مقایسه ارزش غذایی گوشت مرغ و جوجه

به گزارش مجله استخدام جدید، گاهی اوقات، برخی افراد می پرسند: در دوران سالمندی، مصرف گوشت جوجه بهتر است یا گوشت سایر پرندگان؟ در جواب این پرسش باید گفت که ارزش غذایی گوشت، با افزایش سن طیور، تغییر می نماید.

مقایسه ارزش غذایی گوشت مرغ و جوجه

مقایسه ارزش غذایی گوشت مرغ و جوجه

نویسنده:دکتر میترا زراعتی

گاهی اوقات، بعضی افراد می پرسند: در دوران سالمندی، مصرف گوشت جوجه بهتر است یا گوشت سایر پرندگان؟ در جواب این پرسش باید گفت که ارزش غذایی گوشت، با افزایش سن طیور، تغییر می نماید.

در واقع، مقدار کلسترول گوشت در این دو حالت، فرق دارد. هرچه سن حیوان کمتر باشد، تجمع چربی در بدن به ویژه اسیدهای چرب اشباع کمتر است. هرچه سن حیوان و به ویژه طیور افزایش یابد، قطعا مقدار چربی بالاتر می رود و حتی در قسمت هایی از سینه که در میزان مساوی چربی آن کمتر از ران یا بال است، در مقایسه بر اساس سن دیده شده است که هرچه قدر سن طیور بیشتر باشد، مقدار چربی بیشتر می گردد. البته این موضوع به هورمون های تزریقی هم بستگی دارد. بعضی مرغ ها به علت تزریق هورمون به آنها، چربی بیشتری زیر پوست شان ذخیره می گردد اما مرغ هایی که به شکل طبیعی در منطقه ها شمالی کشور رشد می نمایند چربی کمتری در مقایسه با مرغ های پرورشی دارند بنابراین در صورت دسترسی به این نوع از منابع پروتئینی بهتر است آنها را برای مصرف انتخاب کنید.

در کل، افرادی که چربی خون بالاتری دارند و به ویژه کلسترول خون شان بالاست ترجیحا گوشت طیوری با سن پایین تر و به عبارت دیگر، جوجه مصرف نمایند و ترجیحا بال را بهتر است مصرف ننمایند؛ چون همواره بال طیور محل تجمع چربی های اشباع است. کلا از بالای 2 سالگی هم به همه افراد توصیه می گردد چربی اشباع کمتری مصرف نموده و سهم چربی غیراشباع را در برنامه غذایی شان افزایش دهند لذا حتی در بچه ها هم مصرف طیور با سن کمتر قطعا بهتر بوده و اثرات مضر کلسترول بالا و تصلب شرایین در سنین بالاتر را کاهش می دهد. اما باز هم تکرار می کنم که باید کل رژیم غذایی کنترل شده و متعادل باشد زیرا مجموعه رژیم غذایی دریافت شده در طول روز می تواند مفید و یا زیان بار باشد.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1852

به "مقایسه ارزش غذایی گوشت مرغ و جوجه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه ارزش غذایی گوشت مرغ و جوجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید