کارشناسان 10 کشور آسیایی در نشست میراث فرهنگی ناملموس در اصفهان شرکت کردند

به گزارش مجله استخدام جدید، ایرنا/ براساس اخبار منتشر شده، کارشناسان 10 کشور آسیایی در نشست میراث فرهنگی ناملموس در اصفهان شرکت کردند.

کارشناسان 10 کشور آسیایی در نشست میراث فرهنگی ناملموس در اصفهان شرکت کردند

علی دارابی، قائم مقام وزیر و معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اضافه نمود: کارشناسان کشورهای ارمنستان، اندونزی، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ژاپن، قزاقستان، قرقیزستان و کره جنوبی در نشست اصفهان حضور دارند.

وی گفت: این نشست به منظور پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس و با تأکید بر نقش فعالان غیر دولتی، به مناسبت بیستمین سالگرد تصویب کنوانسیون 2003 میلادی از عصر امروز به مدت سه روز به میزبانی ایران در اصفهان برگزار می گردد.

دارابی ادامه داد: در این نشست متخصصان و اندیشمندان به آنالیز نقش میراث فرهنگی ناملموس و تاب آوری در برابر تغییرات اقلیمی و تأثیر آن در حوزه غرب و مرکز قاره کهن آسیا خواهند پرداخت.

وی گفت: هدف از برگزاری این نشست فراهم آوردن فرصت برای اشتراک گذاری تجارب صاحب نظران کشورهای منطقه به وسیله ارائه مطالعات موردی، رصد مشترک آثار تغییرات اقلیمی بر میراث فرهنگی ناملموس، پیشنهاد اجرای پروژه های آزمایشی در کشورهای منتخب به منظور ارتقای آگاهی ها در باره چگونگی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس است که به تقویت تاب آوری اجتماعات محلی در مواجهه با تغییرات اقلیمی و آثار آن و بعلاوه بهبود رفاه حال اجتماعات محلی می انجامد.

به مناسبت سالگرد تصویب کنوانسیون 2003 ناظر به پاسداشت میراث فرهنگی ناملموس نشست زیرمنطقه ای تخصصی میراث فرهنگی ناملموس و تاب آوری در برابر تغییرات اقلیمی در آسیای غربی و مرکزی با تاکید بر نقش فعالان غیر دولتی از سوی مرکز مطالعات میراث ناملموس در آسیای مرکزی و غربی و با همکاری مرکز بین المللی اطلاع رسانی و میراث فرهنگی ناملموس در منطقه آسیا اقیانوسیه و بعلاوه سازمان مردم نهاد باغ پارسی، میراث زنده (سازمان مشاور یونسکو) عصر امروز در اصفهان شروع می گردد.

در این نشست از متخصصان برجسته آسیای مرکزی و غربی و حوزه آسیا اقیانوسیه دعوت شده است تا تجارب زیسته خود را با توجه به تشابه اقلیم کشورهای منطقه ارائه دهند.

میراث فرهنگی ناملموس به وسیله یونسکو بعنوان همتای میراث جهانی یونسکو ترویج می گردد و تمرکز عمده آن بر جنبه های ناملموس فرهنگ است.

یونسکو در سال 2001 با انجام تحقیقی در میان کشورها و سازمان های مردم نهاد کوشید تا توافق آنان را برای ارائه تعریفی از میراث ناملموس و بستن پیمان نامه ای در این زمینه بدست آورد که نتیجه آن کنوانسیون پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس بود که در سال 2003 به تصویب رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مهر 1402 بروزرسانی: 25 مهر 1402 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 2341

به "کارشناسان 10 کشور آسیایی در نشست میراث فرهنگی ناملموس در اصفهان شرکت کردند" امتیاز دهید

143 کاربر به "کارشناسان 10 کشور آسیایی در نشست میراث فرهنگی ناملموس در اصفهان شرکت کردند" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارشناسان 10 کشور آسیایی در نشست میراث فرهنگی ناملموس در اصفهان شرکت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید