نحوه هواگیری شوفاژ چگونه است؟ چرا شوفاژ بعد از هواگیری هنوز سرد؟!

به گزارش مجله استخدام جدید، رادیاتورها در معرض تجمعات داخلی قرار می گیرند که عملکرد کلی سیستم را تحت تأثیر قرار می دهند. هنگام نحوه هواگیری شوفاژ، هوای محصور شده در داخل خارج می گردد. این هوای محبوس شده باعث ایجاد مناطق سرد در رادیاتور شده و از کارایی آنها می کاهد. هنگامی که رادیاتور خود را هواگیری می کنید، عملکرد آن را بهبود می بخشید. به این ترتیب، انرژی کمتری برای شوفاژ شما ضروری است تا به گرمای مورد نظر خود برسد و این چنین شما را قادر می سازد با هزینه کمتری خانه خود را گرم تر کنید؛ با ویکی ساختمون همراه باشید.

نحوه هواگیری شوفاژ چگونه است؟ چرا شوفاژ بعد از هواگیری هنوز سرد؟!

چرا هواگیری شوفاژ مهم است؟

هوای محبوس در داخل رادیاتور باعث می گردد آب گرم به درستی در تمام شوفاژ جریان نداشته باشد. این موضوع می تواند رادیاتور را در بالا سرد، اما در پایین گرم کند. این همچنین بدان معناست که سیستم گرمایش مرکزی به طور مؤثر کار نمی کند و گرم شدن اتاق ممکن است بیشتر طول بکشد. همچنین می تواند برای مالکان هزینه بَر نیز باشد. اگر رادیاتورها سر و صدا نمایند، ضروری است هوای محبوس شده را خارج کنید. توصیه می گردد شوفاژها را سالی یک بار هواگیری کرد، حتی اگر به درستی کار نمایند!

مطلب پیشنهادی: سرویس کردن رادیاتور شوفاژ ؛ هواگیری و علت نشتی و گرم نشدن آب

اگر هواگیری شوفاژ را انجام ندهید، در طولانی مدت به پکیج خود آسیب می رسانید و طول عمر آن را به شدت محدود می کنید. تعمیر یا تعویض پکیج چیزی است که همه ما از آن وحشت داریم، بنابراین هرچه بیشتر بتوانید از این امر جلوگیری کنید، بهتر است! ممکن است فکر کنید که بیش از حد مشغله دارید و نمی توانید وقت خود را برای هواگیری رادیاتور بگذرانید، اما مقدار کمی از کوشش واقعاً می تواند در طولانی مدت مفید باشد.

زمان هواگیری شوفاژ چه موقع است؟

تشخیص اینکه چه زمان رادیاتور به هواگیری احتیاج دارد کاملاً آسان است، زیرا قسمت بالاتر شوفاژ نسبت به قسمت پایین ترش خنک تر می ماند یا در موارد بدتر هنگام روشن شدن سیستم گرمایش (موتورخانه یا پکیج) رادیاتور سرد خواهد ماند. این اتفاق می افتد زیرا هوای محبوس شده، آب گرمی را که باعث گرمایش رادیاتور می گردد را به خوبی جابجا نمی کند.

هوا از چند طریق می تواند به سیستم گرمایش مرکزی وارد گردد. این کار هنگامی اتفاق بیفتد که آب جدیدی از مخزن انبساط وارد سیستم گردد یا تعمیر و نگهداری انجام گردد. همچنین می تواند با حرکت پمپ هنگام چرخش نیز ایجاد گردد.

هنگامی که شوفاژ را هواگیری می کنید، هوای محبوس شده آزاد می گردد. آب داغ در هنگام آزاد شدن هوا قادر به جریان آزاد آب گرم در سرتاسر رادیاتور خواهد شد. اما اغلب هواگیری شوفاژ در بدو ورود سرما و فصول پاییز و زمستان انجام می گردد.

هواگیری شوفاژ را از کجا آغاز کنیم؟

اگر خانه شما دو طبقه است، ابتدا باید هواگیری رادیاتورهای طبقه پایین را آغاز کنید. همچنین توصیه می گردد با رادیاتور که در دورترین نقطه از سیستم گرمایشی منزل یا محل کار (مثلاً پکیج) شما واقع شده است، آغاز کنید. هنگامی که تمام رادیاتورهای طبقه پایین را هواگیری کردید، به طبقه بالا بروید و دوباره با شوفاژهایی که از سیستم گرمایشی فاصله دارد آغاز کنید.

مطلب پیشنهادی: نحوه هواگیری داکت اسپلیت چگونه است و چه زمانی باید انجام گردد؟

از قلم نیاندازید که قبل از آغاز فرآیند هواگیری رادیاتور، حتماً سیستم گرمایش مرکزی را خاموش کنید. این موضوع بسیار مهم است، زیرا بعضی از پمپ های آب (بسته به جایی که در سیستم نصب شده اند) در صورت روشن بودن و هنگام باز کردن دریچه تخلیه، هوای بیشتری به رادیاتور و سیستم گرمایش می کشند.

نحوه هواگیری شوفاژ چگونه است؟

  1. برای هواگیری رادیاتور به یک کلید مخصوص رادیاتور یا آچار فرانسه، پارچه یا حوله خشک و یک ظرف احتیاج دارید. استفاده از کلید مخصوص شوفاژ می تواند کارتان را راحت کند.
  2. قبل از آغاز اطمینان حاصل کنید که سیستم گرمایش مرکزی خاموش است. روشن بودن سیستم گرمایش در حالی که رادیاتور را هواگیری می کنید بسیار خطرناک است.
  3. باید یک پیچ هواگیری مربعی شکل را در بالای رادیاتور ببینید. این قسمتی است که باید برای آزاد کردن هوا و آب رادیاتور، آن را بچرخانید. ضروری است در این زمان ظرف را روی زمین و دقیقاً زیر این قسمت قرار دهید تا آب خارج شده از رادیاتور جای دیگر خانه را خیس نکند.
  4. از کلید برای چرخاندن پیچ مربعی شکل در جهت عقربه ساعت بهره ببرید. هنگام خروج هوا باید صدای هیس هیس را بشنوید، از پارچه برای دریافت آب خارج شده بهره ببرید.
  5. هنگامی که صدای هیس هیس هوا متوقف شد و قطرات آب به طور کامل خارج شدند، حالا شوفاژ کاملاً هواگیری شده است. برای محکم کردن پیچ مربع شکل از کلید بهره ببرید، اما این کار را خیلی محکم انجام ندهید زیرا ممکن است به شیر آسیب برسانید.
  6. برای جلوگیری از زنگ زدگی، هر آبی را روی رادیاتور پاک کنید، سپس با تکرار مراحل قبلی به رادیاتور بعدی بروید.
  7. پس از هواگیری شوفاژها، می توانید سیستم گرمایش مرکزی را دوباره روشن کنید. بهتر است فشار سنج سیستم را آنالیز کنید تا اطمینان حاصل گردد که رادیاتورها به طور مساوی گرم می شوند و هیچ نشانی از نشت وجود ندارد!

چرا شوفاژ بعد از هواگیری هنوز سرد است؟

دلایل سرد ماندن رادیاتور بعد از هواگیری را می توان به موارد زیر مرتبط دانست:

شیر شوفاژ را آنالیز کنید

شیر شوفاژ ممکن است مقصر اصلی عدم گرم شدن رادیاتور بعد از هواگیری باشد. شیر شوفاژ نقش مهمی در تنظیم دمای اتاق دارد. پین داخل شیر می تواند گیر نموده و به راحتی در حالت بسته قرارداشته باشد. می توانید از یک کلید قابل تنظیم بهره ببرید تا پین را به آرامی به موقعیت باز تغییر دهید تا دوباره آب در داخل رادیاتور جریان یابد.

سیستم گرمایش را شستشو دهید

با شستشوی سیستم رادیاتور می توانید از شر انسداد داخلی آن خلاص شوید. بازدارنده های شیمیایی در بازار موجود هستند و می توانند برای باز کردن جهت لوله های رادیاتور استفاده شوند. سیستم گرمایش مرکزی خود را خاموش نموده و بازدارنده شیمیایی را به سیستم خود اضافه کنید. دوباره گرمایش مرکزی را روشن نموده و رادیاتورهای خود را گرم کنید. این کار اجازه می دهد تا بازدارنده شیمیایی به وسیله رادیاتور شما عبور کند تا از شَر هرگونه رسوب خلاص شوید.

رادیاتورها را بالانس کنید

بالانس بودن شوفاژها به این معناست که میزان جریان آب گرم ارسالی از پکیج به طور مساوی بین همه رادیاتورها تقسیم می گردد. در غیر این صورت، رادیاتوری که از پکیج دورتر است، سردتر از سایر رادیاتورها خواهد بود. در نتیجه، شوفاژهایی که به پکیج نزدیک تر هستند، گرم تر هستند. این مشکل نشان دهنده بالانس نبودن رادیاتورها است! برای رفع کردن این مشکل باید میزان باز بودن شیرهای برگشت شوفاژها به نسبت فاصله آن ها از پکیج تنظیم گردد.

کلام آخر

رادیاتورها طوری طراحی شده اند که کمترین دردسر را ایجاد نمایند. اما این موضوع به معنای این نیست که شوفاژها احتیاج به مراقبت ندارد! یکی از این مسائل رادیاتورها، سرد شدن است. این سرما اغلب در تمام قسمت های رادیاتور یا در قسمت های بالایی آن رخ می دهد. این مشکل اغلب با هواگیری شوفاژها رفع می گردد؛ اما اگر هنوز رادیاتورها سرد بودند، باید موارد مشکل ساز دیگر را آنالیز کنید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1339

به "نحوه هواگیری شوفاژ چگونه است؟ چرا شوفاژ بعد از هواگیری هنوز سرد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه هواگیری شوفاژ چگونه است؟ چرا شوفاژ بعد از هواگیری هنوز سرد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید