خبرنگاران 53 اثر نمایشی به جشنواره تئاتر خوزستان رسید

به گزارش مجله استخدام جدید، اهواز - خبرنگاران - رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان گفت: 53 اثر نمایشی پس از اعلام فراخوان جشنواره تئاتر استانی تا به امروز از کل استان به دبیرخانه تئاتر استانی ارسال شده است.

خبرنگاران 53 اثر نمایشی به جشنواره تئاتر خوزستان رسید

محمد یاقوت پور روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در مورد شرایط جشنواره های تئاتر خوزستان اعلام کرد: برای برگزاری تئاتر فجر در بهمن باید برگزیده های هر استان تا اوایل آذر معرفی شوند.

وی اضافه نمود: کوشش می کنیم تا پیش از آغاز آذر، بتوانیم آثار برگزیده را نهایی و 2 اثر برگزیده استان خوزستان را به جشنواره تئاتر فجر معرفی کنیم.

وی با اشاره به محدودیت ایجاد شده در پی شیوع ویروس کرونا برای هنر کشور از جمله تئاتر اعلام کرد: امید است در روزهای آینده و بهبود شرایط کرونایی بتوانیم اجراهای عموم را روی صحنه تالارهای نمایشی خوزستان ببینیم.

وی ادامه داد: جشنواره های مختلف ملی و استانی تئاتر در خوزستان با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در صورت بهبود یافتن شرایط کرونایی و با رویکردی جدید برگزار می شوند. برنامه ریزی شده تا پس از اجازه بازگشایی تالارهای نمایشی، بتوانیم اجرای برنامه های متنوعی را برای مردم خوزستان داشته باشیم.

یاقوت پور با اشاره به بالا بودن میزان جشنواره های تئاتر در خورستان نسبت به سابر استان ها شرح داد: در سال های گذشته در شهرستان های مختلف خوزستان حدود 18 رویداد و جشنواره تئاتر در طول یک سال برگزار گردیده است.

وی ادامه داد: باید به هر شکلی جشنواره های تئاتر سال های گذشته استمرار داشته باشند تا در سال آینده برای جذب منابع اقتصادی و حمایت جشنواره ها از ارگان ها و ادارات شهرستانی دچار چالش نشویم.

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ اندیمشک را یکی از جشنواره های فاخر و ماندگار ملی برشمرد و اعلام کرد: سال جاری بیست و ششمین دوره جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ با سه ماه تاخیر و با رویکرد و چشم اندازی جدید در بهمن برگزار می گردد. همچنین به مناسبت گرامیداشت حماسه مردم اندیمشک در چهارم آذر سال 1365، در این روز رونمایی از پوستر این جشنواره با حضور مسوولان کشوری و استانی صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: نمایشنامه هایی با موضوعات نقش رشادت و حماسه مردم اندیمشک از جمله جسر نادری، بمباران روز چهارم آذر، وجود راه آهن اندیمشک به عنوان راستا کلیدی اعزام رزمندگان و همچنین شهدای مدافع حرم خوزستان و اندیمشک در اولویت پذیرش جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ اندیمشک است.

یاقوت پور اضافه نمود: پیش بینی می گردد که بسیاری از نویسنده های کشور به ویژه نویسنده های صاحب اثر و صاحب سبک با توجه به جوایز ارزنده این رویداد در این جشنواره شرکت نمایند و به پژوهش و نمایشنامه نویسی در مورد نقش شهرستان اندیمشک در دوران دفاع مقدس بپردازند.

وی با بیان اینکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان مهر دزفول سال جاری قرار است در سطح ملی برگزار گردد اعلام کرد: این جشنواره با رویکردی جدید و بنا به شرایط روز کرونایی به همت انجمن هنرهای نمایشی دزفول در بهمن و اوایل اسفند به شکل کارناوال شادی در سطح شهرستان دزفول و یا به شکل نمایشنامه نویسی کودک و نوجوان برگزار خواهد شد.

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به جشنواره تئاتر عربی خوزستان اضافه نمود: این جشنواره پارسال در سوسنگرد به همت هنرمندان این شهرستان به صورت بین المللی برگزار گردید و سال جاری هم در صورت بهبود یافتن شرایط کرونایی، سعی می کنیم که برگزاری آن را با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در اولویت کاری قرار دهیم.

وی با بیان اینکه مراحل جشنواره استندآپ کمدی شهرستان شوشتر آماده برگزاری است اعلام کرد: این جشنواره در صورت بهتر شدن شرایط کرونایی به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن هنرهای نمایشی شوشتر برگزار می گردد و با توجه به احتیاج جامعه به نشاط و پویایی، چشم انداز خوبی برای جذب مخاطب خواهد داشت.

یاقوت پور گفت: جشنواره تئاتر نرگس ارغون بهبهان که پارسال به همت هنرمندان فرهیخته بهبهان علاوه بر اجرای نمایش در بحث پژوهش اتفاق خوبی رقم زد، سال جاری برای برگزاری احتیاجمند بهبود شرایط کرونایی است.

وی با اشاره به اینکه جشنواره تئاتر برنای اندیمشک نیز در 2 دوره متمادی در سال های 97 و 98 و هر سال با حضور حدود 30 گروه نمایشی جوان در شهرستان اندیمشک برگزار گردید ادامه داد: این جشنواره یک جشنواره بسیار بسترساز است که می تواند چشم انداز تئاتر استان خوزستان را با ایجاد گروه های جدید و نوپا رقم بزند.

رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان اضافه نمود: سال جاری با توجه به محدویت اعمال شده در پی شیوع ویروس کرونا، جشنواره تئاتر برنا مانند سال های گذشته برگزار نمی گردد اما در نظر داریم با همکاری انجمن هنرهای نمایشی اندیمشک در صورتی که اوضاع کنونی بهبود پیدا کند، دوره تخصصی آموزشی و فشرده ویژه کارگردان های شرکت نماینده در دوره های گذشته این جشنواره برگزار گردد.

به گزارش خبرنگاران استان خوزستان دارای 27 دفتر فعال انجمن هنرهای نمایشی شهرستانی است که از این حیث در رتبه نخست کشوری واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1348

به "خبرنگاران 53 اثر نمایشی به جشنواره تئاتر خوزستان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 53 اثر نمایشی به جشنواره تئاتر خوزستان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید