم سوالی در ذهنم به وجود آمد که باعث شد از او دلیل کاری که از من خواسته بود را بپرسم، او پاسخ داد که امروز مقاله ای را در روزنامه خوانده است که درآن ذکر شده بود مخلوط عسل به همراه مایعات گرم نه تنها فواید سلامتی آن را کاهش می دهد بلکه باعث فراوری سم نیز خواهد شد.

حقیقتا درباره ادعای مادرم قانع نشدم و تصمیم گرفتم در خصوص آن تحقیق بیشتری را انجام دهم. طی تحقیقات متوجه شدم که شبهات و نگرانی های زیادی درباره این ادعا وجود دارد ، پاسخ ها روشنگرانه اما مبهم بودند اما تقریبا پاسخ تمامی نگرانی ها مبنی بر سمیت عسل در مایعات گرم بود که مربوط به یک افسانه می شد و تا حدی نگرانی ها را از بین می برد.``

آیا واقعا عسل در شیر گرم تبدیل به سم می گردد؟

از دیرباز ،عسل به عنوان یک مایع طلایی شفابخش که خواص دارویی زیادی دارد مورد استقبال قرار می گرفته است. عسل خام از نظر طبیعت ضدباکتری است و این موضوع کاملا اثبات شده می باشد. این ماده به عنوان داروی خانگی نیز پذیرفته شده است که در درمان های زیبایی پوست و مو و حتی درمان زخم های کوچک نیز کابرد دارد. با این حال این واقعیت وجود دارد که هرگز نباید عسل را در آبگرم و شیرداغ حل کرد.

چنانچه در بخش سلامت گفته ایم بعضی افراد معتقدند که مصرف عسل گرم می تواند کشنده باشد ! به این علت که حل کردن مایعات در قندها باعث آزاد شدن ماده ای به نام 5 هیدروکسی متیل فورفورال می گردد که این ماده سرطان زا است. این موضوع نه تنها برای عسل ، بلکه برای تمامی موادی که حاوی قند هستند نیز صدق می نماید.

براساس مطالعه ای که توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی انجام شد نتیجه گیری آن بدین توضیح بود :عسل گرم شده (در دمای بالاتر از 40 درجه سانتی گراد) باعث فراوری هیدروکسی متیل فورفورال می گردد که ممکن است اثرات زیان آوری را ایجاد و مانند سم عمل کند.

بااین وجود، جدول مقایسه های مقادیر هیدروکسی متیل فورفورال در مطالعه نشان می دهد هنگامی که عسل گرم گردد تنها مقداری از هیدروکسی متیل فورفورال افزایش میابد (از 25 قسمت در میلیون به 75پی پی ام می رسد). این مقدار کمتر از مقادیر سم موجود در غذاهای دیگر است بنابراین هیچ اثبات مهمی مبنی بر سرطان زا بودن این ماده برای انسان وجود ندارد.

در نتیجه مخلوط کردن عسل در شیر داغ آنقدر که آیوردا می خواهد آن را باور کنید سمی نمی باشد. گرم کردن عسل تا دمای بالاتر از 40 درجه سانتی گراد برای بدن می تواند مضر باشد زیرا مواد مغذی موجود در آن از بین می فرایند اما قطعا سبب مرگ نمی گردد.

بهترین راه لذت بردن از عسل همراه شیر این است که ابتدا شیر را گرم کنید و صبر کنید تا کمی خنک گردد سپس عسل را به آن اضافه نموده و میل کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1454

به "سم مهلک در کمین علاقه مندان به شیر عسل داغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سم مهلک در کمین علاقه مندان به شیر عسل داغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید