خبرنگاران مرمت پل ساسانی دزفول نیازمند آنالیز کارشناسی در کمیته فنی

به گزارش مجله استخدام جدید، دزفول- خبرنگاران- رئیس شورای اسلامی شهر دزفول گفت: مرمت و حذف الحاقات پل ساسانی دزفول نیازمند آنالیز کارشناسی در یک کمیته فنی است.

خبرنگاران مرمت پل ساسانی دزفول نیازمند آنالیز کارشناسی در کمیته فنی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان قدیمی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

حمیدرضا چمن آرا عصر یکشنبه در نشست شورای شهر با مسوولان میراث فرهنگی دزفول اضافه نمود: شورای اسلامی شهر دزفول حساسیت ویژه ای به پل باستانی دارد و امیدواریم با همکاری پیمانکار، شهرداری و میراث فرهنگی اقدامات خوبی برای این پل انجام گردد.

رییس شورای اسلامی شهر دزفول گفت: کمیته فنی درخصوص پل قدیم دزفول تشکیل و تصمیمات نهایی در این خصوص در این کمیته آنالیز گردد.

وی با تاکید بر لزوم اجرای بی وقفه عملیات های مربوط به پل باستانی اضافه نمود: شروع و خاتمه عملیات باید طبق برنامه ریزی انجام گردد و شهرداری دزفول همکاری همه جانبه ای برای تامین مصالح با پیمانکار داشته باشد.

چمن آرا اظهارداشت: برای جذب اعتبارات سال 99 نیز باید توجه ویژه ای به پل باستانی گردد.

دبیر ستاد بازآفرینی شهرستان دزفول نیز گفت: برای برداشتن الحاقات پل باستانی دزفول 20 میلیارد ریال اعتبار درخواست شده بود که پارسال هشت میلیارد و 800 میلیون ریال اختصاص داده شد.

مرتضی همایون نسب اضافه نمود: قرار شد کارشناسی لازم صورت گیرد و درصورت احتیاج اعتبارات به 11 میلیارد ریال برای حذف الحاقات، احداث جان پناه، کف پوش گذاری و مرمت جزئی افزایش یابد.

وی از همکاری اداره میراث فرهنگی، شهرداری، مسکن و شهرسازی و نوسازی برای اقدامات اجرا شده قدردانی کرد و گفت: اجرای عملیات با حضور 2 ناظر انجام می گردد.

رئیس سازمان نوسازی شهرداری دزفول نیز اظهارداشت: مرمت آثار سنتی نباید نیمه کاره رها گردد و اگر زخمی شدند باید مرمت آنها تا خاتمه کار ادامه یابد.

مسعود شامدیل اضافه نمود: باید در مرحله نخست الحاقات پل حذف و اقدامات بعدی انجام گردد.

وی اضافه نمود: الحاقات، از بین رفتن مقاومت مصالح و نفوذ آبهای زیرزمینی و رسیدن آن به پی موجب تخریب آثار تاریخی می شوند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: پس از رایزنی فراوان قرار شد هشت میلیارد ریال از طرف مسکن و شهرسازی به پل باستانی دزفول اختصاص یابد که پیمانکار مربوطه توسط میراث استان معرفی و با نظارت میراث عملیات حذف الحاقات پل شروع شد.

حجت اله آریایی اضافه نمود: با شروع عملیات، نقدهای غیرکارشناسی در فضای مجازی علیه میراث شروع شد که هیچ سودی برای آثار تاریخی ندارد.

وی اضافه نمود: منتظر نقدهای کارشناسی مردم و علاقه مندان به میراث فرهنگی هستیم ولی باید از نقدهای غیرکارشناسی اجتناب گردد.

به گزارش خبرنگاران انتشار تصاویری از نحوه مرمت پل باستانی دزفول، اعتراض فعالان فرهنگی و دوستداران میراث فرهنگی این شهرستان را به همراه داشت.

پل باستانی (پل قدیم)مهمترین و ممتازترین اثر تاریخی دزفول است که بنای آن به دستور شاپور اول ساسانی بعد از غلبه بر سپاه روم ساخته شد.

این پل به عنوان یک راه ارتباطی بین جندی شاپور و سرزمین بین النهرین در سال 263 میلادی حدود یک هزار و750 سال پیش به دستور شاپور اول ساسانی بعد از غلبه ایران بر سپاه روم و به اسارت دریافت والریانوس امپراطور روم به یاری چندین هزار اسیر رومی بر روی رودخانه دز احداث شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 955

به "خبرنگاران مرمت پل ساسانی دزفول نیازمند آنالیز کارشناسی در کمیته فنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرمت پل ساسانی دزفول نیازمند آنالیز کارشناسی در کمیته فنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید