چگونه قد بلند شویم؟ ، راه های ساده و مهم برای افزایش قد به صورت طبیعی

به گزارش مجله استخدام جدید، چگونه قد بلند شویم؟ این سوالی است که همه کسانی که دوست دارند قد بلند تر شوند از خود پرسیده اند. با این حال ممکن است احساس کنید که دوستان شما ناگهان در رشدشان جهش داشته اند و رشد شما واقعا کند است و از آن ها عقب مانده اید. ممکن است که نصف بیشتر اعضای خانواده تان واقعا قد بلند باشند و شما متعجب هستید که کاری کنید تا به آن ها برسید. در واقعیت قد هر فرد به چیز هایی بستگی دارد که خارج از کنترل آن شخص است، مثل ژن. اما عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند روی قد شما در دوران نوجوانی تاثیر بگذارند و این عوامل می توانند کنترل شوند مثل رژیم و سطوح فعالیت.

چگونه قد بلند شویم؟ ، راه های ساده و مهم برای افزایش قد به صورت طبیعی

خبرنگاران| قدبلند بودن یک امتیاز برای خوش تیپ و زیبا بودن محسوب می گردد. البته شاید همه ما قدبلند زاده نشویم. اما سوال این است که آیا راهی برای افزایش قد وجود دارد؟ آیا ما می توانیم در افزایش قد خود یا فرزندمان تاثیر داشته باشیم؟ چه راه هایی برای اینکار وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوالات، مطلب زیر را بخوانید.

به گزارش خبرنگاران، تنها درصد اندکی از آدم های کوتاه قد می توانند قد بکشند. پژوهش ها هم نشان می دهند که رشد قدِ بیشتر افراد در اواسط دهه سوم زندگی متوقف می گردد. بنابراین اگر کاملا بالغ نشده اید یعنی که هنوز ممکن است بتوانید قد بکشید. میزان قد کشیدن و بلند شدن قد شما به عوامل زیادی بستگی دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

خب حالا اگر ژن های شما تصمیم گرفته باشند کوتاه باشند باید چه کنید؟ این همان چیزی است که قرار است در این مطلب درباره آن صحبت کنیم؛ راهکارهای افزایش قد.

عوامل مؤثر در افزایش قد

قد شما بیش از هر چیز تابعی از عوامل ژنتیکی است. اما اگر والدین شما هر دو قدی کوتاه یا متوسط داشته باشند شما لزوما سرنوشت مشابهی نخواهید داشت. قد، خصوصیتی چندژنی است. یعنی گروهی از ژن ها روی آن اثر دارند. اگر در خاندان شما افراد بلندقدی وجود داشته باشند این شانس وجود دارد که ژن بلندی قد به شما هم رسیده باشد. مشخص سقف قد شما امکان پذیر نیست. اما با استفاده از فرمول ساده زیر می توانید پتانسیل قد خود را حساب کنید:

قد مورد انتظار = (مجموع قد پدر و مادر شما + 13 اگر پسر هستید یا - 13 اگر دختر هستید) / 2

عددی که به دست می آورید، به اضافه و منهای 5 سانتی متر، قد مورد انتظار شماست. در نظر داشته باشید که اگرچه این یک تخمین کلی است باز هم باید خیلی به قدی که در نهایت به آن می رسید نزدیک باشد.

عوامل غیرژنتیکی دیگری هم می توانند روی قد مورد انتظار شما اثر بگذارند. مشخص نماینده بیشتر این فاکتورها محیطی است که فرد در آن رشد می نماید. بلندی قد با رشد در ارتباط است. بنابراین، عواملی که مخل رشد باشند همان تأثیر را بر قد خواهند داشت.

برخی از این عوامل غیرژنتیکی عبارتند از:

  • قرار دریافت در معرض دود تنباکو در زمان جنینی
  • بیماری زمان کودکی یا بلوغ
  • کیفیت مراقبت های پس از تولد
  • وزن پایین هنگام تولد

با اینکه بسیاری از عوامل موثر بر قد از کنترل شما خارج هستند، چندین کار هست که می توانید برای رسیدن به نهایت قد خود انجام دهید. با در نظر دریافت این نکته، بهترین روش ها برای افزایش قد طبیعی در ادامه ذکر می شوند.

نکاتی برای افزایش قد به شکل طبیعی

ناگفته پیداست که خواب خوب و کافی یکی از عوامل مهم برای رشد سالم است. پژوهش ها نشان می دهند که نوجوانان در حال رشد حداقل به 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند (11 ساعت خواب برای بهبود رشد سلامت بسیار موثرتر است).

خواب مناسب اهمیت زیادی دارد، چون بدن در هنگام خواب رشد نموده و بافت نو تولید می نماید. مغز ما به خصوص زمانی که در حالت امواج آهسته و چرخه های عمیق خواب هستیم هورمون رشد انسانی (HGH) ترشح می نماید. به این ترتیب، خواب ناکافی تولید HGH را کاهش داده و مانع رشد شما تا حداکثر قد مورد انتظارتان خواهد شد.

خوشبختانه، برای داشتن خواب مناسب چندین کار می توانید انجام بدهید. اول از همه، زمان تان را به خوبی مدیریت کنید تا بعد از یک روز کاریِ شلوغ زمان کافی برای استراحت داشته باشید. دوم، محیط مناسبی برای خواب خود ایجاد کنید تا بتوانید خوب بخوابید. عواملی را که باعث اختلال در خواب می شوند، مانند نور یا سروصدای زیاد، از بین ببرید. به علاوه، پیش از رفتن به بستر از نوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین بپرهیزید، چون زمان ارزشمند خواب شما را از بین خواهند برد. در عوض، پیش از رفتن به بستر می توانید چای بابونه بنوشید، چون خواب را بهبود می دهد. حمام گرم پیش از خواب هم می تواند کیفیت خواب شما را تا حد زیادی بهتر کند.

تغذیه مناسب برای رشد کافی کاملا ضروری است چرا که یاری می نماید اطمینان حاصل کنید همه مواد غذایی لازم برای رشد کامل به بدن شما می رسد. کلید تغذیه سالم متعهد بودن به رژیم غذایی متعادل و اجتناب از غذا های ناسالم است. برای اینکه به حداکثر قد بالقوه خود برسید موارد زیر را در تغذیه خود رعایت کنید.

ویتامین D کافی

ویتامین D. برای رشد سلامت استخوان ها ضروری است، به خصوص در خصوص بچه ها. ویتامین D. را می توان از غذا هایی مانند ماهی، قارچ و لبنیات، تخم مرغ، یونجه و توفو یا قرار دریافت در معرض نور مناسب خورشید به دست آورد.

کلسیم کافی

کلسیم دریافتی هم بسیار اهمیت دارد چرا که استخوان ها برای رشد و شکل گیری به این ماده نیاز مبرمی دارند. منابع غنی کلسیم عبارتند از: پنیر، دانه های سویا، ماهی ساردین، سبزیجات و لبنیات.

روی

روی دریافتی خود را با استفاده از غذا هایی مانند حبوبات، مارچوبه، تخم مرغ، شکلات و صدف افزایش دهید تا رشد سلامت شما بهبود یابد. مصرف روی به خصوص در بچه ها اهمیت دارد چرا که کمبود روی باعث توقف رشد می گردد.

سایر مواد غذایی مهم

به جز موارد ذکرشده فوق، از سایر مواد غذایی هم غافل نشوید چرا که آن ها هم به رشد مناسب یاری می نمایند. برای انرژی بخشیدن به سلول ها به کربوهیدارت ها نیاز دارید. مصرف پروتئین کافی هم ضروری است تا بدن تان آجر کافی برای بالا بردن ساختمان قامت شما داشته باشد. اگر به هر دلیلی قادر نیستید مواد غذایی لازم برای رشد خود را به وسیله غذا دریافت کنید می توانید به سراغ مواد دارویی مکمل بروید.

زمان بندی غذایی خوب

قانون کلی این است که باید سه وعده غذایی متعادل در طول روز مصرف کنید. خوردن میان وعده های سالم بین این وعده های غذایی هم متابولیسم بدن شما را فعال نگه داشته و رشد سالم شما را بهبود می دهد.

ورزش منظم یا انجام ورزش مورد علاقه تان یکی از بهترین روش ها برای قدبلند شدن است. بچه ها و نوجوانان همواره تشویق می شوند که از نظر فیزیکی فعال باشند چرا که این کار باعث بهبود رشد می گردد. حتی اگر بیشتر از 18 سال دارید تا زمانی که در میانه دهه سوم زندگی (تقریبا تا 25 سالگی) هستید می توانید با ورزش کردن چند سانتی متری به قد خود اضافه کنید.

دلیل علمی اینکه فعالیت فیزیکی به رشد یاری می نماید ساده است: هرچه بدن فعال تر باشد مواد غذایی بیشتری جذب می نماید. افزایش دریافتی مواد غذایی هم به معنای رشد است. به علاوه، ورزش منظم به تحریک هورمون های رشد هم یاری می نماید.

ورزش منظم اگر همراه با رژیم غذایی متعادل و خواب کافی باشد به بلندتر شدن قد شما یاری می نماید. برخی از بهترین ورزش هایی که می توانند به افزایش قد یاری نمایند عبارتند از:

شنا یکی از بهترین ورزش هایی است که می تواند به بلندتر شدن قد شما یاری کند. شنا باعث کشیدگی ماهیچه ها می گردد و اگر آن را از سن کودکی انجام دهید در رسیدن شما به قد مناسب یاری شایانی خواهد نمود. البته برای اثرگذاری، باید حداقل 2 ساعت در روز و 4 تا 5 روز در هفته شنا کنید.

آویزان شدن از یک میله افقی با بازوهای کشیده روشی موثر در افزایش قد است. برای استفاده از این روش 10 ثانیه در شرایط یکسان آویزان بمانید و بعد چندین مرتبه این حرکت را تکرار کنید.

روش بهتر هم آن است که پاهایتان را جمع کنید و چند ثانیه در حالتی موازی با زمین نگه دارید. اگر بخواهید این ورزش اثر مثبتی روی قد شما داشته باشد باید این نرمش را چندین بار در هفته انجام دهید.

رساندن نوک انگشت های دست به انگشت های پا یکی از چندین نرمش کششی است که می توانید برای افزایش قد انجام دهید. وقتی برای رساندن دست ها به پاها خم می شوید ستون فقرات شما کشیده می گردد. این نرمش را هم در حالت نشسته و هم ایستاده می توان انجام داد. به علاوه، روشی عالی برای گرم کردن بدن پیش از نرمش های شدیدتر است.

برای انجام این نرمش به سادگی صاف بایستید و دست هایتان را تا آنجا که ممکن است به طرف بالا بکشید.

خم شدن به عقب هم می تواند کشش ایجاد شده را افزایش بدهد. به علاوه، در این حالت خواهید توانست کشش را در پایین کمرتان احساس کنید. ترکیب این روش با روش رساندن انگشت های دست به انگشت های پا هم یک نرمش کششی برای تمام بدن است. بهترین حالت این است که هر حرکت را به مدت 4 تا 7 ثانیه انجام دهید و بعد به سراغ حرکت بعدی بروید. کل چرخه را چندین بار تکرار کنید.

طناب بازی فقط یک بازی بچه هاه نیست بلکه ورزشی عالی برای افزایش قد هم به شمار می رود. در هنگام انجام این بازی بدن تان به حالت صاف قرار گرفته و کمر و ستون فقراتتان کشیده می گردد. خم شدن دائم روی زانوها هم باعث می گردد که ماهیچه های ساق پا به صورت عمودی کشیده شوند. این حرکات فیزیکی در کنار هم توده استخوانی را در قسمت پایینی پا افزایش می دهد که آن هم به نوبه خود چند سانتی متری برایتان افزایش قد می آورد.

افراد زیادی عادت دارند موقع نشستن پشت کامپیوتر یا وقتی از گجت هایی مثل گوشی تلفن استفاده می نمایند بد بنشینند. این عادت در طول زمان باعث خم شدن ستون فقرات می گردد. این حالت خمیدگی روی قد شما اثر گذاشته و باعث می گردد کوتاه تر از چیزی که واقعا هستید به نظر برسید. از طرف دیگر، حالت خوب بدن سر را هم در راستای گردن قرار می دهد. این هم چند سانتی متری به شما اضافه خواهد نمود، چون قد واقعی تان دیده خواهد شد.

اگر حالت بدنی بدی دارید ناراحت نباشید. نرمش های کششی زیادی وجود دارند که می توانند آسیبی که عادت های بد هنگام نشستن به ستون فقرات شما وارد نموده اند را جبران نمایند. اینکه چه نرمش هایی برای شما ایده آل هستند به میزان تحدب (برآمدگی) غیرعادی ستون فقرات شما بستگی دارد. برای جلوگیری از آسیب به ستون فقرات خود سعی کنید از همان ابتدا به صاف نگه داشتن بدن تان عادت کنید. ایجاد چنین عادتی زمان بر است و روش های زیادی برای گنجاندن آن در کار های روزمره تان وجود دارد.

برای آغاز، موقع راه رفتن همواره شانه ها را عقب و چانه را بالا نگه دارید. اگر از کامپیوتر یا گجت های دستی مثل تبلت ها و گوشی های هوشمند زیاد استفاده می کنید سعی کنید مدت استفاده تان را کم کنید. یا اگر مجبور به استفاده طولانی مدت از این وسایل هستید به طور مکرر زنگ تفریح برای خود در نظر بگیرید. خستگی زیاد از حد باعث می گردد در حالت های بدی بنشینید که به گردن یا ستون فقرات تان فشار می آورد. به علاوه باید ارگونومی مناسب استفاده از این ابزار ها را یاد بگیرید. با این حال، بهترین حالت های بدنی هم یاریی به رشد شما نمی نمایند بلکه فقط شما را بلندقدتر نشان می دهند.

سیستم ایمنی بدن نقشی کلیدی در مشخص قد شما ایفا می نماید. اگر سیستم ایمنی شما قوی باشد، بیمار ی ها نمی توانند به سادگی فرایند رشد بدن تان را کند نمایند. توان مبارزه با بیماری ها به خصوص در نوجوانی و زمانی که در سن رشد هستید اهمیت دارد. درست است که برخی بیماری ها در دوران کودکی یا بلوغ می توانند رشد شما را متوقف نمایند، اما خبر خوب این است که می توانید به سادگی و با خوردن غذا های سالم سیستم ایمنی خودتان را تقویت کنید. به جای خوردن غذا های تولید شده سعی کنید رژیم غذایی تان سرشار از دانه ها، لبنیات کم چرب، پروتئین، میوه و سبزیجات باشد.

مرکبات (پرتقال، لیمو و …) سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند. این مواد با اثرات مخرب رادیکال های آزاد مبارزه نموده و بدن شما را از بیماری ها دور نگه می دارند. غذا هایی مانند ماهی، روغن کبد ماهی و مغز ها هم منابعی غنی از اسید های چرب امگا3 هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن شهره اند.

بشکه بشکه آب نوشیدن شما را غول پیکر نخواهد نمود، اما بدن تان برای اینکه به حداکثر رشد بالقوه خود برسد باید آب کافی داشته باشد. وقتی بحث رشد قد در میان است معمولا کسی به نوشیدن آب فکر نمی نماید. اما آب هضم غذا را راحت تر می نماید، مواد سمی را از بدن خارج می نماید و متابولیسم شما را بهبود می دهد و به این ترتیب، تأثیر مستقیمی بر قد شما خواهد داشت.

برای اینکه در حالت بهینه سلامتی خود باشید باید روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. روش خوب دیگر برای اینکه آب کافی به بدن تان برسد استفاده از میوه های پرآبی مثل هندوانه و خیار است.

الکل و مواد مخدر دو مورد از رایج ترین عوامل مانع رشد هستند که باید به هر قیمتی از آنها اجتناب کنید چرا که مخل رشد عادی شما خواهند بود. تحقیقات نشان داده اند که مصرف استروئیدها در سنین پایین هم می تواند رشد را متوقف کند. بنابراین اگر نوجوان هستید باید از این مواد هم دوری کنید. اینها صفحه رشد شما را بسته و به این ترتیب رشد استخوانی را متوقف می نمایند. در حقیقت، به شهادت تحقیقات، حتی بچه ها و نوجوانانی که از داروهای ضد آسم استفاده می نمایند (این داروها حاوی مقادیر بسیار اندکی از بودزونید هستند که نوعی استروئید به شمار می رود) هم معمولا 2 سانتی متر کمتر از همتایان سالم خود قد می کشند.

به جز استروئید، مواد مخدر و الکل، کافئین هم می تواند، به خصوص در بچه ها، مخل رشد باشد. البته این دخالت مستقیم نیست بلکه کافئین مانع خواب عمیق می گردد. از آنجایی که بچه ها و نوجوانان برای رشد مناسب به 8 تا 11 ساعت خواب نیاز دارند، مصرف بیش از اندازه کافئین می تواند باعث خواب نامناسب و به نوبه خود کوتاهی قد گردد.

حتما هنگام جستجو در اینترنت درباره افزایش قد به نام برخی مکمل های غذایی برخورده اید که گفته می گردد معجزه می نمایند. در بیشتر موارد این مکمل ها صرفا ترکیبی از مواد معدنی، ویتامین ها و سایر مواد غذایی هستند که رشد بدن شما را بهبود می دهند. بنابراین، قبل از اینکه آنالیز کاملی در خصوص محتویات این مکمل ها انجام بدهید به سرعت سراغ شان نروید. برخی از این مکمل ها ممکن است عوارض جانبی شدید داشته و یا اصلا اثری نداشته باشند. بهترین حالت این است که مکمل غذایی حاوی 100٪ مواد طبیعی باشد.

اگر خواهر و برادرهای تان در سن شما حسابی رشد نموده اند اما به نظر می رسد شما قرار نیست از اینکه هستید بلندتر شوید، شاید بد نباشد به یک پزشک مراجعه کنید. مسائلی که باعث نقص در رشد انسان شوند زیاد رایج نیستند اما وجود دارند. یک متخصص سلامت به شما یاری می نماید با این مسائل برخورد نموده و شانس تان را برای رشد تا حداکثر رشد بالقوه خود بالا ببرید.

برخی مسائل در دوران کودکی (مانند نرمی استخوان) می توانند باعث شوند رشد شما در سنین پایین متوقف گردد. به این ترتیب حتی در زمان بلوغ کامل هم به حداکثر قد بالقوه خود نمی رسید. پزشک به شما یاری خواهد نمود تا با انتخاب سبک زندگی سالم تا آنجا که امکان دارد به سقف بالقوه رشد خود نزدیک شوید.

جراحیِ بلند کردن طول پا هم یکی از روش های مدرنی است که بسیاری از افراد با امید به افزایش قد به سراغ آن می فرایند. اصل فرایند عمل به این صورت است که استخوان های درشت نی و نازک نی (استخوان های ساق پا) شکسته شده و یک میله تلسکوپی (میله ای که طول آن قابل تنظیم است) در میان آنها قرار داده می گردد. این میله خارج از پا قرار گرفته و باید چندین بار در طول روز تنظیم گردد. با هر بار تنظیم، فاصله دو سر استخوان ها کمی از هم بیشتر شده و امید می رود که بافت جدید شکاف به وجود آمده را پر کند. این میله استخوان ها را روزانه 1 میلی متر از هم دور می نماید. کل فرایند ممکن است 6 ماه طول بکشد و بعد هم 3 تا 6 ماه فیزیوتراپی سنگین ضروری است.

این نوع عمل جراحی، اگر موفقیت آمیز باشد، تنها در حدود 7 سانتی متر به قد فرد اضافه خواهد نمود. عددی که می تواند برای یک انسان کوتاه قد مطلوبیت زیادی داشته باشد. اما در نظر داشته باشید که این گزینه را باید به عنوان آخرین راه چاره به کار ببرید چون می تواند بسیار گرانقیمت و دردناک بوده و به مسائلی منجر گردد.

منبع: فرادید
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1080

به "چگونه قد بلند شویم؟ ، راه های ساده و مهم برای افزایش قد به صورت طبیعی" امتیاز دهید

3 کاربر به "چگونه قد بلند شویم؟ ، راه های ساده و مهم برای افزایش قد به صورت طبیعی" امتیاز داده اند | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه قد بلند شویم؟ ، راه های ساده و مهم برای افزایش قد به صورت طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید