پشه گزیدگی را در خانه درمان کنید

به گزارش مجله استخدام جدید، پشه گزیدگی نسبت به گزش سایر حشرات شیوع بیشتری دارد و معمولا مشکل حادی ایجاد نمی نماید.البته در منطقه ها آلوده ممکن است بعضی پشه ها همانند پشه خاکی انتقال دهنده بعضی میکروب ها باشند. اغلب گزیدگی ها به وسیله پشه ماده صورت می گیرد که با تحریک سیستم ایمنی بدن خارش، تورم و قرمزی تظاهر می نماید.

پشه گزیدگی را در خانه درمان کنید

پشه ها چگونه نیش می زنند؟

پشه های ماده یا پروبوسیس به طور کلی علت گزش برای تغذیه از خون می شوند. هنگام تماس پشه با رگ های خونی، پشه بزاقی را به داخل زخم ترشح می نماید که از لخته شدن خون جلوگیری می شود. وقتی این تماس بیش از 6 ثانیه طول بکشد، بدن به بزاق واکنش نشان می دهد و باعث التهاب موضعی، قرمزی و خارش می شود.1

علل گزش پشه ها چیست؟

گزش از تغذیه پشه ماده از خون ناشی می شود. بعضی از عواملی که باعث افزایش گزش پشه می شوند، عبارتند از:
طلوع یا غروب خورشید
پشه ها بین غروب تا طلوع آفتاب بیشترین فعالیت را دارند.
آب و هوای گرم
تعریق به علت گرمای بیشتر افراد را در معرض گزش پشه قرار می دهد.
ورزش
هنگام ورزش تمایل به ترشح اسید لاکتیک، عرق و گرما باعث جذب پشه ها می شود.
اجسام شناور روی آب
از آنجا که پشه ها در آب راکد مانند دریاچه ها و حوضچه ها فراوری مثل می نمایند، گذراندن زمان در کنار این برکه های آبی می تواند احتمال گاز گرفتن به وسیله پشه را افزایش دهد.
عدم محافظت
پا گذاشتن در فضای باز بدون استفاده از مواد ضد دافع پشه یا پوشیدن لباس هایی با پوشش کامل می تواند شما را در معرض گزش پشه ها قرار دهد.1

علائم پشه گزیدگی

نشانه های نیش پشه عبارتند از:

برآمدگی پف نموده قرمز رنگ یا سفید رنگ چند دقیقه بعد از نیش پشه

برآمدگی های سفتِ قرمز یا قهوه ای با احساس خارش زیاد و یا چندین برآمدگی پشت سر هم که یک روز بعد از نیش پشه یا پشه ها به وجود می آید.

تاول های کوچک به جای برآمدگی های سفت

نقاط تیره به شکل کبودی

بچه ها، افراد بزرگسالی که اولین بار به وسیله یک نوع خاص از پشه گزیده می شوند و افرادی با نقص سیستم ایمنی، واکنش های شدیدتری به نیش حشره نشان می دهند. در این افراد این علائم دیده می شود:

تورم و قرمزی قسمت زیادی از پوست

تب خفیف

کهیر

گره های لنفی متورم

واکنش بچه ها به نیش پشه معمولا شدیدتر از بزرگسالان است. چرا که افراد بزرگسال در طول زندگی خود بارها به وسیله پشه گزیده شده و دیگر چندان به آن حساس نیستند.2

مسائل و عوارض جانبی ناشی از نیش پشه چیست؟

خاراندن زیاد محل نیش پشه منجر به عفونت می شود.

پشه ها بعضی از بیماری ها را هم منتقل می نمایند. ویروس نیل غربی، تب زرد، مالاریا و تب دنگی به وسیله نیش حشره منتقل می شود.

اگر پشه، انسان آلوده به ویروس یا انگل را بگزد، آلوده شده و می تواند آن را به وسیله (که البته در ایران مشاهده نشده) بزاق خود به انسان دیگر منتقل کند.

ویروس نیل غربی و انسفالیت در ایالات متحده آمریکا به میزان بیشتری وجود دارد. تب دانگی در بسیاری از استان های جنوبی و هاوایی مشاهده می شود. دیگر بیماری ها مانند تب زرد و مالاریا در منطقه ها استوایی دنیا بسیار شایع هستند.2

پشه ها چه بیماری هایی را منتقل می نمایند؟

پشه ها می توانند ویروس ها، باکتری ها و انگل ها را از راه بزاق خود منتقل نمایند. زمانی که پشه ها شما را نیش می زنند، می توانند پاتوژن ها (عوامل بیماری زا) را به بدن تان منتقل نمایند و باعث بیماری های خطرناک و حتی کشنده شوند، مثلا پشه هایی وجود دارند که ناقل بیماری های مالاریا، ویروس نیل غربی، تب دنگی، تب زرد و چندین ویروس دیگر هستند که باعث بیماری آنسفالیت (التهاب مغز) می شوند.

بیماری مالاریا در آمریکا نادر است اما در سایر نقاط دنیا شیوع بیشتری دارد. به گفته سازمان بهداشت دنیای، در سال 2015 بیش از 200 میلیون مورد بیماری مالاریا گزارش شده است که در بیشتر آنها، پشه ها عامل انتقال بیماری بوده اند. این امر سبب شده است تا پشه ها به عنوان یکی از مرگبارترین حیوانات شناخته شوند.

بعضی بیماری ها نیز به وسیله نیش پشه منتقل نمی شوند که از بین آنها می توان به بیماری ایدز و هپاتیت اشاره نمود.3

درمان خانگی پشه گزیدگی

درمان خانگی را برای برطرف عوارض ناشی از نیش پشه ها، ارائه می کنیم:
1. لیمو
لیمو دارای خواص ضدالتهاب و بی حس نمایندگی طبیعی است و مؤثرترین درمان نیش پشه به شمار میرود. لیمو را به دو نیم تقسیم کنید و قسمت داخلی یکی از نیمه ها را روی محل گزیدگی، بمالید تا تسکین یابد. حتی می توانید پوست زرد لیمو را به پوست تان بمالید.

از آب لیمو در محل پشه گزیدگی بهره ببرید، چرا که به کاهش ابتلا به عفونت یاری می نماید. یکی دیگر از راهکارهای درمان این است که به آب لیمو ریحان له شده اضافه کنید و این ترکیب را روی ناحیه آسیب دیده پوست قرار دهید.

2. پیاز یا سیر خرد شده
پیاز و سیر به کاهش تورم و تسکین خارش ناشی از نیش پشه یاری می نمایند. علاوه بر آن، بوی قوی آنها، حشرات و پشه ها را دفع می نماید. پیاز یا سیر را خرد کنید و مستقیما روی ناحیه گزیدگی، قرار دهید. بگذارید چند دقیقه بماند و سپس آن را بشویید.
3. جوش شیرین
جوش شیرین می تواند خارش ناشی از نیش پشه را برطرف کند. جوش شیرین قلیایی است و Ph پوست را خنثی می نماید و خارش را تسکین می دهد. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک لیوان آب حل کنید. پارچه تمیزی را به این محلول آغشته کنید و سپس آن را روی ناحیه گزیدگی بگذارید (به مدت 10 الی 20 دقیقه).
4. آلوئه ورا
آلوئه ورا یک ضدعفونی نماینده طبیعی و یکی از برترین درمان ها برای نیش حشرات است. این گیاه، درد، تورم و خارش را کاهش می دهد و باعث افزایش سرعت بهبودی می شود.

قسمت گوشتی برگ آلوئه ورا را برش دهید تا ژل آن خارج شود. اگر گیاه آلوئه ورا ندارید، می توانید از ژل آن بهره ببرید که در بسیاری از فروشگاه ها موجود است و می شود به راحتی تهیه کرد. آلوئه ورا را به مدت 10 الی 15 دقیقه در یخچال بگذارید تا خنک شود. سپس ژل را مستقیما روی محل گزیدگی بمالید.

5. نمک
نمک به علت داشتن خواص ضدعفونی نماینده و ضدالتهاب خود، یکی دیگر از درمان های آسان برای جای نیش پشه است. محلولی متشکل از چند قطره آب و میزان کمی نمک درست کنید و روی محل پشه گزیدگی قرار دهید.

در روش دیگر می توانید پودر سیر، نمک و آب (هر کدام به میزان یکسان) را با یکدیگر ترکیب کنید و خمیر به دست آمده را روی محل گزیدگی قرار دهید. شاید به مدت چند ثانیه احساس سوزش کنید اما درد و خارش تان به سرعت تسکین می یابد. اگر نزدیک ساحل زندگی می کنید، در دریا شنا کنید تا با نمک طبیعی موجود در آب، پوست خود را شست وشو دهید.

6. یخ
دمای سرد توسعه مواد التهاب زا را در محل پشه گزیدگی، محدود می نماید؛ بعلاوه یخ باعث می شود تا ناحیه گزیده شده بی حس شود و علائم مختلف آن فورا تسکین یابد. کیسه یخ را به مدت 10 الی 15 دقیقه در ناحیه گزیدگی قرار دهید. این کار باعث تسکین تورم و خارش می شود.

اگر یخ در دسترس نبود، ناحیه آسیب دیده پوست را به مدت چند دقیقه زیر شیر آب سرد بگیرید. یا می توانید یک بطری آب سرد یا کیسه ای از سبزیجات منجمد را روی پوست خود قرار دهید.

7. الکل
الکل یک ضدعفونی نماینده خانگی معمولی است که می توانید از آن برای تسکین سوزش ناشی از نیش پشه و کاهش احتمال ابتلا به عفونت بهره ببرید. میزانی پنبه را آغشته به الکل کنید و روی پوست بمالید. ابتدا ممکن است کمی سوزش ایجاد کند اما خیلی زود خارش و تورم از بین می رود. اگر الکل ندارید، می توانید از دهان شویه بهره ببرید، چون حاوی میزان زیادی الکل است.
8. روغن درخت چای
روغن درخت چای دارای خواص ضدعفونی نماینده است که می تواند زخم هایی باکتریایی همانند آکنه و جای نیش پشه را بهبود بخشد. این ماده بعلاوه در کاهش تورم و خارش مؤثر است.

میزانی پنبه را به روغن درخت چای آغشته کنید و روی محل گزیدگی بمالید. اگر پوست تان حساس است، از این روش درمانی استفاده نکنید چون باعث تحریک پوست می شود. در این صورت می توانید از روغن های اسانس دار دیگری مثل روغن اسطوخودوس یا سدر بهره ببرید.

9. خمیردندان
خمیردندان می تواند در کاهش خارش ناشی از گزش پشه مؤثر باشد. میزانی از خمیردندان را روی پوست بمالید.

برای اینکه سریع تر و بهتر نتیجه بگیرید، از خمیردندان با عصاره نعناع بهره ببرید، چون دارای خواص ضدالتهاب است. بعلاوه می توانید از خمیردندان هایی که حاوی جوش شیرین یا جوهر نعناع خشک هستند، بهره ببرید. بهتر است از خمیردندان های ژله ای استفاده نکنید.

10. آسپرین
آسپرین خاصیت ضدالتهاب بالایی دارد که می تواند در کنترل تورم ناشی از نیش پشه مؤثر باشد. یک عدد قرص آسپرین را بسابید تا کاملا پودر شود. چند قطره آب به آن اضافه کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. خمیر را روی محل گزیدگی قرار دهید و بگذارید چند ساعت بماند. سپس آن را با آب ولرم بشویید. بعلاوه می توانید محل گزیدگی را با آب مرطوب کنید، سپس قرص آسپرین را روی آن بمالید.3

درمان پزشکی برای گزش پشه کدامند؟

هدف از درمان های استاندارد پزشکی برای گزش پشه، تسکین خارش ناشی از آن است. پزشک می تواند برای درمان جای گزش درمان های زیر را تجویز کند:
داروها
در صورت واکنش شدید به گزش پشه، مصرف آنتی هیستامین می تواند در تسکین علائم موثر باشد.
داروهای OTC
شما می توانید داروهای تسکین دهنده خارش زیر را از داروخانه محلی خود بدون تجویز پزشک بخرید.
ایبوپروفن یا هیدروکورتیزون
این داروها به کاهش التهاب یاری می نمایند. هیدروکورتیزون نیز باعث بهبود خارش می شود.
کرم های استروئیدی
برای تسکین خارش از کرم هیدروکورتیزون 1٪ مانند کورتیدا سه بار در روز بهره ببرید. روش دیگر، می توانید یک خمیر جوش شیرین بزنید.
اپی نفرین
اپی نفرین تنها در صورتی ضروری است که نیش پشه باعث اختلال تنفسی شود. مشورت با پزشک برای نحوه صحیح و زمان استفاده از تزریق اپی پن یا اپی نفرین امری حیاتی است.
کالامین (کالادریل)
حاوی اکسید روی و آهن است که به بهبود خارش پوست یاری می نماید. کالادریل بعلاوه به عنوان یک مسکن موضعی خفیف برای تسکین درد کاربرد دارد. لوسیون کالامین به عنوان یک محصول OTC موجود است.
آنتی هیستامین
این ترکیبات از اتصال هیستامین به گیرنده ها برای تسکین خارش و عادی سازی رگ های خونی جلوگیری می نمایند. آنتی هیستامین ها بیشتر برای مهار خارش ناشی از پاسخ آلرژیک استفاده می شوند و به صورت کرم یا ژل موضعی و قرص های خوراکی مانند بنادریل در دسترس هستند.1

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.drdr.ir

3.www.chetor.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1950

به "پشه گزیدگی را در خانه درمان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشه گزیدگی را در خانه درمان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید