گلایه های رانندگان تاکسی در کردستان

به گزارش مجله استخدام جدید، افزایش یک باره قیمت بنزین، نبود نظارت بر فعالیت خودروهای مسافربر شخصی و رشد قیمت کالا و خدمات گلایه های جدی رانندگان تاکسی در استان کردستان را به دنبال داشته است.

گلایه های رانندگان تاکسی در کردستان

به گزارش مجله استخدام جدید به نقل از مهر، در حالی که مسئولان هر روز و با برگزاری نشست های مختلف و به بهانه های متعدد از برخورد با افزایش نرخ کرایه مسافر از سوی تاکسی خبر می دهند که گلایه های این قشر در مورد افزایش هزینه ها نیز هر روز جدی تر می شود.

افزایش ناگهانی قیمت بنزین در سطح کشور باعث شد تا انتظارات برای افزایش نرخ تاکسی نیز تشدید شود، ولی تا به امروز و با روش ها و شیوه های مختلف از افزایش قانونی این مهم جلوگیری به عمل آمده است.

استان کردستان به ویژه شهرستان سنندج به دلایل مختلف از جمله شاخص های پایین اقتصادی، فعالیت بر روی تاکسی خیلی بیشتر از سایر نقاط کشور است و شاید به همین دلیل باشد که تنها در سنندج شهر 400 هزار نفری، بیش از 3500 دستگاه تاکسی در حال فعالیت باشند.

داستان شمار زیاد تاکسی ها در سایر شهرهای استان کردستان نیز وجود دارد و نه تنها این مهم باعث کاهش درآمدهای این قشر شده که در حوزه ترافیک درون شهری به ویژه در هسته های مرکزی شهر نیز مسائل جدی را به وجود آورده است.

علیرغم گذشت یک ماه از افزایش یک باره قیمت بنزین و رشد چند برابری هزینه خدمات، تا به امروز به صورت رسمی نرخ کرایه تاکسی در سطح استان کردستان افزایش پیدا نکرده است ولی بر اساس گزارش های رسیده در بعضی از مسیرها به ویژه در شهر سنندج افراد قیمت بیشتری را از مسافر تقاضا می کنند.

در کنار خط و نشان کشیدن های مسئولان و مدیران به ویژه در جلسات کارگروه تنظیم بازار که هر چند مدت یک بار برگزار می شود، ولی رانندگان تاکسی در سطح استان کردستان هم از شرایط قیمت بعضی از کالاها و همچنین خدمات مختلف به شدت گلایه دارند.

  • قیمت قطعات یدکی خودرو چندبرابر شده است

یکی از رانندگان تاکسی در سطح شهر سنندج با اشاره به پایین آمدن درآمدهای حاصل از فعالیت رانندگی، گفت: متاسفانه مسائل ما خیلی قبل تر از گران شدن بنزین آغاز شد.

وی که خود را علی عباس نژاد معرفی می کند، ادامه داد: از دو سال قبل و با رشد قیمت ها، در بخش های مختلف از جمله خرید لاستیک، روغن، تعمیر وسیله نقلیه، خرید قطعات یدکی برای تعمیر خودرو و مسائلی از این دست با رشد قیمتی چند برابری روبرو شده اند و به همین دلیل بخش زیادی از درآمدهای ما را به خود اختصاص داده است.

این راننده تاکسی یادآور شد: بعد از گران شدن بنزین هم کرایه تاکسی در سنندج و دیگر شهرهای استان کردستان ثابت ماند ولی متاسفانه بار دیگر در قیمت بعضی از قطعات تاثیرگذاشت و این شرایط باز هم به ضرر ما تمام شد.

یکی دیگر از رانندگان تاکسی که باید فعالیت مسیری داشته باشد نیز گفت: امروز به دلیل شرایط موجود بر بازار، متاسفانه دخل و خرج ما با هم همخوانی ندارد و این فرایند مسائل جدی را برای ما به وجود آورده است.

محمد زارع پور با بیان اینکه پیگیری های متعدد از طریق سازمان تاکسیرانی و شهرداری سنندج اجرا شده ولی نتیجه ای نداشته است، گفت: سؤال ما این است که چگونه می توان با افزایش سه برابری بنزین، درآمد ما جوابگو باشد ولی متاسفانه کسی جوابگویی این مسئله نیست.

وی با اشاره به اختصاص بنزین با قیمت کمتر به تاکسی ها، مطرح نمود: متاسفانه ما حتی در تأمین بنزین یارانه ای نیز باید لیتری 500 تومان اضافه تر پرداخت کنیم و این اضافه هزینه نیز چگونه باید جبران شود.

این راننده تاکسی در سنندج یادآور شد: در کنار این مهم باید به این سؤال هم پاسخ داده شود که وقتی که بنزین یارانه ای برای 10 الی 15 روز فعالیت در طول ماه مصرف می شود، تکلیف من راننده برای دیگر روزهای این ماه چه می شود.

  • فعالیت مسافربرهای شخصی مهمترین مشکل در سنندج است

وی ضمن تأکید بر اینکه باید مسئولان و مدیران هر چه سریعتر در این بخش اقدامات مختلفی را در راستای حمایت از تاکسی ها انجام دهند، اضافه نمود: وقتی که دخل و خرج با هم نمی خواند من مجبور می شوم که از مسافر وجه بیشتری گرفته و یا اینکه بنزین را به صورت آزاد بفروشم.

در کنار این دست گلایه ها در مورد فعالیت تاکسی ها در سطح استان یکی دیگر از رانندگان تاکسی هم گفت: متاسفانه در کنار افزایش قیمت خدمات و همچنین بنزین، فعالیت مسافربرهای شخصی نیز به یکی از مسائل اصلی در شهر سنندج تبدیل شده است.

وی اضافه نمود: امروز شاید هزاران خودرو شخصی در سطح شهر سنندج فعالیت داشته باشند و هر چند که وعده های مختلفی برای ساماندهی ین معضل داده شده باشد، ولی متاسفانه هیچ کدام از این وعده ها جنبه عملیاتی به خود نگرفته است.

این راننده تاکسی گفت: من راننده تاکسی باید با هزینه های چندبرابری، پرداخت عوارض به تاکسیرانی و... فعالیت کنم ولی کار جابجایی مسافر از سوی یک خودرو شخصی انجام شود که ادامه این شرایط شرایط برای فعالیت تاکسی در سنندج را با مسائل جدی روبرو کرده است.

در حالی که رانندگان تاکسی در سراسر استان کردستان از شرایط دخل و خرج خود به شدت گلایه دارند که مسئولان همچنان از تشدید نظارت ها بر بازار و برخورد با هر گونه افزایش قیمتی خبر می دهند.

  • ادارات وظایف نظارتی خود را به بهترین شکل انجام دهند

حسین فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان در آخرین جلسه کارگروه تنظیم بازار استان، گفت: با هر سازمان و نهادی که در حوزه تنظیم بازار وظایف خود را انجام نداده و اجازه افزایشش قیمت ها را بدهد، برخورد می شود.

وی ادامه داد: جلسات کارگروه تنظیم بازار استان کردستان به صورت منظم در حال برگزاری است و به همین دلیل گزارش ادارات و دستگاه های متولی در حوزه بازار نیز به صورت روزانه اخذ می شود تا اجازه هر گونه افزایش قیمتی داده نشود.

معاون استاندار کردستان ضمن اشاره به لزوم نظارت بهتر بر افزایش قیمت ها در حوزه تاکسی های درون شهری و برون شهری، گفت: در این راستا از ادارات و سازمان های مسئول درخواست می شود که وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

حشمت الله صیدی شهردار سنندج نیز در آخرین اظهار نظر خود در مورد شرایط نرخ تاکسی در سنندج، گفت: رانندگان تاکسی درون شهری برغم افزایش قیمت بنزین، بدلیل داشتن سهمیه، اجازه افزایش کرایه ها را ندارند و شهفرایندان می توانند تخلفات را به تاکسیرانی گزارش کنند.

وی اضافه نمود: تأثیر تغییرات در کرایه حمل و نقل درون شهری یک روال قانونی دارد و رانندگان تاکسی موظف هستند، کرایه ها را براساس همان نرخ سابق دریافت کرده و از افزایش خودسرانه خودداری کنند.

وی با بیان اینکه با رانندگان متخلف برخورد می کنیم، اضافه نمود: شهفرایندان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلفی در زمینه افزایش نرخ، مراتب را به سامانه 137 شهرداری سنندج و یا سامانه 125 تعزیرات حکومتی گزارش دهند.

شهردار سنندج در مورد افزایش نرخ آژانس ها نیز یادآور شد: نرخ آژانس ها نیز در حال حاضر همان نرخ ثابت و قدیم است و هیچ تغییری نکرده ولی قرار است دستورالعمل پایش سوخت ایجاد و رانندگان آژانس در این سامانه ثبت نام کنند تا پس از آن در مورد افزایش نرخ یا سهمیه بنزین آنها تصمیم گیری شود.

در حالی که مسئولان با جدیت از برخورد با افزایش هر گونه قیمتی خبر می دهند که بنا به گزارش رسیده، کردستان در حال حاضر هم در کرایه های درون شهری و هم برون شهری از سوی خودروهای تاکسی و آژانس ها افزایش قیمت ها با شیب ملایمی آغاز شده است.

شنیدن دغدغه های تاکسی داران در کنار نظارت بهتر بر بازار و تلاش برای ساماندهی شرایط حمل و نقل مسافر در مراکز شهری و برون شهری در استان کردستان یکی از نیازهای لازم و ضروری به شمار می رود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 646

به "گلایه های رانندگان تاکسی در کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه های رانندگان تاکسی در کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید