مادران، مخاطب خاص این روزهای سینما

به گزارش مجله استخدام جدید، وقتی مادران در فضا هایی مثل تماشای فیلم منطقه پرواز ممنوع قرار بگیرند، آمادگی روحی پیدا می کنند برای اینکه فرزندانشان را اینطور، انقلابی و آماده تربیت کنند.

مادران، مخاطب خاص این روزهای سینما

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، فقط 6 ماه است دور هم جمع شده اند اما به اندازه 6 سال کار مفید فرهنگی اجتماعی انجام داده اند و به اندازه 60 سال هم ایده و برنامه خلاقانه و به روز دارند. گرچه روزهای اول جمعشان محدود بود به یک گروه 30 نفری جمع وجور اما حالا با جمعیت بیش از هزار نفری شان که مادرِ خانواده، ستون خیمه آن است، حرف های زیادی برای گفتن دارند. گروه گردشگری مادران تبیان، در کنار برنامه های همیشگی شان در حوزه گردشگری خانواده، یکی دو هفته ای است یک بهانه دوست داشتنی و انگیزه بخش برای دور هم بودن پیدا کرده اند. حمایت از فیلم نوجوانانه این روزهای سینمای ایران که محتوای ارزشمند، امن و سلامتِ آن در کنار قالب زیبا و هیجان انگیزش بعد از سال ها این امکان را به خانواده ها داده که با خیال راحت همراه فرزندانشان به سالن سینما بروند و ساعت های شاد و پرنشاطی را تجربه کنند، همان بهانه خوشایندی است که این مادران دغدغه مند را بعد از سال ها و شاید بعضی هایشان را برای اولین بار به سینما کشانده است. با فاطمه اشرفی قِهی که بانی راه اندازی این گروه گردشگری و موتور محرکه فعالیت های هدفمند این جمع خانوادگی است، درباره متن و حاشیه حضور دسته جمعی مادران تبیان و فرزندان و خانواده هایشان در سینما برای تماشای فیلم منطقه پرواز ممنوع گفت وگو کرده ایم.

وقتی گروه گردشگری، حامی سینمای کودک و نوجوان می شود

راستش را بخواهید، از ساخته شدن چنین فیلمی اطلاع نداشتم اما با تبلیغات به موقعی که در فضای مجازی انجام شد و تیزر معرفی فیلم که قبل از اکران در گروه های مجازی منتشر شد، فرصت خوبی در اختیار علاقه مندانی مثل ما قرار گرفت که بتوانیم برای حمایت از این فیلم برنامه ریزی کنیم. ما در فضای مجازی یک گروه گردشگری خانوادگی با بیش از هزار عضو داریم. 6 ماه قبل که این گروه را با 30 نفر تشکیل دادم، هدفم این بود که با برنامه های گردشگری و کوهنوردی و...، نشاط را به خانه ها و جمع مادران بیاورم. چون مادر خانواده که فعال و شاد و بانشاط باشد، همه خانواده و به ویژه فرزندان هم به تبعیت از او پرنشاط می شوند. خوشبختانه با استقبال خوب مادران و خانواده هایشان، گروه ما به سرعت گسترش پیدا کرد و توانستیم برنامه های خوبی هم برای خانواده ها اجرا کنیم.

فاطمه اشرفی قِهی در ادامه می گوید: در این گروه گردشگری، توجه ویژه ای هم به گروه سنی کودک و نوجوان داریم. دو هیئت پسران و دختران مهدی یاور ازجمله زیرمجموعه های گروه ماست که هرکدام حدود 200 عضو اغلب کودک و نوجوان دارند و ما به مناسبت های مختلف برایشان برنامه ترتیب می دهیم. با این تفاصیل، در گروه ما بستر لازم برای شکل گیری یک حرکت مردمی درجهت حمایت از یک فیلم نوجوانانه انقلابی آماده بود.

خودت نمی توانی به سینما بروی، یک نفر دیگر را مهمان کن

محتوای فیلم منطقه پرواز ممنوع کاملاً منطبق بر اهداف گروه ما بود و به همین دلیل تصمیم گرفتیم دسته جمعی به تماشای فیلم برویم. در قدم اول، برای 60 نفر بلیط رزرو کردم. وقتی با استقبال خانواده های عضو گروه، تعداد متقاضیان طرح تماشای دسته جمعی فیلم بیشتر شد، سالن 250 نفری سینما شکوفه را برای این کار در نظر گرفتم اما ماجرا ادامه داشت. تا روز اجرای برنامه، آنقدر به تعداد علاقه مندان اضافه شد که با هماهنگی مدیریت سینما، سالن 450 نفری شان در اختیار گروه ما قرار گرفت و از این میان فقط 50، 60صندلی خالی ماند.

گروه گردشگری مادرانه داستان ما علاوه براینکه توانستند در روزهای رکود سینما و اکران فیلم ها با تعداد انگشت شمار تماشاگر، با سالن تقریبا پُر از فیلم منطقه پرواز ممنوع استقبال کنند، پیروز شدند پای گروه دیگری از بانوان را هم به سینما باز کنند: مدتی قبل که فراخوان برنامه خانوادگی سینما برای تماشای فیلم ماجرای نیمروز؛ رد خون را در فضای مجازی منتشر کرده بودم، یک گروه خیریه تماس گرفتند و گفتند اگر بانی باشد، ما هم دوست داریم گروهی از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش مان را برای تماشای این فیلم با گروه شما همراه کنیم. این پیشنهاد، جرقه ای در ذهنم ایجاد کرد و در فراخوان برنامه نوشتیم: حالا که نیت ما، حمایت از یک فیلم ارزشمند است، اگر خودمان هم به هر دلیلی - مثلاً داشتن فرزند کوچک - نمی توانیم برای تماشای فیلم به سینما برویم، بیاییم با تقبل هزینه بلیط، یک یا چند نفر را به جای خودمان به سینما بفرستیم. خوشبختانه 20 بانوی محترم سرپرست خانوار از همین طریق به تماشای آن فیلم نشستند.

شهدای مدافع حرم، 17 مهمان ویژه برایمان فرستادند

اما در میان 410 نفری که این بار برای تماشای فیلم منطقه پرواز ممنوع در سالن سینما حضور داشتند، حساب 17 نفر، از بقیه جدا بود. خانم اشرفی درباره مهمانان ویژه ای که به این جمع فرهنگ دوست، روشنی و برکت داده بودند، اینطور می گوید: تجربه خوشایند حضور مادران سرپرست خانوار در برنامه قبلی باعث شد این بار هم از اعضای گروه بخواهم چنانچه نمی توانند خودشان با ما در تماشای فیلم منطقه پرواز ممنوع همراه باشند، با پرداخت هزینه بلیط، مادران سرپرست خانوار و فرزندانشان را به تماشای این فیلم مهمان کنند. الحمدلله این بار با مشارکت دوستان، هزینه بلیط 60 مهمان فراهم شد. این بار من به آن گروه خیریه تاکید کردم با توجه به درجه سنی این فیلم، مادرانی را برای این برنامه انتخاب کنند که دارای فرزند نوجوان هستند. مسئول آن گروه تا این حرف را شنید، گفت: اتفاقاً ما در خدمت یک گروه از فرزندان شهدای مدافع حرم هم هستیم. به این ترتیب با لطف خدا توانستیم میزبان 17 نفر از فرزندان عزیز شهدای مدافع حرم تیپ فاطمیون هم باشیم و همراه آن ها به تماشای فیلم بنشینیم.

در انتها فیلم، گپ وگفت کوتاهی هم با این بچه ها داشتم. خیلی از فیلم خوششان آمده بود، به ویژه از قسمتی که یوزپلنگ وارد قصه می شود. پرسیدم: از اینکه یکی از شخصیت های فیلم، هموطن شما بود، خوشتان آمد؟ با خرسندی گفتند: بله، خیلی خوب بود. یکی شان هم در آن میان گفت: خاله! می شود ما را یک بار هم استخر ببرید؟ گفتم: بله، ان شاالله. به لطف خدا و با همکاری گروهی از دوستان چند روز بعد پیروز شدیم با ترتیب دادن برنامه استخر برای این عزیزان، روز شاد و پرنشاطی را برایشان رقم بزنیم.

حس می کردم شهدا هم در سالن سینما کنار ما حضور دارند

هیچ هدیه دیگری نمی توانست خستگی خانم فعال این داستان را اینطور رفع کند و به او انگیزه ای مضاعف بدهد: به شهدا و به ویژه شهدای مدافع حرم علاقه خاصی دارم و معتقدم همین برنامه هم مدیون دعای شهدا بوده چون همیشه از آن ها خواسته ام کمک کنند راستا حرکتمان راستا درستی باشد و پرچمی که برداشتیم را بتوانیم به پرچم امام زمان(عج) گره بزنیم. همیشه دعای من این است که خدایا کمک کن بچه هایمان، از سرداران سپاه امام زمان(عج) باشند، چرا سرباز؟ باور کنید آن روز که همراه با خانواده ها و بچه های گروه به تماشای فیلم رفته بودیم، چند بار از هیجان و شوق گریه ام گرفت. در دلم می گفتم: خدایا! یعنی می شود به ثمر رسیدن این بچه ها و عاقبت بخیر شدنشان را ببینیم. آن روز در جمع شاد بچه ها، حس می کردم شهدا هم حضور دارند. انگار رضایت خدا و لبخند رضایت امام زمان(عج) و شهدا را حس می کردم. ما آن روز به نیت شادی روح شهدای 17 شهریور سال 57 برای تماشای فیلم منطقه پرواز ممنوع در سینما شکوفه در میدان شهدا دور هم جمع شده بودیم. خب، وقتی ما به یاد شهدا کاری انجام می دهیم، مگر می شود آن ها نیایند و حمایتمان نکنند؟

فیلمی که یادمان آورد باید بچه هایمان را انقلابی تربیت کنیم

از واکنش بچه ها که می پرسم، فاطمه اشرفی می گوید: اغلب بچه ها از تماشای فیلم خرسند و هیجان زده شده بودند. دختر خانمی به من گفت: خیلی فیلم خوبی بود. مثل بعضی فیلم های بی سر و ته نبود که متوجه نشویم آخرش چه شد. خیلی از تماشای فیلم لذت بردیم و به ما نشاط و انگیزه داد. البته واکنش بچه ها نسبت به فیلم، با توجه به ویژگی های شخصیتی شان متفاوت بود. بچه ای بود که از بخش هایی از فیلم ترسیده بود اما در همان سالن، بچه ای هم داشتیم که چون مادر و پدرش او را انقلابی پرورش داده اند و هر لحظه آماده رزم است، خیلی هم از تماشای فیلم لذت برده بود.

او که خود مادر 3 فرزند 22، 18 و 7 ساله است، اعتقاد دارد جای فیلم هایی مثل منطقه پرواز ممنوع در سینمای ما حسابی خالی است: چند وقت قبل حدود 100 نفر از بچه ها را به موزه شهدا برده بودم. دوست دارم آن ها را با فرهنگ جهاد و شهادت آشنا کنم. اما حالا متوجه شده ام مجموع تلاش های فرهنگی افرادی مثل من، قابل مقایسه با یک فیلم انقلابی و ارزشی مثل فیلم منطقه پرواز ممنوع نیست. وقتی این نگاه ارزشی در قالب یک فیلم نوجوانانه جذاب ارائه می شود، نه فقط در ذهنشان ماندگار می شود بلکه انگار با پوست و گوشت و خونشان آمیخته می شود.

مادران، مخاطب خاص فیلم نوجوانانه این روزها

این قبیل فیلم ها، تاثیرش را روی مادران هم خواهد گذاشت. من معتقدم ما باید فرهنگ جهاد و شهادت را به مادران هم انتقال دهیم. این اعتقاد من است. همین حالا اگر حکم جهاد داده شود، خود من این آمادگی را دارم که پسر 22 ساله ام را به میدان بفرستم. وقتی مادران در فضاهایی مثل تماشای فیلم منطقه پرواز ممنوع قرار بگیرند، آمادگی روحی پیدا می کنند برای اینکه فرزندانشان را اینطور، انقلابی و آماده تربیت کنند. همه ما دعا می کنیم فرزندانمان سرباز امام زمان(عج) شوند. خب، سرباز چطور تربیت می شود؟ باید از نوجوانی، قوی و آماده بار بیاید.

ما مصداق زیبایی از این موضوع را در همین فیلم دیدیم؛ آنجا که آقامصطفی تمرینات میدانی و عملی ویژه ای را برای بچه ها در نظر می گیرد. واقعاً آرزو کردم کاش ما هم در گروهمان چنین مربی داشتیم که با این قبیل آموزش ها و تمرینات عملی، پسران و دختران مهدی یاور تربیت می کرد. خلاصه که ما باید از همین حالا و از نوجوانی، فرزندانمان را برای سربازی امام زمان(عج) پرورش بدهیم. ببینید، وقتی برنامه کوه می گذاریم، بعضی از مادران می گویند: وای، هوا سرده... می گویم: مگر رزمندگان ما در دفاع مقدس در سرمای کردستان نمی جنگیدند؟ مگر غواصان ما در آب های یخ عملیات نمی کردند؟... اما کافی است همین موارد در قالب فیلم ارائه شود. حتماً همین مادران هم از آن تأثیر می پذیرند. امیدوارم فیلم هایی مثل منطقه پرواز ممنوع بیشتر ساخته شود. دعا می کنیم خداوند به سازندگان این فیلم، توان و قدرت، ایده های خوب و خلاقیت عطا کند تا بتوانند این راه را ادامه دهند. ما هم ان شاءالله پشت آن ها هستیم و حمایتشان می کنیم.

اشرفی می گوید اعضای گروه گردشگری شان قصد دارند روز جمعه 15 آذر ساعت 10 صبح هم برای دومین بار به همراه خانواده در سینما شکوفه میدان شهدا به تماشای فیلم منطقه پرواز ممنوع بروند. آنها یک گروه مجازی هم به نشانی ble.im/join/MWYwYjcwYj در اپلیکیشن بله راه انداخته اند تا هرکس که دوست دارد، بتواند با این گروه همراه شود یا با تقبل هزینه بلیط، خانواده های کم بضاعت یا بی بضاعت را به تماشای این فیلم مهمان کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 614

به "مادران، مخاطب خاص این روزهای سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادران، مخاطب خاص این روزهای سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید