کدام سبزیجات را می توان در محیط آپارتمان پرورش داد؟

به گزارش مجله استخدام جدید، در فضای نورگیر آپارتمان و داخل گلدان می توان سبزی های معطر و خوش طعم را کاشت و پرورش داد.

کدام سبزیجات را می توان در محیط آپارتمان پرورش داد؟

خبرنگاران - افزایش جمعیت و آپارتمان نشینی موجب شده است تا از داشتن حیاط و لذت کاشتن سبزیجات در باغچه محروم شویم؛ اما کاشت سبزی تنها مختص به باغچه و درون حیاط نیست. این گیاهان خوش طعم و معطر در فضای گلدان هم به خوبی رشد می نمایند. در صورتی که در آپارتمان نور گیر زندگی می کنید و فضای خالی برای نگهداری از گیاهان دارید، می توانید سبزی های دلخواه خود را در پشت پنجره نورگیر آشپزخانه پرورش بدهید. ما در این مطلب به شما روش های کاشت و مراقبت از سبزیجات در فضای بسته آپارتمان را آموزش خواهیم داد تا به سبزیجات تازه و ارگانیک به راحتی دسترسی داشته باشید.

در فصول سرد سال بسیاری از سبزیجات از بین می فرایند، به همین دلیل این گیاهان را در فضای بسته گلخانه پرورش می دهند. خانه آپارتمانی شما می تواند به عنوان یک محیط بسته گلخانه ای شرایط را برای کاشت و پرورش سبزیجات فراهم کند. بعضی از سبزیجات با نور فیلتر شده زیاد و میانه درون آپارتمان هم به خوبی رشد می نمایند. اگر به منبع نور طبیعی خورشید در خانه دسترسی ندارید، باز هم می توانید کاشت سبزیجات را با استفاده از لامپ های مخصوص رشد گیاه شروع کنید.

کدام گیاهان و سبزیجات برای کاشت در محیط بسته آپارتمان مناسب هستند؟

سبزیجاتی مثل ریحان، گشنیز، جعفری، شوید، رازیانه، شاهی، اسفناج و نعناع در برابر دریافت نور میانه و فیلتر شده به خوبی رشد می نمایند. این سبزیجات رشد سریعی دارند و پس از 1 ماه از کاشت قابل برداشت هستند. ضمناً گیاهان دیگری مانند رزماری و فلفل قرمز که معمولا به عنوان ادویه برای طعم دادن به غذا از آن ها استفاده می گردد، به راحتی در محیط پرنور آپارتمان رشد می نمایند.

ریحان

گیاه ریحان با نام علمی Ocimum basilicum یکی از پرطرفدارترین سبزیجات است که معمولا به عنوان سبزی خوردن از آن استفاده می گردد. این سبزی بومی منطقه ها گرمسیر و نیمه گرمسیر جهانست و اکنون در بیش تر کشور ها به روش گلخانه ای یا در فضای باز کشت می گردد. گیاه ریحان به سرما حساس است، به همین دلیل این گیاه را در زمستان در محیط گلخانه پرورش می دهند. گونه های متعددی از این گیاه در جهان وجود دارد. در ایران سه نوع ریحان شیرین ازجمله ریحان سبز، ریحان قرمز و ریحان بوته ای کشت می گردد. ریحان بوته ای چندساله است.

این رقم به کم آبی و سرما بسیار مقاوم است؛ اما عطر زیاد و طعم تندی دارد. این سبزی معطر را به راحتی می توانید در فضای پر نور پشت پنجره آپارتمان پرورش بدهید. ریحان به 3 تا 5 ساعت نور مستقیم یا غیرمستقیم خورشید احتیاج دارد. مدت جوانه زنی بذر های ریحان 5 تا 7 روز است. در شرایط مساعد این گیاه پس از 50 روز به گل می نشیند.

گشنیز

یکی از پرکاربردترین سبزی های خوراکی گشنیز است. گشنیز با نام علمی Coriandrum sativum بومی جنوب غرب آسیا تا شمال و غرب آفریقاست. در بافت این سبزی اشتهاآور و معطر انواعی از ترکیبات مفید و مغذی و ویتامین ها وجود دارد. گشنیز حاوی ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B 6، آهن، منیزیم، کلسیم، پتاسیم و فیبر است. این سبزی به نور زیاد و کامل احتیاج دارد؛ اما در محیط پر نور آپارتمان نیز به خوبی رشد می نماید.

بستر کشت گیاه گشنیز را در پرنورترین قسمت خانه قرار بدهید تا گیاه حداقل 2 تا 4 ساعت نور غیرمستقیم و فراوان خورشید دریافت کند. بذر های گیاه به سرعت جوانه می زنند. مدت زمان جوانه زنی بذر گشنیز 7 روز است و پس از یک ماه می توانید از برگ های معطر این سبزی بهره ببرید.

جعفری

گیاه جعفری با نام علمی Petroselinum crispum سبزی پرکاربردی است که به وفور در انواع سوپ ها، خورش ها، سالاد و دسر ها از آن استفاده می گردد. جعفری سرشار از مواد مغذی مورد احتیاج برای سلامتی بدن است. این سبزی دارای انواع ترکیبات و ویتامین ها ازجمله ویتامین های گروه B، ویتامین C، ویتامین K، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و روی است. گیاه جعفری در مقابل خشکی حساس و در مقابل سرما بسیار مقاوم است.

این گیاه نسبت به سبزی های دیگر با نور کم هم رشد می نماید؛ اما نور فراوان موجب رشد سریع و سلامت گیاه خواهد شد. شما می توانید سبزی جعفری را به وسیله بذر به راحتی در گلدان و در محیط پر نور آپارتمان پرورش بدهید. مدت زمان جوانه زنی بذر های گیاه جعفری بین 20 تا 25 روز است.

شوید

شوید یا شِود با نام علمی Anethum graveolens یکی از سبزی های پرخاصیت و پرطرفدار است که علاوه بر طعم دادن به انواع غذا ها دارای مصارف درمانی فراوانی است. شوید گیاهی یک ساله یا دو ساله است که گاه ارتفاع آن به 1 متر هم می رسد. شوید سرشار از کلسیم و پتاسیم است و می تواند برای درمان بیماری هایی مانند کلسترول بالا، مسائل قلبی، بیماری های مربوط به دستگاه گوارش، انواع التهاب و... مفید باشد. شوید خلاف سبزیجات دیگر برای رشد بهتر به نور بیش تری احتیاج دارد. اگر قصد دارید این سبزی معطر را در گلدان و در آپارتمان پرورش بدهید، پرنورترین قسمت خانه را انتخاب کنید. این سبزی به وسیله بذر تکثیر می گردد. مدت زمان جوانه زنی بذر شوید 10 الی 14 روز است.

رازیانه

رازیانه از قدیمی ترین گیاهان دارویی یا ادویه ای در جهانست که امروز در صنایع دارویی از آن به عنوان ماده موثره در درمان سرفه، نفخ معده، اسهال، سرماخوردگی، داروی ضد التهابی و... استفاده می گردد. این گیاه معطر با نام علمی Foeniculum vulgare Mill از خانواده چتریان و از تیره هویج هاست. منشأ رازیانه نواحی مدیترانه و بخش هایی از جنوب اروپاست. در ایران گیاه رازیانه را در حاشیه رودخانه ها، اطراف دیوار های خانه های قدیمی و میان زمین های کشاورزی و باغ ها می توان یافت.

برگ های گیاه رازیانه شبیه به گیاه شوید است. بذرها، ساقه، برگ و ریشه گیاه خوراکی و درمانی هستند. رازیانه به وسیله بذر تکثیر می گردد. این گیاه را می توانید در پشت پنجره های نورگیر خانه پرورش بدهید و از نگهداری و استفاده از برگ های معطر آن لذت ببرید.

شاهی

نام علمی این سبزی Lepidium sativum است. تره تیزک یا شاهی گیاهی سرشار از املاح و مواد معدنی است که خواص فراوانی برای سلامتی ما دارد. تحقیقات نشان داده اند که شاهی سرشار از ویتامین C، ویتامین K، ویتامین A، ویتامین های گروه B، ویتامین E، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر است. جالب است بدانید که شاهی سبزی بسیار مقاومی است که در شرایط نور غیر مستقیم خورشید هم به خوبی رشد می نماید. اگر برای کاشت سبزی شاهی در آپارتمان به منبع نور طبیعی دسترسی ندارید، از نور های مصنوعی مانند لامپ های مخصوص رشد گیاه بهره ببرید. بذر های شاهی بین 5 تا 10 روز جوانه می زنند و پس از 1 ماه می توان برگ های نازک و تازه آن را برداشت کرد.

اسفناج

یکی از سبزیجات پرمصرف و پرخاصیتی که می توانید خیلی راحت در گلدان و در محیط آپارتمان پرورش بدهید، اسفناج است. اسفناج با نام علمی Spinacea oleracea بومی ایران است که بعدا به بیش تر نقاط جهان راه پیدا می نماید. این گیاه حساسیت به گرما دارد و جز سبزیجات فصل سرما محسوب می گردد. گیاه اسفناج به نور مستقیم و زیاد خورشید احتیاج دارد؛ پس اگر قصد دارید اسفناج را در محیط آپارتمان پرورش بدهید، حتما محیط پرنور پشت پنجره را برای قرار دادن گلدان گیاه انتخاب کنید.

اسفناج به وسیله بذر تکثیر می گردد. اگر به بذر اسفناج دسترسی ندارید، می توانید پس از خرید سبزی اسفناج با جداسازی برگ های بزرگ تر ریشه و قسمت جوانه را دوباره درون خاک مناسب بکارید. پرورش این سبزی در گلدان کار لذت بخشی است.

نعناع

یکی از سبزی های فوق العاده معطر و پرخاصیتی که خیلی راحت و بدون دردسر می توانید در محیط بسته و پر نور آپارتمان پرورش بدهید، نعناع است. استفاده از چند برگ تازه نعناع در سالاد یا نوشیدنی حس خوبی به شما خواهد داد، به خصوص وقتی که گیاه نعناع را خود پرورش داده اید. نعناع با نام علمی Mentha گیاهی مقاوم است که معمولا در بیش تر منطقه ها گرمسیر و معتدل جهان رشد می نماید. نور فراوان و آب کافی دو اصل مهم برای پرورش و نگهداری گیاه نعناع است.

نعناع از 3 طریق کاشت بذر، قلمه و تقسیم ریشه تکثیر می گردد. برای کاشت قلمه های نعناع می توانید آن ها را با آب ریشه دار کنید و سپس در خاک بکارید. برای پرورش و نگهداری از گیاه نعناع در گلدان و محیط بسته آپارتمان پرنورترین بخش خانه را انتخاب کنید.

فلفل تند

فلفل با نام علمی Capsicum annuum ادویه ای تند و محبوب در آشپزی است که خیلی راحت می توان از گیاه زیبای آن در خانه نگهداری کرد. فلفل ها از حدود 8 هزار سال پیش جزء مهم ترین ادویه خوراکی مورد توجه انسان ها بودند. فلفل دارای خواص بسیاری است. این ادویه حاوی ویتامین هایی از گروه B، ویتامین A، ویتامین C، کلسیم، منیزیم و فیبر است. فلفل به وسیله بذر تکثیر می گردد. ضمناً نشا های آماده فلفل به وسیله گلخانه ها قابل تهیه است. بوته های گلدانی فلفل مانند یک گیاه زیبای آپارتمانی عمل می نمایند. گلدان این گیاه را در کنار پنجره نورگیر خانه قرار بدهید تا حسابی نور خورشید را دریافت کند.

رزماری

گیاه Rosmarinus officinalis یا رومارن از خانواده Lamiaceae که معمولا به آن رزماری می گویند، یک گیاه چند ساله با ساقه های چوبی، برگ های سوزنی، معطر و همواره سبز است. بوی بی نظیر و خواص معجزه آسای برگ های گیاه رزماری موجب شده است تا از دیرباز این گیاه در مصارف آشپزی کاربرد داشته باشد و از آن به عنوان ادویه یا چاشنی برای خوش عطر و طعم شدن غذا ها استفاده نمایند. گیاه معطر رزماری معمولا به وسیله قلمه تکثیر می گردد.

این گیاه با شرایط پر نور پشت پنجره خانه شما سازگار است. شما می توانید هر بار هنگام تفت دادن انواع گوشت چند عدد از برگ های تازه رزماری را به آن اضافه کنید. رزماری طعم غذا را متفاوت خواهد نمود. ضمناً عطر برگ های رزماری فضای خانه را خوشبو می نماید و موجب آرامش فکر می گردد.

ابزار های کاشت سبزی در آپارتمان چیست؟

- ابتدا به بذر، ریشه، پیاز یا قلمه هر نوع سبزی احتیاج دارید. ریحان، فلفل، شاهی، رازیانه، شوید و جعفری به وسیله بذر تکثیر می یابند و نعناع به وسیله بذر و تقسیم ریشه یا ساقه زیرزمینی و رزماری معمولا به وسیله قلمه ازدیاد می گردد.

- به خاک مناسب برای کاشت احتیاج دارید. خاک مناسب کاشت سبزی خاک پیت ماس به همراه پرلیت است. این نوع خاک باید آب را به راحتی از خود عبور بدهد و تا مدتی رطوبت لازم گیاه را تامین کند.

-گلدان مناسب کاشت سبزیجات در آپارتمان گلدان های باغچه ای کشیده است. این گلدان ها به شما امکان می دهند تا چند نوع سبزی را در کنار هم کشت کنید. گلدان های سفالی برای کاشت سبزی مناسب هستند. حتما قبل از ریختن خاک درون گلدان از وجود حفره تخلیه آب کف گلدان مطمئن شوید.

- آبپاش برای آبیاری مداوم خاک بهتر از آبیاری با لیوان یا پارچ است. آبیاری با آبپاش بذر ها را از بستر خود جا به جا نمی نماید.

- به یک بیلچه برای ریختن خاک درون گلدان همواره احتیاج است.

برترین فصل کاشت سبزی در آپارتمان

در هر فصل و زمانی می توان سبزیجات دلخواه را در محیط آپارتمان کاشت. محیط بسته آپارتمان در همه فصول هوایی یکسان دارد. در نتیجه سرما شدید یا گرمای بیش از حدی وجود ندارد که مزاحم رشد سبزیجات گردد.

آبیاری سبزیجات را چگونه انجام بدهیم؟

بهتر است پس از خشک شدن کمی از سطح خاک به سبزیجات آب دهیم. آبیاری باید کامل انجام گردد؛ یعنی به گونه ای به گیاهان آب بدهیم که آب اضافی از ته گلدان خارج گردد. آبیاری کامل مخصوص زمانی است که سبزیجات به رشد کامل رسیدند و دارای ریشه هایی قوی هستند.

مراحل کاشت سبزی در آپارتمان

- پس از تهیه گلدان مناسب ترکیب خاک مذکور را درون گلدان بریزید.

- پس از پر کردن گلدان از خاک، خاک را کاملا مرطوب کنید و با دست سطح خاک را صاف و هموار کنید.

- بذر های دارای پوست سخت مثل گشنیز یا جعفری را به مدت 1 روز درون آب ولرم قرار دهید.

- بذر های کوچک مثل بذر گیاه شاهی و ریحان را باید روی خاک بپاشید. بذر هایی مانند گشنیز و جعفری باید در عمق یک بند انگشت کاشته شوند. ریشه نعناع نیز باید درون خاک به عمل 1 سانتی متر کاشته گردد.

- پس از کاشت بذر ها یا کاشت قلمه و ریشه سطح خاک را دوباره آبیاری کنید.

- در صورت امکان روی بستر کشت را با نایلون شفاف بپوشانید.

- بستر کشت را همواره در یک مکان ثابت قرار بدهید. محیط باید 3 تا 5 ساعت نور مستقیم یا غیر مستقیم خورشید از پشت پنجره را دریافت کند.

- هر زمان که خاک گلدان خشک شد، با آبپاش خاک را مرطوب کنید.

- با رشد کامل سبزیجات می توانید بستر کشت را به طور کامل آبیاری نمایید.

- پس از رشد کامل سبزی ها می توانید از کود های طبیعی یا کود های شیمیایی کامل طبق دستور روی پاکت کود بهره ببرید.

- اجازه بدهید که سبزیجات کامل رشد نمایند؛ سپس برگ های آن ها را برداشت کنید و تا پر برگ شدن آن ها جوانه های تازه آن را جدا نکنید.

نحوه جلوگیری از هجوم آفات به سبزیجات

سبزیجات در یک محیط بسته و بهداشتی کم تر مورد هجوم آفات قرار می گیرند. اگر علائمی از حضور آفات روی برگ های سبزیجات مشاهده کردید، حتما از سموم محلول در آب مخصوص آفات بهره ببرید.

منبع: فرارو

خبرنگاران وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1401 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2064

به "کدام سبزیجات را می توان در محیط آپارتمان پرورش داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سبزیجات را می توان در محیط آپارتمان پرورش داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید