گنج مان؛ پلتفرم حمایت از میراث مستند پارسی زبانان

به گزارش مجله استخدام جدید، خبرنگاران در خراسان رضوی - اکبر شیخ: میراث مستند مهم ترین رکن حافظه ملی، تاریخ ملت ها و آینه تمام نمای هویت آنها به شمار می رود و ازدست دادن یک نسخه و حتی هر یک برگ از اسناد ارزشمند تاریخی به مثابه فقدان بخشی از حافظه تاریخی است. به همین دلیل نیاز است تا برای تقویت و پاسداری از حافظه و هویت ملی، از میراث ارزشمند حمایت کرد که این وظیفه در ایران به عهده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

گنج مان؛ پلتفرم حمایت از میراث مستند پارسی زبانان

این سازمان از ابتدای سال 1400 برای تامین مالی جمعی، جهت خرید نسخ خطی کشور، طرحی را با نام گنج مان با شعار ملی حمایت از میراث مستند طراحی کرد تا با کمک مردم به پاسداری از میراث مستند ملی ایران به عنوان حافظه فرهنگی و تاریخی این مرز و بوم بپردازد.

از مهمترین اهداف این طرح می توان به ترویج فرهنگ اهداگری به کتابخانه ملی ایران به عنوان متولی حوزه میراث مستند در کشور، ایجاد بستر مناسب برای مشارکت مردمی در امر خیرانه خرید نسخ خطی، دعوت و ترغیب صاحبان نسخ خطی و اسناد تاریخی برای فروش نسخ خود به کتابخانه ملی ایران، تهیه نسخه دیجیتال از نسخ اهدایی گنج مان، پردازش و دسترس پذیر کردن منابع میراث مستند برای مخاطبین از جمله پژوهشگران اشاره داشت که تحولی در نظام میراث مستند و ایجاد ارزش افزوده در این بستر است.

این طرح که به صورت مشترک میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و پلتفرم های تامین مالی جمعی زیر نظر بنیاد حامیان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان یک سازمان مردم نهاد و غیرانتفاعی (با مجوز وزارت کشور) شکل گرفته، به دنبال آن است تا در گام نخست زیرساخت مشارکت مردم دغدغه مند فرهنگی کشورمان را در امر خیرانه خرید جمعی نسخ خطی فراهم کند.

نسخی که در طرح گنج مان معرفی می شوند و در معرض تامین مالی خرید قرار می گیرند، ابتدا توسط مالک به کتابخانه ملی ارائه می شوند و سپس در کمیته ای متشکل از هفت نسخه شناس خبره مورد ارزیابی قرار می گیرند. این ارزیابی شامل سنجش اصالت، قدمت نسخه، شناسایی ویژگی های برجسته فیزیک، نسخه شناسی اثر و در نهایت قیمت گذاری است. پس از تأیید این کمیته، قیمت مصوب کمیته خرید به مالک نسخه اعلام می شود و در صورت حصول توافق اولیه، نسخه مورد نظر برای ورود به فرایند تأمین مالی خرید نسخ یا طرح گنج مان آماده می شود و پس از تأمین هزینه مورد نیاز از طریق مشارکت مردمی، نسخه از مالک آن خریداری شده و به مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران وارد می شود.

برای مشارکت در این امر خیّرانه کافی است هر فرد پس از ورود به درگاه http://ganjman.nlai.ir و بررسی طرح های فعال در سامانه گنج مان با نصب نرم افزار کیف توکن ققنوس و خرید توکن و سپس واریز مبلغ مورد نظر خود (به هر میزان) به حساب مربوط از طرح مورد نظر خود حمایت کند. در این میان سعی شده است با شفافیت و اعتمادپذیری این فناوری، مشارکت مردم و خیرین تسهیل و اعتباربخشی به این فضا دوچندان شود.

در نهایت به استحضار می رساند سازمان اسناد و کتابخانه ملی با ارائه شیوه های نوین و استفاده از فناوری روز می کوشد تا با جذب مشارکت های مردمی از طریق اجرای برنامه جمع سپاری تأمین مالی برای اسناد و نسخ خطی، اقدام به خریداری این میراث مستند ارزشمند کرده و با اهدای نسخ خطی خریداری شده به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران علاوه بر حفاظت، آن ها را در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1738

به "گنج مان؛ پلتفرم حمایت از میراث مستند پارسی زبانان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنج مان؛ پلتفرم حمایت از میراث مستند پارسی زبانان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید