چگونگی لذت بردن از سفر و جلوگیری از افسردگی بعد از آن

به گزارش مجله استخدام جدید، معمولا تمام طول سال را برای تعطیلات نوروزی برنامه ریزی می کنیم، احتمالا تمام تور های گردشگری و کنسرت ها را آنالیز می کنیم و با افرادی که گذراندن وقتمان با آن ها لذت بخش است، هماهنگ می شویم. اما چرا با تمام این تدابیر آخر تعطیلات حس می کنیم به همه آنچه که می خواستیم، نرسیده ایم؟

چگونگی لذت بردن از سفر و جلوگیری از افسردگی بعد از آن

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات اقامت تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

تحقیقات دانشمندان دانشگاه UCLA تا حدودی جواب این سوال را می دهد. آن ها این حس را let-down می نامند. این شرایط هنگامی رخ می دهد که شما مشغول انجام کاری پراسترس قبل از تعطیلات هستید(خانه تکانی، ماموریت کاری، فروش آخر سال و یا امتحانات). در این شرایط هورمون ویژه ای برای مقابله با این استرس در بدنتان ترشح می گردد. هیپوتالاموس این استراس و عوطف را آنالیز و به غدد هیپوفیز مغز هشدار می دهد. کبد مواد قندی و ویتامین ها را آزاد می سازد، ضربان قلب بیشتر می گردد، تنفس تغییر می نماید و…… . این واکنش ها از در طی این روزهای پر استرس همراه شما خواهد بود و عملا بدن شما در مقابله با این فشار ها آماده مقابله بوده و کم کم مانند یک کشور در حال جنگ تمام نیروهایش بتدریج تمام می گردد و تا حد زیادی در برابر بیماری ها آسیب پذیر و یا اعضای بدن مستعد بد کار کردن می شوند. درست در لحظه ای که شما پا به دوران آسودگی می گذارید و یا به قول معروف می خواهید یک نفس راحت بکشید، دردسرها آغاز می گردد و بیماری ها ظاهر می شوند. ناگهان احساس سردرد و افسردگی می کنید و یا سرما می خورید.

خب چاره چیست؟

از این موضوع فرار نکنید و برای اینکه دوره let-down خودتان را کاهش دهید، سریع به کار خود بازنگردید و تعطیلاتتان را خراب نکنید.

اولویت های خود را بنویسید. رسیدگی به کار های عقب افتاده، دیدن دوستان و آشنایانی که مدت زیادی از آن ها بی خبرید، سر زدن به محله کودکی و مرور خاطرات، خواندن کتاب هایی که در طول سال خریده اید و هنوز مطالعه ننموده اید و یا فقط خوش گذرانی. همه برنامه هایی خود را مکتوب کنید و به آن نمره دهید. اگر روزهای سخت کاری داشته اید (که غالبا هم ایام قبل از نوروز در ایران پرتنش است) مهم ترین مساله برای شما اصطلاحا ریلکس شدن است.

استرس های خوب را جایگزین این استرس بد کنید. عموما افرادی که در تعطیلات جنب و جوش دارند و روزانه ورزش می نمایند، از این استرس ها رها می شوند. در طول تعطیلات پیاده روی و کوهپیمایی را از قلم نیاندازید.

به شنا بروید. اگر برای تعطیلات خود مکانی ساحلی را انتخاب نموده اید، حتما با احتیاط و رعایت نکات ایمنی تنی به آب بزنید.

با خودتان روراست باشید. اصلا لزومی ندارد تفریحات شما مانند اطرافیانتان باشد.

اگر توانایی اقتصادی ندارید سفری را انتخاب کنید که از عهده هزینه آن برآیید. اینکه خاله ی پیرم در آن سر جهان تنهاست و از من خواسته به دیدنش بروم و یا خانواده همسرم مرا مجبور به رفتن کردند، دلیل خوبی نیست. همه ذخایر اقتصادی و پس انداز خود را در طول این ایام خرج نکنید. مناسب جیب تان تفریح کنید و از آن لذت ببرید.

اگر به کنار ساحل می روید حتما ماهی بخورید. ماهی به دلیل داشتن اسید های چرب امگا 3 از ترشح هورمون های استرس جلوگیری می نماید.

در طول سفر چای سیاه بخورید. چای سیاه به سرعت شما را در مقابل استرس آرام می نماید. در مقابل از خوردن قهوه بپرهیزید. در مواقعی که استرس دارید، کافئین قهوه هورمون های استرس و افزایش فشار خون را تقویت می نماید.

دید خود را مثبت کنید. با یادآوری اینکه تعطیلات قبل چقدر به شما بد گذشت و یا با تاکید بر اینکه همواره تعطیلات برایتان دلگیر است، کاری از پیش نخواهید برد.

آداب مسافرت دسته جمعی را بیاموزید. قبل از سفرهای دسته جمعی بهتر است وظیفه و مسئولیت هر کس را معین کنیم تا از استرس نبود وسایل و .. کاسته گردد. اصلا لزومی ندارد که شما ازخودگذشتگی کنید و مسئولیت همه کارها را به عهده بگیرید.

حتی اگر دسته جمعی سفر می کنید، حریم خود را حفظ کنید. وقتی با گروه زیادی هستید، لحظه هایی را تنها یا با همسر خود از جمع دور شده و قدم بزنید. به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید یا کمی کنار ساحل بنشینید. رعایت این نکته برای جلوگیری از تنش و استرس کارآمد است.

گروهی را که برای سفر انتخاب می کنید، بشناسید و اگر دوستانتان مجرد هستند با هیچ یک ازاعضای خانواده وارد آن جمع نشوید و آن ها را به تنهایی همراهی کنید. برعکس این موضوع نیز مطرح است. اگر شما مجرد هستید و آن ها متاهل تحت هیچ شرایطی در این ایام آن ها را همراهی نکنید و وارد این جمع نشوید.

اگر قصد سفر به جایی را دارید که برایتان ناشناخته است و برای اولین باراست که به آنجا می روید حتما قبل از سفر در رابطه با آداب و رسوم آن مکان، جاذبه های طبیعی و تاریخی، زبان رسمی، مکان های تفریحی، پول واحد و شرایط اقامت تان اطلاعات کسب کنید

وقت خود را تلف نکنید. در یک چشم به هم زدن تعطیلات تمام می گردد واگر آن را با نگرانی بی مورد بگذارنید، نتیجه چیزی جز افسوس و یک خروار کار ننموده نخواهد بود.

گاهی ما با افسردگی بعد از تعطیلات نیز روبرو ایم. دلیل این افسرگی عمدتا ناتوانی در تطبیق کار ها بعد از تعطیلات است. طی تحقیقات، 35 درصد کارمندان بین 28 تا 40 سال دچار این نوع افسرگی می شوند که از جمله دلایل بروز آن خستگی ناشی از فعالیت بدنی بسیار، کسری بودجه و دوری از دوستان و آشنایان بعد از سپری کردن ایام تعطیلات با آن ها است.

منبع: الی گشت
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 24 مرداد 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 685

به "چگونگی لذت بردن از سفر و جلوگیری از افسردگی بعد از آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی لذت بردن از سفر و جلوگیری از افسردگی بعد از آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید