چرا خوابیدن با لنز مضر است؟

به گزارش مجله استخدام جدید، یکی از سوالات و ابهاماتی که همواره در رابطه با استفاده از لنز چشمی وجود دارد، خوابیدن با لنز در طول شب است. به گفته چشم پزشکان و متخصصان قرنیه، بعضی از بدترین عفونت های قرنیه چشم مربوط به افرادی می گردد که عادات استفاده از لنز آنها در سطح ضعیفی از نظر بهداشتی قرار گرفته است. پس استفاده مداوم از لنز تماسی چشم در شبانه روز ممکن است موجب بروز مسائل سلامتی در این اندام گردد. آیا به راستی خوابیدن با لنز برای سلامت چشم ضرر دارد؟

چرا خوابیدن با لنز مضر است؟

آیا خوابیدن با لنز باعث نابینایی می گردد؟

البته که جواب این سوال به طور قطع منفی نیست. اگر تاکنون چندین بار با لنز چشمی طبی یا حتی رنگی خود خوابیده اید و مسئله ای به وجود نیامده است، تصور نکنید که موفقیت های قبلی می تواند تضمینی برای سلامتی چشم شما در آینده هم باشد. خوابیدن با لنز خطرات بسیاری دارد و عوارض منفی آن نیز کم نیست. در صورت خوابیدن با لنز چشمی پیامدهای شدید سلامتی برای طولانی مدت افزایش می یابد.

آیا استفاده از لنزهای چشمی مخصوص شب مجاز است؟

سازمان غذا و داروی آمریکا با نام FDA لنزهای تماسی مخصوص شب را برای اولین بار در سال 1981 تایید کرد. این تاییدیه استفاده از این لنز چشمی را برای مدت دو هفته بدون خارج کردن مجاز اعلام نمود ولی زمان کوتاهی نگذشته بود که بعضی از محققان متوجه شدند شیوع عفونت چشمی در افرادی که با لنز چشم می خوابیدند، افزایش پیدا کرد. به همین دلیل FDA مدت زمان مجاز لنزهای مخصوص شبانه روزی را به مدت زمان مجاز 7 روزه کاهش داد.

خطرات خوابیدن با لنز چیست؟

بسیاری از متخصصان چشم هنوز هم به شدت اعتقاد دارند که خوابیدن با لنز در طول شب خطرناک است. به اعتقاد این پزشکان با وجود آنکه بعضی از لنزهای تماسی چشم برای استفاده در طول شب توسط FDA تایید شده است، ولی همواره احتمال و پتانسیل بروز مسائل خطرآفرین وجود دارد. خراشیدگی یا زخم قرنیه در طول 24 ساعت به سرعت پیشرفت می نماید و ممکن است عواقب مخرب شدیدی برای بینایی فرد به وجود آورد.

ارگانیسم های مضر و بدخیمی که به قرنیه حمله می نمایند، در محیط تاریک، مرطوب و با فشار اکسیژن کم نیز دوام می آورند و این ویژگی ها دقیقا در شرایط خواب روی سطح قرنیه چشم وجود دارد. لنز چشمی به میکروارگانیسم ها این اجازه را می دهد تا به سطح لنز بچسبند و در نتیجه احتمال عفونت افزایش می یابد.

لنزهای تماسی چشم می توانند باکتری های با عملکرد سریع در قرنیه را به دام بیندازند و در نتیجه سلامت چشم به خطر بیفتد. این باکتری ها به سرعت در طول چند روز از قرنیه تغذیه می نمایند و در نتیجه بافت سفید و مرده ای روی چشم بر جای می گذارند. بدون مراقبت صحیح و منظم پزشکی این وضعیت ممکن است موجب ایجاد زخم و خراش دائمی یا از بین رفتن دائمی بینایی گردد.

دنیای بدون باکتری چگونه خواهد بود؟

البته به وجود آمدن خراشیدگی و زخم تنها عامل خطرناک برای سلامت چشم و بینایی نیستند. عدم وجود اکسیژن کافی برای قرنیه در مدت 24 ساعت نیز می تواند خطرات زیان باری به همراه داشته باشد و موجب گردد دیگر نتوانید از لنز تماسی چشم بهره ببرید. خوابیدن با لنز چشم ها را قرمز می نماید، موجب رشد باکتری در پلک می گردد و همچنین عفونت های دیگری نیز پدید می آورد.

اگر به طور تصادفی خوابتان برد، در اولین فرصت و هر زمان که متوجه شدید، لنز را از چشم های خود خارج کنید. اگر احساس کردید به دلیل خشک شدن چشم لنز به راحتی خارج نمی گردد، تقلا نکنید. چند قطره از محلول استریل چشمی درون چشم خود بچکانید، پلک بزنید و دوباره برای بیرون آوردن لنزها کوشش کنید. بهتر است بعد از این مدت یک روز به چشم خود استراحت دهید و سپس مجدد از لنز بهره ببرید.

[اینفوگرافیک] 10 عادت نادرست هنگام خوابیدن

نکات مراقبتی لنز چشم

افرادی که از لنز تماسی چشم استفاده می نمایند باید به خاطر داشته باشند که لنز یک وسیله پزشکی محسوب می گردد و احتیاج به مراقبت صحیح دارد. برای استراحت چشم خود پیشنهاد می گردد در کنار لنز از عینک نیز بهره ببرید. علاوه بر منع خوابیدن با لنز موارد دیگری نیز وجود دارند که باید برای سلامت چشم مد نظر قرار گیرند. برای جلوگیری از عفونت و مسائل چشمی این نکات را در ذهن داشته باشید:

  • همواره قبل از تماس با لنز دست های خود را با آب و صابون بشویید.
  • زمانی که می خواهید لنز را تمیز کنید، فقط از محلول مخصوص شستشوی لنز بهره ببرید. با روشی که همواره استفاده می کنید، لنز را به خوبی شستشو دهید تا باکتری و آلودگی یا لوازم آرایشی که به آن چسبیده است، از بین برود.
  • هرگز از آب شیر برای شستشو و نگهداری لنز استفاده نکنید.
  • ظرف لنز را هر 3 تا 4 ماه یک بار تعویض کنید تا باکتری کاهش یابد.
  • لنز را با توجه به زمان توصیه شده در مدت معین تعویض کنید، این مدت زمان معمولا سه ماه یک بار است.
  • هرگز لنز آسیب دیده و خراش خورده را دوباره استفاده نکنید.
  • لنز را هر روز درون ظرف تمیز نگهداری کنید و محلول درون آن را نیز به صورت روزانه تعویض کنید، اضافه کردن مایع جدید به محلول قبلی فقط برای پر شدن محفظه، کفایت نمی نماید.
  • در زمان سفر یک محلول شستشوی لنز کوچک خریداری کنید. توصیه می گردد هرگز محلول موجود در خانه را برای حمل و نقل راحت تر در ظرف پلاستیکی کوچک تر نریزید، چرا که ممکن است حاوی مواد آلوده باشد.
  • سعی کنید لنز را برای کل روز در چشم نگه ندارید و به علائم و حسی که در چشم دارید، توجه کنید.
  • با لنز شنا نکنید و درون وان آب داغ نیز نروید.

برای سلامت چشم و اطمینان از نبود مسائل احتمالی پیشنهاد می گردد نکات بهداشتی توصیه شده را رعایت کنید و در مراقبت از لنز خود کوشا باشید.

علائم عفونت چشم

علائمی مانند کاهش بینایی و تاری دید، قرمزی، آبریزش و ترشح در چشم نشان دهنده عفونت هستند. اگر بعد از خارج کردن لنز احساس تحریک چشم و ناراحتی از بین نرفت، زمان آن رسیده است که به پزشک مراجعه کنید. از قلم نیاندازید در زمان ملاقات پزشک لنزهای تماسی خود را نیز همراه داشته باشید. به گفته پزشکان بازدید از لنز از این جهت لازم است که در صورت مشاهده عفونت، می توان لنزها را نیز مورد آزمایش و کشت بافت قرار داد.

منبع: Thehealthy، clevelandclinic، Healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 483

به "چرا خوابیدن با لنز مضر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خوابیدن با لنز مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید