بزرگداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس تماشاخانه سنگلج

به گزارش مجله استخدام جدید، خبرگزاری خبرنگاران- بهزاد فراهانی، نهال یادبود مرحوم عباس جوانمرد را به مناسبت بزرگداشت پنجاه و پنجمین سالگرد افتتاح تماشاخانه سنگلج در پارک شهر انجام کاشت.

بزرگداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس تماشاخانه سنگلج

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 12، عظیمداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس تماشاخانه سنگلج و کاشت نهال یادبود مرحوم استاد عباس جوانمرد از پیشکسوتان و عظیمان عرصه تئاتر با حضور سعید شاهمیر معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه، سید مصطفی عرفانیان شهردار ناحیه 2 و مدیران شهری و عظیمان و پیشکسوتان و استادان عرصه تئاتر و سینما نظیر بهزاد فراهانی هنرمند پرآوازه، اسماعیل خلج، گیل آبادی مدیر خانه تئاتر و پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج در پارک شهر با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار گردید.

بهزاد فراهانی که خود از اعضای گروه هنر ملی بوده در این مراسم در خصوص شخصیت هنری عباس جوانمرد و اهمیت جایگاهش در شکل گیری جریان تئاتر حرفه ای گفت: عباس جوانمرد اولین کارگردان تئاتری است که توانست تئاتر را به بیرون از مرزهای ایران برده و نمایش هایش را در فستیوال های معتبر جهانی به اجرا درآورد. آثار عباس جوانمرد به لحاظ تکنیک تئاتری بسیار پخته و در درجه بالایی قرار داشت. او در تربیت بازیگران گروه بسیار پیروز بود و به مقوله بیان در بازیگری بسیار اهمیت می داد؛ به طوری که تمام اعضای گروه هنر ملی در این مورد سرآمد زمانه خود بودند.

فراهانی اضافه نمود: عباس جوانمرد در آثارش همواره به سراغ متن ها و کاراکترهای پرچالش می رفت و با آن دست و پنجه نرم می کرد.

شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر نیز در سخنانی کوتاه درباره اهمیت تماشاخانه سنگلج اذعان کرد: این گونه مراسم ها نشانه ارج نهادن به ارزش های فرهنگی کشور است و توجه مدیریت تماشاخانه سنگلج به این موضوعات حتی در شرایط سخت امروز شایسته تقدیر است.

وی همچنین درباره پیگیری و تحقق طرح توسعه تماشاخانه سنگلج اضافه نمود: امیدوارم هرچه سریع تر و با همکاری شهرداری تهران این امر میسر و ساختمان جنبی تماشاخانه طبق دستور صریح شهردار وقت تهران به این مجموعه الحاق گردد و ما شاهد توسعه فضای فرهنگی سنگلج باشیم. این موقعیت و این مکان که به اسم سنگلج از گذشته تا به امروز شکل گرفته یک فرصت مهم برای توسعه فضای معنوی و فرهنگی شهر است. از آنجا که یکی از وظایف مهم شهرداری، توسعه فضاها و مکان های فرهنگی و همچنین ایجاد یک موقعیت زنده فرهنگی برای شهروندان است، تماشاخانه سنگلج، بهترین مکان برای تحقق این تعبیر است. امیدوارم با یاری اهالی تئاتر و مدیرکل اداره هنرهای نمایشی و همکاری دکتر حناچی شهردار تهران عظیم که همواره دغدغه های فرهنگی دارند، به این طرح جامه عمل پوشانده گردد.

در ادامه مراسم روح الله جعفری پژوهشگر و مدرس تئاتر و نویسنده کتاب گروه هنر ملی؛ از شروع تا انتها پس از عرض تسلیت به مناسبت درگذشت محمدرضا شجریان، درباره ویژگی های شخصیتی عباس جوانمرد اشاره نمود و گفت: استاد عباس جوانمرد همه وجودش عشق به این سرزمین و فرهنگ و هنر آن بود. او اعتقاد راستین به فضیلت هنر داشت. او باور به آن داشت که هنر شعله جاودان عشق است و عشق از آن رو مقدس است که آتش آن هرگز خاموش نمی گردد و این جمله استانیسلاوسکی را مکرر به کار می برد. استاد جوانمرد همواره بیان می کرد که صحنه به من آموخته که چگونه باید روحی عظیم و وسیع داشته باشم.

در انتها مراسم نیز پریسا مقتدی مدیر تماشاخانه سنگلج پیامی را به مناسبت تولد این تماشاخانه خواند که به توضیح زیر است:

تماشاخانه سنگلج؛ گنجینه امن خاطرات پنج نسل از هنرمندان و تماشاگران تئاتر در آستانه 55 سالگی است. خانه ای مصفا به عطر و یاد عظیمان این هنر والا که بانیان و صاحبان این خانه اند؛ چراکه رونق خانه از صفای میزبان است و میزبانان این خانه اگرچه در قید حیات نیستند، اما روح بلندشان در فضای بی غبار این تماشاخانه تا همواره زنده است و زندگی می نماید. عظیمانی چون عزت الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، جمشید مشایخی، داوود رشیدی، جعفر والی و... که هریک در هنر و اخلاق و منش والا سرآمد نسل خود و الگوی نسل های آینده بودند. روح استاد عباس جوانمرد مهمان تازه این ضیافت است. چراغ تماشاخانه سنگلج امروز و بعد از 55 سال کماکان روشن است و این درخت تنومند همچنان بارور و چه شور و شعفی از این عظیم تر؟ در این خانه به انتظار آمدن روزهای بهتر باز است به لطف آمدگان و رفتگانی که با هربار حضور در اینجا و نفس کشیدن در هوای آن، گرمابخش این خانه بوده اند. به امید و آرزوی تداوم این ماندگاری. گنجینه امن خاطرات تولد 55 سالگی ات مبارک.

فهیمه رحیم نیا، داود فتحعلی بیگی، مریم کاظمی، محمدرضا الوند، مهدی ربیعی، مهدی افشین نژاد (معاون تماشاخانه)، محسن حسن زاده (مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی)، نسیم تاجی و … از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1296

به "بزرگداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس تماشاخانه سنگلج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگداشت پنجاه و پنجمین سالگرد تأسیس تماشاخانه سنگلج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید