در سفر به عمان از این قلعه های تاریخی دیدن کنید

به گزارش مجله استخدام جدید، در کشور عمان چه در کنار ساحل، چه بر بلندای کوه ها و چه در میانه های بیابان های سوزان آن باشید، قلعه ای تاریخی دور برتان وجود دارد! بسیاری از این قلعه ها به دوران استعمار پرتغالی ها در این منطقه مربوط اند و بسیاری نیز توسط حکومت های محلی اداره می شدند. هر کدام از این قلعه ها داستانی برای گفتن دارند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با بعضی از معروف ترین قلعه های تاریخی عمان آشنا کنیم. در ادامه این مطلب، با خبرنگاران همراه باشید.

در سفر به عمان از این قلعه های تاریخی دیدن کنید

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

قلعه تاریخی مطرح | Mutrah Fort

قلعه تاریخی مُطرح، وظیفه نگه بانی از بندرگاه مطرح و جاده ارتباطی این بندر با شهر مسقط را بر عهده داشته است. این قلعه با دیوار های پیچ در پیچ و برج های زیبایش، به طرزی با شکوه بر بلندای تپه ای مشرف به بندر قرار گرفته است. این قلعه که به Koot Mutrah شهرت دارد، یکی از قدیمی ترین قلعه های عمان است که از قرن شانزدهم میلادی به یادگار مانده است.

برای اینکه به اهمیت این قلعه پی ببرید، باید سفری در زمان داشته باشید و به اوایل قرن 16 ام میلادی بازگردید. همانند قلعه بزرگ بحرین، دیو، گوا و مومباسا، قلعه مطرح نیز در دوران اولین امپراطوری پرتغالی ها احداث شده است. در این دوران، پرتغالی ها از بندر مطرح، ادویه را که تجارتش تا آن موقع در دستان ونیزی ها بود، به سایر نقاط دنیا صادر می کردند. آن ها انحصار تجارت ادویه در منطقه را در دست گرفتند. در همین دوران بود که بندرگاه مطرح رونق گرفت و قلعه تاریخی آن احداث شد. بعضی از مورخان اعتقاد دارند که کل این قلعه از طریق پرتغالی ها ساخته شده و بعضی نیز بر این عقیده اند که پرتغالی ها فقط دو برج و یک دیوار دفاعی در سال 1507 به قلعه ای که از قبل وجود داشت، اضافه کردند. در هر صورت پرتغالی ها هر جنبده را که به این بندر نزدیک می شد، از درون این قلعه زیر نظر داشتند.

قلعه تاریخی صحار | Fort of Sohar

قلعه صحار در بلندای تپه ای در سومین شهر بزگ عمان که 200 کیلومتر با مسقط فاصله دارد، قرار گرفته است. با کمتر از دوساعت رانندگی از مرزهای کشور امارات، می توان به این قلعه رسید. اهمیت تاریخی این قلعه، ارتباط نزدیکی با تاریخ شهر صحار دارد. این شهر سالیان دراز، به عنوان یکی از بنادر مهم منطقه و محلی برای تجارت کالا از چین به دریای سرخ و خاور دور بود.

کاوش های باستان شناسی در قلعه، قدمت آن را به قرن 14 میلادی نسبت داده اند. بعدها با روی کار آمدن پرتغالی ها، بخش هایی به این قلعه تاریخی اضافه شد. طبق گزارش های تاریخی، درون این قلعه چندین چاه آب شیرین قرار داشت. 300 سرباز درون این قلعه زندگی می کردند. مدت ها بعد این قلعه توسط امام نصیر بن مرشد تسخیر شد. امام نصیر کسی بود که پرتغالی ها را از عمان خارج کرد.

قلعه الرستاق | Ar Rustaq Fort

الرستاق یکی دیگر از قلعه های تاریخی عمان و از قدیمی ترین بناهای ساخته شده در این کشور است. قدمت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد، یعنی زمانی که شاه ساسانی ایرانیان، بر اکثر نقاط آسیا فروانروایی می کرد. قدمت زیاد این قلعه، آن را به یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری عمان تبدیل نموده است. این قلعه در دوره های بعدی هم مورد استفاده قرار می گرفته است. امام نصیر بن مرشد زمان کوتاهی را در این قلعه سپری نموده است. الرستاق معماری قابل توجهی دارد و تزئینات زیبایی درون آن به کار رفته است. این قلعه در طی سال های اخیر به خوبی بازسازی و برای بازدید عموم اماده سازی شده است.

قلعه تاریخی الحزم | Al Hazm Castle

قلعه الحزم، دژ بزرگیست در میانه های دشتی پهناور، که با الرستاق فقط 15 دقیقه فاصله دارد. این قلعه، با دارا بودن دروازه ای تاریخی و سیاه چال هایی معروف، یکی از دیدنی ترین قلعه های موجود در کشور عمان است. در این قلعه راهنماهای صوتی به شما داده خواهد شد و به هرجای قلعه که پای بگذارید می توانید سرگذشت آن را بشنوید. دستور ساخت این قلعه را امام سلطان بن یوسف در سال 1711 داده است. اولین چیزی که در این قلعه 300 ساله توجه گردشگران را جلب می نماید، دروازه چوبی آن است که به عقیده کارشناسان در سوراط ساخته شده و 13 ساعت طول کشیده که به این محل رسیده است.

درون این قلعه تاریخی کتیبه ای بر روی دیوار حکاکی شده است. همچنین یک تونل مخفی به خارج از قلعه و چند سیاه چال، از جمله ویژگی های منحصربه فرد آن هستند.

قلعه جلالی و میرانی | The Forts of Jalali and Mirani

قلعه های جلالی و میرانی در منطقه قدیمی مسقط واقع شده اند و علی رغم اینکه برای عموم باز نیستند، جذابیت زیادی برای گردشگران خارجی این کشور دارند. این قلعه ها را نیز پرتغالی ها ساخته اند و پس از آن ها نیز از آن ها استفاده شده است. جلالی و میرانی در مجاورت هم هستند. در رابطه با دلیل نام گذاری این قلعه ها، اختلاف نظرهایی وجود دارد. چیزی که از تاریخچه این قلعه معین است، این است که آن ها در قرن 16 میلادی ساخته شده اند.

قلعه بارکا | Barka Castle

قلعه بارکا یکی از قلعه های تاریخی عمان است که بین شهرهای صحار و مسقط قرار گرفته است. این قلعه، وظیفه محافظت از کشتی های تجاری این منطقه و همچنین جهت به سمت الرستاق را بر عهده داشته است. برکا، به خاطر ساحل بسیار زیبا، گاوهای پر تعدا و خرمای مرغوبش شهرت زیادی دارد. این قلعه با شهر مسقط 80 کیلومتر فاصله دارد.

قلعه بهلاء | Bahla Fort

آخرین قلعه ای که در مطلب قلعه های تاریخی عمان برایتان معرفی می کنیم، قلعه بهلاء است. این قلعه زمانی مرکز حکومت سلسله نبهانی، که 500 سال بر عمان حکومت کردند، بود. این بنا، معروف ترین بنای به جای مانده از آن دوران در عمان است. کارشناسان قدیمی ترین بخش های این قلعه را به قرن 13 میلادی نسبت می دهند.

قلعه بهلاء، یکی دیگر از قلعه های تاریخی عمان است که به عنوان نمونه برجسته ای از معماری اسلامی در این کشور شناخته می گردد. برای رزرو هتل در مسقط به این صفحه بروید.

منبع: theculturetrip.com

منبع: الی گشت
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 480

به "در سفر به عمان از این قلعه های تاریخی دیدن کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سفر به عمان از این قلعه های تاریخی دیدن کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید