خبرنگاران بزرگترین رویداد فرهنگی مسکو با حضور نماینده ایران در گاستینی دیور

به گزارش مجله استخدام جدید، مسکو - خبرنگاران - بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب ادبیات غیرداستانی مسکو که از رویدادهای مهم فرهنگی روسیه به شمار می رود، این روزها در مجموعه گاستنینی دیور (Gostiny Dvor) در خیابان ایلینکای شهر مسکو با حضور فعال ایران در حال برگزاری است.

خبرنگاران بزرگترین رویداد فرهنگی مسکو با حضور نماینده ایران در گاستینی دیور

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

دریافت 13 MB

به گزارش روز شنبه خبرنگاران از مسکو ، بیست و دومین نمایشگاه کتاب ادبیات غیر داستانی (ادبیات تفکری - non/fiction) یکی از مهترین رویدادهای فرهنگی روسیه محسوب می گردد و 330 ناشر داخلی و خارجی در این رویداد مهم فرهنگی شرکت نموده اند.

این رویداد سال جاری به دلیل شیوع کرونا با تاخیری چند ماهه از بیست و چهارم تا بیست و هشتم مارس 2021(چهارم تا هشتم فروردین 1400) در حال برگزاری است.

28 کشور شامل جمهوری اسلامی ایران، اتریش، بلاروس، بلغارستان، بریتانیا، مجارستان، آلمان، یونان، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا، قزاقستان، چین، مکزیک، هلند، نروژ، لهستان، روسیه، ایالات متحده آمریکا، تایوان، اوکراین، فنلاند، فرانسه، کرواسی، جمهوری چک، سوئد، استونی و ژاپن آثار خود را در این نمایشگاه ارائه داده اند.

این نمایشگاه در مکانی به مساحت هشت هزار متر برگزار و بیش از 400 برنامه رو نمایی و معرفی کتاب و برنامه های متنوع دیگر در آن اجرا می گردد.

بیش از 300 ناشر عظیم، شرکت های فروش کتاب و ناشران کوچک در حوزه کتاب های غیرداستانی در این فضا جمع شده اند.

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب ادبیات غیرداستانی مسکو، یک مجمع بین المللی است که در آن قراردادهایی منعقد و ارتباط مستقیم بین نویسندگان، ناشران، کتابفروشان، منتقدان ادبی، نمایندگان و مترجمان برقرار می گردد.

به موازات آن و طبق معمول همه نمایشگاه های کتاب، برنامه های گسترده ای که شامل رویدادهای اصلی صنعت کتاب است، در چارچوب سمینارها و میزگردها با حضور نویسندگان مشهور به معرفی نوآوری های ادبی و ارائه کتاب های منحصر به فرد نویسندگان نیز برگزار می گردد.

لو مسکوکین یک منتقد ادبی روسیه که حضور فعالی در این نمایشگاه دارد، می گوید: مقدار قابل توجهی از آثار ارائه شده در بیست و دومین نمایشگاه کتاب غیر داستانی مسکو به ادبیات بچه ها اختصاص دارد که برای بچه ها در سنین مختلف طراحی شده است.

وی توضیح داد: اوج شرکت و حضور در نمایشگاه های کتاب در مسکو سه تا چهار سال پیش رخ داده است.

لو مسکوکین در محل نمایشگاه به به خبرنگار خبرنگاران شرح داد: مخاطبان در نمایشگاه های کتاب خاص، پرحرف و همه چیز دان هستند. خواهید شنید و متعجب خواهید شد که چرا این افراد احتیاج به خواندن چیز دیگری دارند. آنها در حال حاضر همه چیز را بهتر از نویسنده می دانند.

به طور سنتی، یک گوشه از نمایشگاه هم کمیک ها هستند. باید بگویم که کتاب کمیک روسی با کتاب غربی متفاوت است و در سال های اخیر به طور فعال در حال توسعه است.

لو مسکوکین گفت: روسیه از فرایند بین المللی ادبیات که در حال کاهش نقش فراوری کاملاً هنری است، فرار ننموده است. اعتقاد بر این است که یک کتاب باید کاملاً مفید و ترجیحاً سریعتر و بدون صرف هزینه های بی مورد توجه خواننده باشد. بر این اساس، پس از خواندن کتاب، خواننده آن موظف است باهوش تر و پیروز تر از نظر دیگران باشد، تا در مقایسه با شخص بی مطالعه ای که کتاب را نخوانده است حداقل چیزی بدست آورد.

وی اضافه نمود: در این نمایشگاه کتاب های زیادی در زمینه اکتشاف، تاریخ و سفر وجود دارد.

به گفته این منتقد ادبی روسی به طور کلی، کتاب های جدید نسبتاً کمی در این نمایشگاه وجود دارد در حالی که نمایشگاه های کتاب باید محل مناسبی برای یافتن کتابهای کمیاب و نایاب باشند.

به گفته برگزار نمایندگان بیست و دومین نمایشگاه ادبیات غیرداستانی مسکو روزانه 30 هزار نفر از جمله مخاطبان حرفه ای مرتبط با نشر کتاب، منتقدان ادبی و خوانندگانی که برای ادبیات با کیفیت ارزش قایل می شوند از این نمایشگاه بازدید می نمایند.

حضور فعال ایران در بیست و دومین نمایشگاه ادبیات تفکری مسکو

در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو، بنیاد مطالعات اسلامی ابن سینا و انتشارات صدرا به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران حضوری فعال دارند.

بنیاد مطالعات اسلامی و انتشارات صدرا در بخش داستان نویسی، مانند سال های گذشته پذیرای علاقه مندان و مخاطبان بوده است تازه های نشر خود را به دوستداران کتاب در حوزه علوم اسلامی و ایران شناسی معرفی کرد.

بنیاد ابن سینا از ایران نیز برای دوازدهمین بار در نمایشگاه بین المللی ادبیات غیر داستانی با بیش از 250 عنوان کتاب حضوری فعال از خود نشان داده است.

بنیاد ابن سینا و انتشارات صدرا همچنین تازه های نشر خود را درموضوعاتی نظیر فلسفه، عرفان، علوم قرانی، تاریخ، اقتصاد اسلامی، هنر اسلامی، ایران شناسی و زبان و ادبیات فارسی در معرض دید علاقمندان قرار داده است

حمید هادوی، مدیر بنیاد مطالعات اسلامی ابن سینا گفت: انتشارات صدرا وابسته به بنیاد مطالعات اسلامی ابن سینا تا به امروز بیش از 340 عنوان کتاب در حوزه های مختلف به زبان روسی ترجمه و یا تالیف نموده است.

وی در گفت و گو با خبرنگاران اضافه نمود: بنیاد ابن سینا و انتشارات صدرا تازه های نشر خود را درموضوعاتی نظیر فلسفه، عرفان، علوم قرانی، تاریخ، اقتصاد اسلامی، هنر اسلامی، ایران شناسی، دفاع مقدس، ادبیات بچه ها و زبان و ادبیات فارسی در معرض دید علاقه مندان قرار داده است.

به گفته وی هشت عنوان کتاب جدید از جمله کتاب گلشن راز شبستری نوشته دکتر آندره لوکاشوف، کتاب برهان الذاکرین ترجمه خانم دکتر یوگنیا نیکی تنکو، کتاب تاریخ ادبیات فارسی قرون 11 تا 18 میلادی به قلم خانم پرفسور مارینا رییسنا، کتاب تاریخ نجد به قلم دکترالکساندر واسیلیف، کتاب مصر اثر پروفسور ویدیاسوا، ترجمه دکترواسیلی کوزنتسو و کتاب دیالکتیک نمادهای ادیان ابراهیمی نوسته دکتر فاریس نوفل، از برنامه های بنیاد ابن سینا در نمایشگاه سال جاری معرفی و رونمایی شده است.

خانم پرفسور مارینا رییسنا -نویسنده کتاب تاریخ ادبیات فارسی قرون 11 تا 18 میلادی که در این نمایشگاه رونمایی شد گفت: این کتاب حاصل 20 سال تحقیق من در ایران بوده است.

الکسی گروموف نویسنده پرشیا هم که کتاب وی هم در این نمایشگاه معرفی گردید، گفت تا به امروز چندین کتاب در باره ایران به نگارش در آورده ام.

بازدید سفیر ایران از این نمایشگاه

کاظم جلالی سفیر ایران در فدراسیون روسیه نیز روز آدینه 6 فروردین ماه با حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب ادبیات غیر داستانی مسکو از این نمایشگاه بازدید کرد.

وی در این بازدید با مسوولان غرفه انتشارات صدرا گفت و گو کرد.

این نمایشگاه فردا یکشنبه 28 مارس برابر با هشتم اسفند به کار خود سرانجام خواهد داد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1599

به "خبرنگاران بزرگترین رویداد فرهنگی مسکو با حضور نماینده ایران در گاستینی دیور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بزرگترین رویداد فرهنگی مسکو با حضور نماینده ایران در گاستینی دیور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید