موگرینی: اینستکس در حال پردازش اولین تراکنش است

به گزارش مجله استخدام جدید، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایگاه اینترنتی شخصی خود از اعلام به راه افتادن سازوکار مالی با ایران استقبال کرد و گفت 7 کشور اروپایی دیگر به اینستکس می پیوندند.

موگرینی: اینستکس در حال پردازش اولین تراکنش است

به گزارش گروه بین الملل مجله استخدام جدید، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایگاه اینترنتی شخصی خود از دستیابی به توافق بازرگانی مرکوسور با کشورهای آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اوروگوئه در پی سالها مذاکره و نیز اعلام آغاز به کار ساز و کار کانال اقتصادی با ایران موسوم به اینستکس استقبال کرد.

وی درباره ایران نوشت: روز جمعه ما بیانیه مهمی در زمینه حفاظت از توافق هسته ای با ایران صادر کردیم؛ مبنی بر اینکه سازو کار اینستکس اجرایی شده است و اولین معاملات در آن در حال پردازش است. هفت کشور اروپایی به ما و سه کشور که این سازو کار را ایجاد کرده اند یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس خواهند پیوست. روز جمعه ما همچنین در کمیسیون مشترک شرکت داشتیم که تضمینی برای اجرای توافق محسوب می شود.

کمیسیون مشترک برجام در خاتمه نشست روز جمعه خود در وین، بیانیه ای 9 بندی صادر کرد و طی آن اعلام شد که اعضای برجام در حال تلاش هستند تا اینستکس را به روی فعالان اقتصادی کشورهای ثالث نیز باز کنند. (جزئیات بیشتر)

این بیانیه در حالی صادر شده است که معاون وزیر امور خارجه ایران عصر روز (جمعه) پس از خاتمه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین در جمع مجله استخدام جدید و در تشریح گفتگوهای انجام شده در این نشست گفت: ما امروز یک جلسه طولانی داشتیم بیش از سه ساعت، در مجموع جلسه مثبت و سازنده ای بود و نسبت به جلسات گذشته ما یک گام به جلو به شمار می آید، البته هنوز تا خواسته های جمهوری اسلامی فاصله قابل توجهی وجود دارد و با دستاوردهای ملموسی که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد، هنوز فاصله داریم.

خاتمهی پیام/م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 229

به "موگرینی: اینستکس در حال پردازش اولین تراکنش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی: اینستکس در حال پردازش اولین تراکنش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید