پهنه رودکی، مهر98 کلید می خورد

به گزارش مجله استخدام جدید، پریسا امیرقاسم خانی- خبرنگار:2 دهه است طرح پهنه رودکی به عنوان بزرگ ترین طرح فرهنگی و هنری پایتخت مطرح شده است.

پهنه رودکی، مهر98 کلید می خورد

در این 2دهه تلاش زیادی برای اجرای طرح انجام شد، ولی تاکنون به عرصه اجرا درنیامده است. حدود 10 ماه قبل کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر، پرده از جزئیات طرح برداشت و گفت قرار است 4راسته فرهنگی و هنری نیز در پهنه رودکی شکل بگیرد؛ پهنه ای که شهر این روزها برای اجرای آن لحظه شماری می کند.

  • بیش از 100اثر ارزشمند در پهنه رودکی

پهنه رودکی از شمال به خیابان انقلاب، جنوب به نوفل لوشاتو، شرق خیابان حافظ و غرب به خیابان ولی عصر می رسد. در این محدوده بیش از 100اثر تاریخی ارزشمند وجود دارد. ازجمله مراکز فرهنگی و هنری مانند تئاتر شهر، تالار وحدت و... به همین دلیل است که 2دهه قبل مدیریت شهری تصمیم گرفت طرح پهنه رودکی را در محدوده این آثار ارزشمند تاریخی اجرا کند. در این طرح قرار است بخش هایی از پهنه به پیاده راه تبدیل شود. سپس پلازا یا فضاهای عمومی شهری در حوزه فرهنگی و هنری در پهنه شکل بگیرد؛ پلازاهایی که علاوه بر وجود آثار ارزشمند تاریخی، آمیخته ای از فرهنگ، هنر، حرکت و زندگی هستند.

  • 4 راسته فرهنگی و هنری

تجربه در تمام کلانشهرهای دنیا نشان داده که راسته ها فرصتی تازه برای شادی، نشاط، تعامل و امنیت اجتماعی هستند. محمدجواد حق شناس رئیس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر می گوید: در طرح پهنه رودکی 4راسته هنری و فرهنگی ازجمله کتاب، صنایع دستی، موسیقی و نمایش راه اندازی خواهد شد. این راسته ها با توجه به سابقه فعالیت محدوده شکل خواهند گرفت. راسته کتاب در میدان انقلاب و چهارراه کالج، صنایع دستی در خیابان کریمخان زند، نمایش در خیابان لاله زار و موسیقی به دلیل وجود فروشندگان ادوات موسیقی در خیابان لارستان ایجاد می شوند.

  • بهره برداری بعد از اجرا

بالاخره بعد از 2دهه، با تلاش شورای دوره پنجم، حدود یک سال است که برای اجرای طرح پهنه رودکی، شورای راهبردی با حضور سازمان زیباسازی شهر تهران، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی، شهرداری منطقه، مشاوران همکار در دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی و استادان مربوط تشکیل شده است. علیرضا آقایی، مدیرعامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در این باره می گوید: هر 2هفته یک بار جلسات شورای راهبردی تشکیل می شود و در این جلسات با توجه به مطالعات اجرا شده تصمیماتی برای اجرای پهنه گرفته می شود.

قرار است برای اجرای طرح، ابتدا بهسازی و مرمت جداره ها و کف توسط مدیریت شهری با مشارکت شهروندان و سازمان ها و نهادهای عمومی انجام شود. سپس تملک، مرمت، بازسازی و تغییرات براساس نظام قوانین ساخت وساز درباره برخی از بناهای ارزشمند موجود در پهنه، توسط مدیریت شهری صورت گیرد که در این بخش نیز از مشارکت بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد. از دیگر بخش های این پروژه که بسیار هم حائز اهمیت است، نظام بهره برداری آن است. طبق مطالعات اجرا شده وجود مدیریت تخصصی و یکپارچه می تواند در پیشبرد پروژه و تحقق آن بسیار مهم و اساسی باشد. به همین منظور طرح ها بعد از اجرا درصورت امکان، بلافاصله مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

  • شهروندان در انتظار تحولی تازه

جالب است بدانید بسیاری از صاحب نظران شهری بر ضرورت شکل گیری پلازای شهری یا فضاهای عمومی به عنوان عامل محرک توسعه شهرها تأکید دارند. پلازای شهری باعث ایجاد تعاملات اجتماعی بین شهروندان و حضور پررنگ مردم در شهری که صاحب آن هستند، خواهد شد؛ در نتیجه رضایت آنها را به دنبال خواهد داشت. به اعتقاد متخصصان، وجود چنین فضاهایی به خصوص با کارکردهای اجتماعی و فرهنگی می تواند از حیاتی ترین عناصر تشکیل دهنده یک شهر زنده باشد.

مدیران شهری باید بتوانند شهرها را از نقش بی جان و ماشین محور به فضایی فرهنگی و اجتماعی و انسان محور تبدیل کنند. تجربه چند دهه اخیر نشان داده که کلانشهر تهران کمتر از وجود چنین فضاهای برخوردار بوده است. اینکه چرا 2دهه از طرح پهنه رودکی به عنوان بزرگ ترین طرح فرهنگی و اجتماعی شهر می گذرد، ولی هنور اتفاق اجرایی و مؤثری در این زمینه رخ نداده است، جای تأمل دارد. با این حال تصمیمات اخیر، اگر در عمل اتفاق بیفتد، نشان از توجه بیشتر مدیران شهری به این مقوله دارد که می تواند تحولی شگرف در کلانشهر تهران بوده و رضایت شهروندان را در پی داشته باشد.

  • افزایش سرانه فرهنگی

در بودجه سال98 شهرداری تهران برای طرح پهنه رودکی به عنوان بزرگ ترین طرح فرهنگی و هنری بودجه ای تخصیص یافته که براساس منابع موثق این بودجه برای اجرا در فاز اول به 20میلیارد تومان می رسد.

هرچند این بودجه در سال گذشته به تصویب رسیده و همگام با تورم در سال جدید نبوده است، ولی مشکل کار در اینجاست که همین بودجه هم فقط تخصیص یافته، ولی تفکیک نشده است. با آغاز به کار پروژه پهنه رودکی سرانه قابل توجهی به لحاظ فرهنگی در منطقه ایجاد خواهد شد.

  • حصارها را از اطراف فضاهای فرهنگی و هنری بردارید

بسیاری از حصارها از مراکز فرهنگی و هنری برداشته خواهند شد. مدیران شهری می گویند با اجرای طرح ضمن رونق فضاهای فرهنگی و هنری و حضور پررنگ همه اقشار مردم در هر طیف و گروه و با هر عقیده و سلیقه، آثار باارزش تاریخی احیا و به فضاهایی برای مردم تبدیل خواهند شد. حصارهای اماکنی مانند تالار وحدت از اطراف برداشته خواهد شد و فضای اطراف آن به یک پلازای شهری تبدل می شود. امید است اینگونه فضاها به سایر نقاط شهر که چنین امکانی را دارند، مانند میدان مشق هم برسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 191

به "پهنه رودکی، مهر98 کلید می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پهنه رودکی، مهر98 کلید می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید