انواع مختلف پارتیشن های اداری کدام ها هستند؟

به گزارش مجله استخدام جدید، در گذشته، ادارات و شرکت ها فضای یکنواختی داشتند که مشکلاتی از جمله کمبود فضای کافی را همراه داشت. امروزه برای جدا کردن فضاهای مختلف در یک محیط مشترک از انواع پارتیشن ها استفاده می گردد. این محصولات علاوه بر ادارات در مکان های دیگر از جمله منزل، رختکن سالن ورزشی و... نیز استفاده می شوند.

انواع مختلف پارتیشن های اداری کدام ها هستند؟

کاربرد پارتیشن در ادارات

این محصولات در ادارات کاربردهای متنوعی دارند، از جمله:

1-برای جدا کردن درب ورودی یا خروجی

2-تفکیک فضای در اختیار هر بخش یا هر کارمند

3-تفکیک فضای میز کنفرانس از سالن

4-کمبود فضا برای کارمندان و کارکنان جدید: حتما تا به امروز به شرکت ها و اداره هایی با تعداد کارمندان زیاد مراجعه نموده اید یا خودتان مشغول به کار بوده اید. یکی از مسائلی که در این ادارات وجود دارد مشکل جا و فضا برای کارمندان جدید است. برای حل این مشکل می توان از پارتیشن های اداری متناسب با سطح احتیاج و دکوراسیون داخلی اداری استفاده کنید.

انواع پارتیشن

اکنون شما را با انواع مختلف پارتیشن آشنا می کنیم تا با توجه به احتیاج خود، نوع مناسبی تهیه کنید.

1-انواع پارتیشن از نظر تعداد جداره ها: پارتیشن ها همانند سایر ابزارهای تفکیک نماینده به دو صورت تک جداره و دو جداره ساخته و عرضه می شوند.

تک جداره: اگر قصد دارید فضایی را بدون عایق بندی و کاملا ساده بخش بندی کنید، این پارتیشن ها پیشنهاد مناسبی هستند. همچنین بر اساس طراحی شان، می توانند فضا را عظیم تر نشان دهند.

دو جداره: اگر احتیاجمند تفکیک فضا هستید، به صورتی که کاملا عایق بندی شده باشد و هیچ سر و صدایی رد و بدل نشود، پارتیشن های دو جداره بسیار کاربردی و مناسب هستند.

2-انواع پارتیشن از نظر مواد مصرفی(متریال): از آن جایی که این محصولات در مکان های متفاوتی کاربرد دارند، از جنس های متفاوتی ساخته می شوند؛ از جمله MDF، شیشه ای، پروفیل آلومینیومی، چوبی و ترکیبی. امروزه پارتیشن های شیشه ای و MDF بسیار پرطرفدار هستند. از این رو شرح بیش تری را درباره این دو نوع پارتیشن در اختیارتان قرار می دهیم.

پارتیشن شیشه ای: این نوع از پارتیشن ها علاوه بر ادارات، در دکوراسیون منزل و فروشگاه ها نیز استفاده می شوند؛ زیرا فضا را برای مراجعه نمایندگان جذاب تر می نمایند. این محصولات به دو صورت تک جداره و دو جداره فراوری می شوند. به علت ظرافتی که در ساخت آنها به کار برده می شود، قیمت آنها بالاتر است. البته که نصب این محصولات دقت و مهارت بیشتری می طلبد و هزینه نصب آن نیز به مراتب بیشتر می شود.

پارتیشن MDF: در صورتی که احتیاج دارید فضایی شخصی برای کارمندان یا مراجعه نمایندگان تهیه کنید، می توانید از پارتیشن های MDF استفاده کنید. این پارتیشن ها قابلیت سنباده زنی، رو کاری، ابزار خوری و... دارند. همانند نوع قبل به دو صورت تک جداره و دو جداره فراوری می شوند. علاوه بر جنس مناسب و پرطرفدار و متریال درجه یک، قیمت این نوع از پارتیشن ها، حتی نوع دوجداره آن از پارتیشن های شیشه ای کمتر است.

پارتیشن چوبی: امروزه پارتیشن های چوبی طرح های مختلف بسیار مورد استقبال ادارات هستند. بهتر است این پارتیشن ها در فضاهایی که رطوبت ندارند استفاده شوند.

پارتیشن پروفیل آلومینیومی: یکی از بهترین فلزات برای ساخت پارتیشن های اداری، آلومینیوم است. زیرا می تواند پیچیدگی های طراحی پارتیشن را پاسخ دهد. همچنین در برابر اکسید شدن و خوردگی مقاوم هستند.

در صورتی که تصمیم دارید در محل کارتان از نور طبیعی استفاده کنید، این پارتیشن های آلومینیومی شیشه ای بسیار مناسب هستند.

اگر در دکوراسیون داخلی المان های مینیمال به کار برده اید، این محصولات می توانند تکمیل نماینده ی دکوراسیون داخلی شما باشند.

این پارتیشن های پروفیل آلومینیومی، مانند پارتیشن های شیشه ای ساده در دو مدل دو جداره و تک جداره فراوری و عرضه می شوند که مدل دو جدارهی آن برای تشکیل فضای جلسه بسیار مناسب است. چراکه عایق خوبی برای سر و صدا هستند.

پارتیشن دکوراتیو: به پارتیشنهایی که تا حد زیادی با المان های دکوراسیون داخلی محل نصب شان تطابق دارند، پارتیشن دکوراتیو می گویند. طراحی این پارتیشنها مورد علاقه طراحان و معماران داخلی بوده و تحت اثر سبک معماری است.

پارتیشن آکوستیک: پارتیشن های آکوستیک بالاترین توانایی را در عایق گیری سروصدا دارند و انتخاب بسیار مناسبی برای محیطهای شلوغ هستند.

پارتیشن هوشمند: این پارتیشن ها علاوه بر کاربردهای رایج از تکنولوژیهای پیشرفته برخوردار هستند؛ به طوری که می توانید آنها را حتی از راه دور کنترل کنید.

3-انواع پارتیشن از نظر تحرک و ایستایی:

پارتیشن متحرک: این پارتیشن های متحرک معمولا برای سالن های چند منظوره بسیار مناسب و کاربردی هستند. زیرا به آسانی و بدون حضور نیروهای متخصص، خودتان می توانید آنها را حمل مرده و به مکان دیگری منتقل کنید. این نوع از پارتیشن ها معمولا از جنس چوب یا MDF هستند. در فضای اداری از پارتیشن های متحرک با پانل عمودی استفاده می شود که حول یک محور ریل در کف یا سقف می تواند حرکت کند.

قیمت این محصولات با توجه به متریال، ابعاد و نصب معین می شود.

پارتیشن ایستا: این نوع از پارتیشن ها همان طور که از نامشان پیداست، قابلیت تحرک ندارند و در صورتی که بخواهید آنها را به مکان دیگری منتقل کنید، به یاری نیروهای متخصص احتیاج دارید. قیمت این محصولات نیز مانند مورد قبل، با توجه به مواد مصرفی، ابعاد و نصب معین می شود. اما باید گفت که قیمت آن از پارتیشن های متحرک کمتر است. در صورتی که قصد دارید بودجه کمی به آن اختصاص دهید، این پارتیشن های ایستا بهترین انتخاب هستند.

کاربردهای دیگر

1-علاوه بر تفکیک فضا می توانید از این محصولات جهت پوشاندن ستون ها، پنهان کردن آسیب های سطحی دیوار و... استفاده کنید. اما توجه کنید که با توجه به کاربردهای متنوع پارتیشن ها، باید از نیروهای متخصص جهت نصب آن ها یاری بگیرید تا بدون مشکل و آسیبی بتوانید از این محصولات استفاده کنید.

2-کاربرد دیگر این است که مانند مبلمان اداری، پارتیشن مناسب رومیزی و صفحه نمایش نیز فراوری می شوند.

پاراوان

اکنون می خواهیم محصولی مدرن تر از پارتیشن های معمول به شما معرفی کنیم. قابل ذکر است که بعضی پاراوان را با نام دیوارهای متحرک می شناسند.

مزیتهای منحصر به فرد پاراوان

1-این محصول علاوه بر جاسازی، تفکیک فضا و قابلیت تحرک، زیبایی بصری خاصی دارد؛ به طوری که بسیار مدنظر طراحان دکوراسیون داخلی است.

2- از مزایای دیگر این محصول این است که در صورت احتیاج می توانید آنها را جمع آوری نموده و در صورت لزوم دوباره به راحتی آنها را مورد استفاده قرار دهید.

3-این محصولات قابلیت شست و شو و ضدعفونی شدن دارند. به همین دلیل در بیمارستان نیز کاربرد دارند.

انواع پاراوان

این محصول همانند پارتیشن های معمولی از متریال های متفاوتی ساخته می شوند. پاراوان های شیشه ای و MDF بیشتر در ادارات و شرکت ها کاربرد دارند. از این رو شرحات بیشتری درباره آنها می دهیم.

پاراوان شیشه ای: امروزه پاراوان های شیشه ای توجه افراد زیادی را به خود جلب نموده اند. این نوع پاراوان ها را معمولا به عنوان عایق صدا و برای جلو از ورود آلودگی به کار می برند. همچنین در فضاهای کم نور برای استفاده از نور طبیعی بسیار مناسب هستند.

پاراوان چوبی: پاراوان های چوبی نیز در ادارات، مدرسه، نمایشگاه ها و... به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت پارتیشن یا پاراوانهای اداری

قیمت پارتیشن ها به آیتم های متعددی بستگی دارد.

1-متریال: یکی از مهم ترین معین نماینده های قیمت، متریال، مواد اولیه و ابزاری است که در ساخت آنها استفاده شده اند.

2-اندازه: ابعاد پارتیشن تاثیرگذار است.

3-محل نصب: محل نصب هم می تواند از عوامل معین نماینده ی قیمت باشد. هرچه نصب سخت تر، به مراتب هزینه ی آن هم بیش تر است.

4-جنس و مدل: جنس و مدل در معین هزینه ی نصب تاثیرگذار است. معمولا پارتیشن های شیشه ای یا پروفیل آلومینیومی شیشه ای هزینه ی نصب بالاتری دارند. چراکه نصب شان دقت بالاتری می طلبد.

5-بودجه ی مشتری: اگر بودجه ی محدودی دارید، پارتیشن های تک جداره سفارش دهید.

کلام آخر

1-پیشنهاد می کنیم با استفاده از محصولات معرفی شده همراه کمی خلاقیت، دکوراسیونی نوآورانه در محل کار ایجاد کنید. این کار علاوه بر زیبایی و نظمی که به محل کارتان می دهد، یکنواختی را از کارکنان شما دور نموده و راندمان کاری بالاتر می رود.

2-با اینکه قیمت پارتیشن ها و پاراوان ها ممکن است بالا به نظر برسند، اما مقرون به صرفه هستند؛ چراکه با صرف هزینه ای برای این محصولات، بسیاری از مسائل دیگری که ممکن است هزینه های چند برابری داشته باشند، حل خواهند شد.

3-برای آنکه بهترین و مناسب ترین پارتیشن را برای محل کارتان انتخاب نمایید ضروری است که به میزان فضای در دسترس، میزان بودجه و جنس پارتیشن مورد احتیاج خود توجه کنید.

4-در ضمن اگر تصمیم دارید که سفارش پارتیشن خود ار به صورت آنلاین ثبت کنید، حتما قبل از آن با ابزاری دقیق متراژ محل مورد نظر برای نصب (طول، عرض و ارتفاع محل نصب) را اندازه گیری کنید.

5-ممکن است برخلاف واقعیت، نصب پارتیشن در ابتدا ساده به نظر برسد اما بهتر است در نصب پارتیشن یا پاراوان ها از نیروی متخصص یاری بگیرید تا آسیبی به محصول خریداری شده وارد نشود.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1700

به "انواع مختلف پارتیشن های اداری کدام ها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع مختلف پارتیشن های اداری کدام ها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید