فیلم ، مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید چه کردند؟ ، داربست های کاخ شورا باز شد ؛ تصاویر آن را از دست ندهید ، کاخ اختصاصی داریوش بزرگ چه خواهد شد؟

به گزارش مجله استخدام جدید، سرپرست گروه حفاظت و مرمت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درباره فعالیت مشترک مرمتگران بدون مرز ایتالیا و کارشناسان مرمتی تخت جمشید در تعویض و جایگزینی مواد و مصالح فرسوده مرمتی با مواد جدید و همگن با سنگ های تخت جمشید در بخش هایی از کاخ تچر و شورا توضیحاتی ارائه کرد.

فیلم ، مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید چه کردند؟ ، داربست های کاخ شورا باز شد ؛ تصاویر آن را از دست ندهید ، کاخ اختصاصی داریوش بزرگ چه خواهد شد؟

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

خبرنگاران - فصل دوم فعالیت مرمتگران بدون مرز که از نیمه دوم مهر ماه در تخت جمشید شروع شده بود با مرمت روی نمای غربی و دو نمای داخلی جرزهای دروازه شرقی کاخ شورا و بخش هایی از کاخ تچر به سرانجام رسید.

در هر دو فصل 6 مرمتگر ایرانی همراه مرمتگران بدون مرز در فرآیند مرمت تخت جمشید مشارکت دارند. هزینه این مرمت ها از سوی اسپانسرهای گروه مرمتگران بدون مرز پرداخت می گردد.

کاخ تچر را بشناسید

کاخ تَچَر یا کاخ تچرا، تالار آینه یا کاخ اختصاصی داریوش بزرگ به معنای خانه زمستانی از نخستین کاخ هایی است که روی صفه تخت جمشید کشف شد.

سنگ های این کاخ، خاکستری و براق است به طوری که انعکاس تصویر شخصی که روبروی آن قرار می گیرد روی دیوار دیده می گردد. به همین دلیل به آن آینه خانه یا تالار آینه هم می گویند.

روی دیواره های پلکان این کاخ نقوش گوناگونی دیده می گردد. از شاهان هخامنشی داریوش اول، خشایارشا و اردشیر سوم کتیبه هایی در این کاخ به جای مانده است.

پس از هخامنشیان، اشخاصی مثل شاپور دوم، عضدالدوله دیلمی، بهاءالدوله دیلمی، علی آق قویونلو و سلطان ابراهیم میرزا تیموری از خود کتیبه هایی در این کاخ بر جای گذاشته اند.

تالار شورا کجاست؟

کاخ سه در، تالار شورا، دروازه شاهان، سه دروازه، سه دری یا کاخ مرکزی در مرکز کوشک شاهی تخت جمشید قرار گرفته است.

این کاخ توسط سه درگاه و چند راهرو به کاخ های دیگر راه می یابد و از این جهت آن را کاخ مرکزی یا سه دری نیز می خوانند.

چون بر پلکان های این کاخ، نجیب زادگان پارسی را نقش نموده اند که به حالتی محبت آمیز و غیررسمی برای ملاقات فرمانروا می روند و نیز به سبب نوع کاربری و موقعیت کاخ، گاهی آن را تالار شورا نیز نامیده اند.

پیشتر بنای این کاخ را به داریوش بزرگ نسبت می دادند اما دلایلی در درست است که ساخت کامل آن از طریق اردشیر یکم اجرا شده است.

توضیحات شهرام رهبر سرپرست گروه حفاظت و مرمت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید را در ویدئوی زیر ببینید. این ویدئو توسط محمدرضا علیخواه در پایگاه میراث جهانی تخت جمشید تدوین و تهیه شده است.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

به گزارش خبرنگاران، با اتمام فعالیت مرمتگران بدون مرز در کاخ شورا داربست های این کاخ به منظور تصویربرداری فنی به طور موقت باز شدند. داربست ها پس از اتمام تصویربرداری به منظور ادامه حفاظت و مرمت این دروازه در نمای شرقی و پشت جرزها توسط کارشناسان حفاظت و مرمت ایرانی دوباره در همان مکان و با کمی تغییرات ایجاد خواهند شد.

ویدئویی در این زمینه در زیر ببینید:

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: چمدان
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 466

به "فیلم ، مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید چه کردند؟ ، داربست های کاخ شورا باز شد ؛ تصاویر آن را از دست ندهید ، کاخ اختصاصی داریوش بزرگ چه خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم ، مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید چه کردند؟ ، داربست های کاخ شورا باز شد ؛ تصاویر آن را از دست ندهید ، کاخ اختصاصی داریوش بزرگ چه خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید