این ربات عجیب به هوش مصنوعی احتیاج ندارد

به گزارش مجله استخدام جدید، ایسنا نوشت: دانشمندان آمریکایی نوعی ربات ابداع نموده اند که برای پیدا کردن راه خود و حرکت کردن در پیچ وخم ها، به هوش مصنوعی نیازی ندارد.

این ربات عجیب به هوش مصنوعی احتیاج ندارد

به نظر می رسد ربات ها روزبه روز باهوش تر می شوند اما یک دستگاه تازه ثابت می نماید که احتیاج به مغز ممکن است اختیاری باشد. دانشمندان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی(NC State) بدون استفاده کردن از هیچ گونه هوش مصنوعی، رباتی ساخته اند که می تواند در پیچ وخم ها حرکت کند.

دانشمندان، توانایی این ربات نرم را برای حرکت کردن در پیچ وخم ها حتی زمانی که دیوارهای اطراف حرکت می کردند، نشان دادند. علاوه بر این، ربات می تواند در فضاهای باریک تر از مقدار اصلی خود جا بگیرد. آزمایش های این ربات تازه که روی سطوح فلزی و شن و ماسه انجام شد، مقدار موفقیت مشابهی را به همراه داشت.

این گروه پژوهشی پیشتر یک ربات نرم را طراحی کردند که می توانست در پیچ وخم های ساده بدون هیچ راهنمایی از سوی انسان یا رایانه حرکت کند. نوآوری اخیر آنها نشان دهنده یک پیشرفت قابل توجه است. آنها یک ربات نرم بدون مغز را ابداع نموده اند که می تواند از محیط های پیچیده تر و در حال تغییر عبور کند.

جی یین(Jie Yin) دانشیار مهندسی مکانیک و هوافضا در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی گفت: ما در پژوهش خود نشان دادیم که این ربات نرم می تواند خود را بچرخاند و در یک مسیر با موانع بسیار ساده حرکت کند. با وجود این، ربات نمی توانست بپیچد مگر اینکه با مانعی روبه رو گردد. از نظر عملی، این بدان معناست که ربات گاهی اوقات ممکن است گیر کند و بین موانع موازی به جلو و عقب بپرد.

یین ادامه داد: ما یک ربات نرم تازه ابداع نموده ایم که می تواند به تنهایی بچرخد و راه خود را در پیچ وخم ها طی کند؛ حتی اگر موانع متحرک در اطراف آن باشند. همه این کارها با استفاده از هوش فیزیکی انجام می گردد؛ نه اینکه ربات به وسیله رایانه راهنمایی گردد. هوش فیزیکی مربوط به اشیای پویا مانند ربات های نرم است. رفتار این ربات ها به جای دستور رایانه ها یا دخالت انسان، تحت تأثیر طراحی ساختاری و مواد واقع شده است.

تازهترین ربات های نرم مانند نسل پیشین خود از الاستومرهای نوار مانند کریستال مایع تشکیل شده اند. وقتی ربات روی سطحی با دمای حداقل 55 درجه سلسیوس قرار می گیرد که بالاتر از دمای هوای محیط است، بخش نوار مانند در تماس با سطح منقبض می گردد. بخشی که در معرض هوا واقع شده است، بدون تغییر باقی می ماند. این یک حرکت غلتشی ایجاد می نماید که سرعت آن با افزایش دمای سطح بیشتر می گردد.

برخلاف مدل پیشین، ربات تازه دو نیمه منحصربه فرد دارد که یکی شبیه یک نوار پیچ خورده و دیگری یک نوار پیچ خورده تر است که به دور خودش می چرخد. این گروه پژوهشی شرح دادند که به علت طراحی نامتقارن، یک پایانه ربات، نیروی بیشتری را نسبت به دیگری روی زمین وارد می نماید.

یین برای تشبیه گفت: یک لیوان پلاستیکی را در نظر بگیرید که قسمت بالایی آن پهن تر از قسمت پایین است. وقتی لیوان می چرخد، مسیر مستقیمی را دنبال نمی نماید. در عوض به علت شکل نامتعادل خود، یک قوس را دنبال می نماید.

یائو ژائو(Yao Zhao) پژوهشگر فوق دکتری دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی گفت: مفهوم ورای ربات تازه ما نسبتا ساده است. به علت طراحی نامتقارن، ربات بدون احتیاج به تماس داشتن با جسم می چرخد. بنابراین، اگرچه هنوز هنگام تماس داشتن با یک جسم تغییر جهت می دهد اما این کار به آن امکان می دهد تا در پیچ وخم ها حرکت کند و بین اجسام موازی گیر نکند. در عوض، توانایی ربات برای حرکت کردن در پیچ وخم ها به آن امکان می دهد تا آزادانه در راه خود حرکت کند.

یین گفت: این پژوهش، گام دیگری رو به جلو برای یاری کردن به توسعه روش های نوآورانه در طراحی ربات نرم است؛ به ویژه برای کاربردهایی که در آنها ربات های نرم بتوانند انرژی گرمایی را از محیط خود برداشت نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2334

به "این ربات عجیب به هوش مصنوعی احتیاج ندارد" امتیاز دهید

2 کاربر به "این ربات عجیب به هوش مصنوعی احتیاج ندارد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این ربات عجیب به هوش مصنوعی احتیاج ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید