دولت انگلیس نیروی ملی سایبری تأسیس کرد

به گزارش مجله استخدام جدید، دولت انگلیس از تشکیل نیروی ملی سایبری در این کشور خبر داده که ارتقای توانمندی های سایبری این کشور در برابر دشمنان و حفظ امنیت از جمله وظایف نیروی مذکور است.

دولت انگلیس نیروی ملی سایبری تأسیس کرد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران به نقل از ایندیپندنت و وایر، نخست وزیر انگلیس در تاریخ 19 نوامبر به طور رسمی راه اندازی نیروی ملی سایبری را در این کشور تأیید کرد.

رسانه های انگلیسی این نیرو را یک گروه هکری مهاجم توصیف نموده اند که قرار است در عمل به جنگ کشورهای متخاصم با انگلیس برود و نیز مجرمان و جنایتکاران را دستگیر کند.

* اعضا و وظایف نیروی ملی سایبری

اعضای این گروه را تعداد نامشخصی نیرو از وزارت دفاع، مرکز ملی امنیت سایبری، ستاد ارتباطات دولت انگلیس موسوم به GCHQ، آژانس جاسوسی ام آی 6، آزمایشگاه علوم و فناوری دفاعی و ارتش انگلیس تشکیل می دهند.

اخبار مربوط به تشکیل نیروی ملی سایبری انگلیس اولین بار دو سال قبل در فضای مجازی منتشر شده بود. اما تکمیل و عملیاتی شدن این طرح تا به امروز به طول انجامیده است. قرار است این نیرو طی سال های آینده 16 میلیارد پوند بودجه دریافت کند.

از جمله عملیات سایبری که قرار است توسط این نیرو انجام گردد می توان به مختل کردن گوشی های هوشمند تروریست ها برای جلوگیری از برقراری ارتباط میان آنها و همدستانشان، مقابله با استفاده از اینترنت برای انجام جرایمی مانند سوءاستفاده جنسی از بچه ها، فعالیت های تروریستی، کلاهبرداری و غیره، حفاظت از سیستم های نظامی و دفاعی ارتش انگلیس در فضای مجازی در برابر حملات سایبری و غیره اشاره نمود.

جرمی فلمینگ رئیس ستاد ارتباطات دولت انگلیس در خصوص ضرورت و اهمیت تشکیل این نیروی جدید گفته است: در طول یک قرن گذشته ستاد ارتباطات دولت انگلیس برای حفظ امنیت این کشور کوشش نموده، اما برای افزایش قابلیت های اطلاعاتی و دفاعی و ارتقای توان انگلیس برای مقابله با دشمنانش در فضای سایبر باید اقدامات تازه ای صورت بگیرد و از همین رو نیروی تازه با همکاری شرکای بین المللی انگلیس برای مقابله با تهدیدات امنیت ملی بر علیه این کشور اقدام می نماید. مهم ترین مزیت نیروی جدید همکاری بین سازمان های مختلف نظامی و اطلاعاتی انگلیس با هدف حفاظت از انگلیس به خصوص در عرصه دیجیتال است.

دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس نیز در این مورد گفته است: وابستگی دنیا امروز به فضای سایبر بیش از گذشته است و نیروی ملی سایبر انگلیس وظایفی همچون مقابله با تروریسم، مقابله با فعالیت های خصمانه دولت های دشمن، مقابله با سوءاستفاده از بچه ها و غیره را بر عهده خواهد داشت.

* پیامدهای تشکیل نیروی مذکور

راه اندازی این نیرو نشانه ای از تهاجمی شدن رفتار دولت انگلیس در حوزه سایبری محسوب می گردد. انتظار می رود از این پس انگلیس مقابله با دولت هایی همچون روسیه و چین را در فضای دیجیتال شدت ببخشد و برای جاسوسی و سرقت داده از آنها اقدام کند. کارمندان این نیرو در سراسر انگلیس پراکنده خواهند بود و البته عملیات مختلفی را با هماهنگی یکدیگر انجام خواهند داد. این نیرو بیش از 3000 عضو و نیرو خواهد داشت و انتظار می رود بیشترین همکاری های آن با کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزلند باشد.

کارشناسان امنیت سایبری در انگلیس معتقدند بخش قابل توجهی از فعالیت های نیروی ملی سایبری انگلیس بر روی هک کردن ابزار و دستگاه ها و ارتباطات دشمنان و مجرمان متمرکز خواهد بود. بر اساس قوانین داخلی دولت انگلیس، دولت این کشور مجاز به هک کردن است. این در حالی است که بعضی دادگاه های انگلیس در گذشته حکم نموده بودند که اقدامات دولت در این زمینه ناقض آزادی ها و حقوق بشر در این کشور است. اما مقامات انگلیسی توجهی به این حکم نشان نداده و در خفا فعالیت های غیرقانونی خود را به پیش برده اند.

بر اساس قانون اختیارات تحقیق مصوب سال 2016 در انگلیس، دولت این کشور مجاز به جاسوسی سایبری و هک کردن رایانه ها، شبکه ها، گوشی ها، سرورها و غیره است و حتی می تواند کل یک شبکه ارتباطی را با هدف جاسوسی از فردی هک کند. این کار با سو استفاده از آسیب پذیری ها و حفره های امنیتی نرم افزارهای گوناگون یا جاسوسان رسمی دولت انگلیسی، نصب ابزار جاسوسی بر روی سخت افزارهای مختلف و مراجعه فیزیکی جاسوسان ام آی 6 به نقاط مورد نظر صورت می گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1383

به "دولت انگلیس نیروی ملی سایبری تأسیس کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت انگلیس نیروی ملی سایبری تأسیس کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید