راه اندازی سومین موزه مشروطه کشور در رشت

به گزارش مجله استخدام جدید، آیین گشایش نمایشگاه مشروطه در قاب نیاوران همزمان با سالروز صدور مشروطه عصر روز گذشته (14 مردادماه 97) در تالار آبی کاخ نیاوران با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران، دکتر کلهر و دیگر تاریخ پژوهان معاصر برگزار گردید.

راه اندازی سومین موزه مشروطه کشور در رشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در این مراسم محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به خانه مشروطه تبریز و راه اندازی موزه مشروطه در قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان استان چهارمحال و بختیاری در سال گذشته گفت: در حال حاضر با توجه به موزه های مشروطه یادشده قرار است موزه ای نیز در شهر رشت راه اندازی گردد که با این رویداد سه موزه کشور به تاریخ مشروطیت که بخش مهمی از تاریخ معاصر کشورمان را تشکیل می دهد اختصاص می یابد.

طالبیان با تأکید بر اهمیت انقلاب مشروطه به عنوان یکی از سه رخداد مهم معرفتی در طول تاریخ ایران گفت: بروز انقلاب مشروطه باعث شد تا ملت ایران از غفلتی که دچارش بود به در آید و وارد دوران نوینی گردد. بنابراین مهم ترین دستاورد مشروطیت آشنایی ایرانیان با علوم و فلسفه های جدید بود که کشور را وارد قطار تمدن جدید دنیای کرد.

او گفت: اما در گفتمان سیاسی ـ ایدئولوژیک روشنفکران درون و بیرون و در سنت جامعه ایرانی همچنان زنده ماند. زیرا اندیشه های سیاسی و اجتماعی مشروطیت از احتیاجهای جامعه ایرانی در این سده برمی خاست و سرزمین جامعه ایران طبعاً احتیاج به نگه داشتن خود در برابر دست اندازهای بیگانگان، در دست دریافت سرنوشت ملی خود و یکپارچه ماندن و... داشت.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اینکه توجه به ریشه های انقلاب مشروطه به ایران یاری می نماید تا خود را با مجموعه احتیاج و واقعیت جامعه ایرانی هماهنگ سازند ادامه داد: امروزه با گذشت یک از قرن از پیروزی نهضت مشروطه ایران، با مطالعه در جریان این نهضت مردمی می توان به رهاوردهای آن اشاره نمود؛ آشنایی با مفاهیمی چون دموکراسی، قانون، مشروطیت و اصولی همچون قانون اساسی تفکیک قوا، مجلس شورا و همچنین ایجاد نهادهای مدنی مانند اتحادیه ها، احزاب و انجمن ها.

او اضافه کرد: از دیگر رهاوردهای این انقلاب می توان از لزوم هشیاری و دقت سردمداران و علمای دین در جامعه یاد کرد. همچنین باید گفت گام بلند ورود ایران به دوره ای جدید، در نهضت مشروطه برداشته شد. این در حالی است که در جنبش مشروطیت بدون شک از رویدادهای مهم و تأثیرگذار در تاریخ تحولات سیاسی ایران محسوب می گردد. اثرات این رویداد در زندگی فرهنگی و سیاسی مردم، از سایر حوادثی که تا آن تاریخ در کشورمان پدید آمده بود، عمیق تر بوده است.

نمایشگاه مشروطه در قاب نیاوران

طالبیان به مأموریت موزه ها و چهار وظیفه اصلی آن ها اشاره نمود و ادامه داد: موزه ها چهار وظیفه اصلی گردآوری و پژوهش، نگهداری و حفاظت، معرفی و آموزش میراث بشری را در راستای تبیین سیر تحول و تطور آن را بر عهده دارد. از این منظر امروزه موزه ها رسالت بزرگی بر دوش خود می کشند که با ریشه یابی در وقایع تاریخی زمینه را برای پژوهش، آموزش و حضور پژوهشگران و علاقه مندان فراهم می نماید.

به گفته او، آنچه نیاوران را در ادوار مختلف تاریخی حائز اهمیت است وقایعی است که در آن به وقوع پیوسته که بعضی از آن ها بر روند شکل گیری حکومت ها در اعصار بعدی تأثیر مستقیم داشته است. مجموعه نیاوران با توجه به نقش تعریف شده برای موزه ها، نه تنها به معرفی و نمایش آثار موزه ای می پردازد بلکه به رویدادها و وقایع مهم تاریخی که در دوره های مختلف در آن به وقوع پیوسته است نیز توجه می نماید.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: امضای فرمان مشروطه در زمان مظفرالدین شاه در کاخ صاحبقرانیه یکی از این رویدادهاست و این بار همزمان با صد و دوازدهمین سال صدور فرمان مشروطه، مجموعه نیاوران نسبت به برگزاری نمایشگاه هایی اقدام نموده که به موضوع مشروطیت و وقایع سیاسی آن دوره می پردازد.

نمایشگاه مشروطه در قاب نیاوران که همزمان با این مراسم افتتاح می گردد با همکاری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، عکاسخانه شهر، باغ موزه قصر، دانشگاه آزاد واحد یادگار امام و کمیته ملی ایکوم ایران برگزار شده که شامل مجموعه عکس هایی با موضوع انقلاب مشروطه است که به بازخوانی این رویداد تاریخی می پردازد.

همزمان با این رویداد در دو موزه این مجموعه نمایشگاهی برپا شده است. موزه کتابخانه نیاوران از پنج جلد کتاب چاپی با موضوع تاریخ انقلاب مشروطه تحت عنوان مشروطه به روایت قلم رونمایی نموده و در موزه دنیا نما نمایشگاه طنز در مطبوعات مشروطه شامل اسناد طنز در مطبوعات این دوره تاریخی از آرشیو موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان بر پا است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 266

به "راه اندازی سومین موزه مشروطه کشور در رشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی سومین موزه مشروطه کشور در رشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید