بی اشتهایی مغز را کوچکتر می نماید!

به گزارش مجله استخدام جدید، بی اشتهایی عصبی، یک اختلال کاملاً شناخته شده در زمینه خوردن است که عوارض زیادی بر بدن فرد مبتلا وارد می نماید، اما یک مطالعه تازه بعلاوه تأثیر کمبود تغذیه کافی بر مغز را با کاهش جدی معیار های حیاتی ساختار و سلامت مغز نشان می دهد.

بی اشتهایی مغز را کوچکتر می نماید!

به گزارش خبرنگاران، بر اساس 1648 اسکن مغز زنان (685 نفر مبتلا بی اشتهایی عصبی) که از 22 مکان مختلف جمع آوری شده بود، محققان متوجه کاهش ضخامت قشر، حجم زیر قشر و سطح قشر در افراد مبتلا به بی اشتهایی شدند. این داده ها در اصل بدان معنا است که مغز به نوعی کوچک شده. از نظر حجم نمونه، این بزرگترین مطالعه ای است که تا به امروز در خصوص آنالیز رابطه بین اختلال خوردن و ماده خاکستری مغز اجرا شده است، و نشان می دهد که درمان سریع این بیماری در مراحل اولیه آن چقدر می تواند مهم باشد.

استر والتون، روانشناس دانشگاه باث در بریتانیا، می گوید: برای این مطالعه، ما به طور فشرده طی چندین سال با تیم های تحقیقاتی مختلف در سراسر دنیا کار کردیم. توانایی ترکیب هزاران اسکن مغز از افراد مبتلا به بی اشتهایی به ما اجازه داد تا تغییرات مغزی را که ممکن است مشخصه این اختلال باشد را با جزئیات بیشتری مطالعه کنیم. به گفته محققان، کاهش میزان و شکل مغز که در این تحقیق شناسایی شد، دو تا چهار برابر بیشتر از کاهش های ناشی از سایر شرایط روانی مانند افسردگی، ADHD و OCD است.

آنچه باعث این کاهش ها می گردد در این مطالعه پوشش داده نمی گردد، اما تیم تحقیق پیشنهاد می نماید که کاهش شاخص توده بدنی (BMI) و میزان مواد مغذی، احتمالاً با این شرایط ارتباط دارد. با این حال، بعضی نشانه های امیدوار کننده نیز در این تحقیق نیز وجود دارد. اسکن های مغزی نشان داد که درمان های بی اشتهایی، که معمولاً شامل درمان شناختی رفتاری است، می تواند بعضی از این تغییرات در مغز را معکوس کند. والتون می گوید: ما دریافتیم که کاهش های بزرگ در ساختار مغز، که در بیماران مشاهده کردیم، در بیمارانی که در جهت بهبودی بودند، کمتر قابل مشاهده است. این علامت خوبی است، زیرا نشان می دهد که این تغییرات ممکن است دائمی نباشند.

اگرچه دانشمندان در خصوص عواملی که باعث بروز بی اشتهایی می گردد، مطمئن نیستند، با این همه در خصوص اثرات آن اطلاعات بسیار بیشتری دارند. دانشمندان می گویند؛ میلیون ها نفر در سراسر دنیا تحت تأثیر این عارضه قرار دارند و یکی از علل اصلی مرگ و میر مربوط به مسائل سلامت روان است. دانشمندان اکنون کوشش دارند بفهمند که دقیقاً چه چیزی باعث این کاهش حجم مغز در افراد مبتلا به بی اشت هایی می گردد.

در حال حاضر، واضح است که هر چه زودتر بتوان این عارضه را درمان کرد، بهتر است، اما هم زمان از تکنیک های مشابهی که در جهت درمان استفاده می گردد، می توان برای میزان گیری اثربخشی درمان ها بر آسیب های وارد شده به مغز نیز استفاده کرد. پل تامپسون، متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید: اکنون می توان با استفاده از این نقشه های مغزی نو به عنوان مرجع، اثرات درمان ها و مداخلات را ارزیابی کرد. نتایج این تحقیق در نشریه Biological Psychiatry منتشر شده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی -خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2141

به "بی اشتهایی مغز را کوچکتر می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی اشتهایی مغز را کوچکتر می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید