سفرهای نوروزی 1400؛ یاری به گردشگری یا آغاز موج چهارم کرونا؟

به گزارش مجله استخدام جدید، پنجم اسفند ماه امسال، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام نمود: اجازه مختصری را برای سفرهای نوروزی مشروط به رعایت پروتکل ها گرفته ایم. آقای مونسان هم برای سفرهای نوروز به صورت محدود و کنترل شده به ستاد کرونا قول داده است. تصمیمی که گفته شده با هدف حمایت از فعالان صنعت گردشگری اتخاذ شده است.

سفرهای نوروزی 1400؛ یاری به گردشگری یا آغاز موج چهارم کرونا؟

با شیوع ویروس کرونا در دنیا بخش های مالی کشورها در کمتر از یک ماه دستخوش رکود قابل توجهی شد. در این میان، صنعت گردشگری جزو اولین مشاغلی بود که به دلیل محدودیت های تردد و سفر برای مسافران داخلی و خارجی خسارت های فراوانی را متحمل شده است. به موازات کاهش سفرهای داخلی و خارجی، پذیرش مسافران در هتل ها به شدت کاهش پیدا نموده است و بعضی از هتلداران به دلیل عدم تامین هزینه های جاری خود مجبور به توقف فعالیت های خود شده اند.

22 هزار میلیارد تومان خسارت صنعت گردشگری، تازه ترین رقم اعلام شده از سوی علی اصغر مونسان، وزیر گردشگری و صنایع دستی است که او در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی مطرح نمود.

به گفته او، در گردشگری داخلی تحول به حدی رو به جلو است که با وجود هشدارها در دوران کرونا برای سفر نرفتن، دیدیم که عده ای آن را در سبد خانوار خود قرار داده اند.

به همین منظور، برنامه ریزی سفرهای نوروزی 1400 با هدف جبران بخشی از خسارت های فعالان صنعت گردشگری در سال گذشته، از جمله مهم ترین برنامه های در دستور کار این وزارت خانه است.

مونسان در مورد برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی 1400 می گوید: سه نوع سفر تعریف شده که سفرهای نوع اول و دوم مدیریت شده است و در قالب تورهای گردشگری یا اقامت ها در محل های مجاز گردشگری برگزار می گردد؛ دغدغه وزارت بهداشت در مورد این مکان ها کمتر است چرا که پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند و بر عملکرد آنها نظارت می گردد.

او اما با ابراز نگرانی در مورد سفرهای انبوه بدون برنامه گفت: برای کنترل و مدیریت اینگونه سفرها به همه استانداران ابلاغ هایی شده است؛ مثلاً در عید نوروز کمپینگ، چادر زدن و اجتماع ممنوع است.

مونسان اعلام کرد:سفرهای نوع یک و دو که باعث درآمدزایی برای فعالان حوزه گردشگری بعد از یک سال رکود در ایام نوروز دنبال می گردد. در نوع سوم سفر هم تدابیر لازم به کار گرفته می گردد تا تجمع و سفر بدون برنامه و پروتکل بهداشتی انجام نگردد.

سفر به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایطی مطرح می گردد که متخصصان درباره خیز کشور به موج چهارم کرونا هشدار می دهند و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به صراحت می گوید:باید نگران باشیم. با توجه به اینکه پیک بعدی بیماری ممکن است در فروردین ماه رخ دهد سفرها می تواند پیک را بسیار شعله ور کند.

از طرفی، افت تدریجی رعایت پروتکل های بهداشتی دیگر موضوعی است که مسئولان با بیان آمار و ارقامی، با نگرانی از آنها یاد می نمایند. طبق توضیحات، علیرضا رئیسی رعایت پروتکل های بهداشتی به حدود 90 درصد رسیده بود که مدتی بعد افت کرد و به حدود 84 درصد رسید. برای نمونه در هفته اول اسفند، رعایت پروتکل ها به حدود 68 درصد رسید و الان حدود 72 درصد است . در استانی مانند استان خوزستان و بعضی شهرهای شمالی کاهش رعایت پروتکل ها به کمتر از 20 درصد هم رسیده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به صراحت اعلام نموده است: به نظر من سفرهای نوروز تقریبا منتفی است مگر اینکه در دو تا سه هفته آینده رعایت پروتکل ها افزایش یابد و تعداد شهرهای آبی خیلی زیاد گردد، این در حالی است که متاسفانه تعداد شهرهای آبی روزبروز در حال کاهش است. البته در هر حال ما بر اساس محدودیت هوشمند عمل می کنیم و اجازه نخواهیم داد کسی به شهر قرمز یا نارنجی یا شهرهای زرد مسافرپذیر وارد گردد.

با وجود اظهارنظرهای غیرقطعی درباره انجام سفرهای نوروز 1400، اما پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی از سه شنبه هفته گذشته شروع شده و سعید رسولی، معاون راه آهن در نشست خبری که به همین منظور برگزار گردید، اظهار کرد: ایام پیک سفرهای نوروزی سال جاری از 25 اسفند شروع می گردد و تا 15 فروردین سال آینده ادامه می یابد. از ماه گذشته با صدور ابلاغی ستادی سفرهای نوروزی تشکیل شد، جلسات متعددی برگزار گردیده و همه مسائل مربوط به انجام سفرهای ضروری در ایام نوروز آنالیز شده است.

به گفته او، سال جاری روزانه 230 قطار برای کل دوره 21 روزه تردد 4827 قطار پیش بینی شده است. آماری که حاکی از رشد 7 درصدی در مقایسه با سال 98 است و هر روز حدود 103 هزار نفر مسافر در شبکه ریلی جابجا می گردد و در مجموع 2 میلیون و 176 هزار نفر در ایام نوروز ظرفیت ایجاد شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1571

به "سفرهای نوروزی 1400؛ یاری به گردشگری یا آغاز موج چهارم کرونا؟" امتیاز دهید

861 کاربر به "سفرهای نوروزی 1400؛ یاری به گردشگری یا آغاز موج چهارم کرونا؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفرهای نوروزی 1400؛ یاری به گردشگری یا آغاز موج چهارم کرونا؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید