تأملی بر اقتصاد فرهنگ

به گزارش مجله استخدام جدید، اقتصاد فرهنگ مانند دیگر شاخه های کاربردی علم اقتصاد به تخصیص کارا و بهینه منابع تولیدی کمیاب موجود در حوزه فرهنگ و هنر و همچنین رشد مستمر و پایدار آن در طول زمان در این حوزه می پردازد.

تأملی بر اقتصاد فرهنگ

اقتصاد فرهنگ مانند دیگر شاخه های کاربردی علم اقتصاد به تخصیص کارا و بهینه منابع فراوریی کمیاب موجود در حوزه فرهنگ و هنر و همچنین رشد مستمر و پایدار آن در طول زمان در این حوزه می پردازد. به علاوه با مکانیسم های مالی، اجتماعی، فرهنگی، نهادی و چگونگی گسترش بازار فراوریات فرهنگی و هنری نیز سروکار دارد و جریانات مالی اثرگذار بر بخش فرهنگ را مورد آنالیز و کنکاش قرار می دهد. اقتصاد فرهنگ و هنر از ابزارهایی است که دولت ها برای تحقق اهدافی مثل ارتقای همکاری فرهنگی بین المللی، تقویت مشارکت فرهنگی، حفظ میراث فرهنگی و تقویت هویت فرهنگی در راستای توسعه اجتماعی به کار می گیرند.

شهرداری تهران در صندلی نهادی اجتماعی چشم انداز خود را ارتقای کیفیت زندگی شهری و توسعه اجتماعی تعریف نموده است که برای دستیابی به این هدف، فرهنگ و محصولات فرهنگی نقشی انکارناپذیر دارند. شهر تهران در مقام پایتخت فرهنگی کشور نقش عمده ای در فراوری و عرضه همه محصولات و اقلام فرهنگی و هنری در کشور ایفا می نماید. به همین دلیل شهرداری تهران طی دهه های اخیر سرمایه گذاری هایی را در زمینه رونق حوزه فرهنگ و هنر انجام داده و تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم بر اقتصاد فرهنگ در تهران داشته است. این امر شامل ساخت سالن های سینما و تئاتر، مجموعه های فرهنگی، فرهنگسراها، کتابخانه ها، چاپ و نشر کتاب، حمایت از هنرمندان و آثار هنری و بسیاری از اقدامات دیگر می گردد.

با وجود این، سهم اقتصاد فرهنگ و هنر در شهر تهران سهمی درخور توجه در اقتصاد ملی ایران و اقتصاد شهری تهران به نظر نمی رسد. بی شک باید شرایط نامناسب فعلی را در ناکارآمدی حلقه های فراوری، توزیع و مصرف محصولات جست وجو کرد. حرکت رو به جلو استراتژی توسعه اقتصاد فرهنگی نیازمند کوشش منسجم و همه جانبه کشور از جمله گسترش ابتکارها، برنامه ها و خدمات مشترک جدید است. شهرداری تهران به منزله نهادی اجتماعی که حضورش با ابعاد گوناگون زندگی شهری پیوند خورده است و با شبکه های وسیع ارتباطات مردمی، می تواند به خوبی در این حوزه (فراوری، توزیع و مصرف محصولات و کالاهای فرهنگی) نقش آفرینی کند و همسو با توسعه فرهنگی شهر گام بردارد.

منبع:ویژه نامه شهرپژوه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 884

به "تأملی بر اقتصاد فرهنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأملی بر اقتصاد فرهنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید