این گوشت را حتمأ مصرف کنید!

به گزارش مجله استخدام جدید، متخصص تغذیه گفت: گوشت بوقلمون را می توان جایگزین گوشت گوسفند کردچراکه می تواند تمام مواد لازم و ضروری بدن را تأمین کند.

این گوشت را حتمأ مصرف کنید!

مصرف پروتئین های حیوانی و گیاهی توسط افراد در سنین مختلف همیشه مورد توجه مردم بوده است، اما استفاده از پروتئین های دارای ارزش غذایی برتر؛ همچون گوشت آبزیان و پرندگان در سبد غذایی روزانه، از سوی متخصصان تغذیه مورد تأکید بیشتری واقع شده است.

گوشت بوقلمون یکی از مواد پروتئینی است که سرشار از ویتامین های گروه B، فسفر، پتاسیم، آهن و زینک است که مواد مغذی مهمی به شمار می آیند. این گوشت سرشار از آنتی اکسیدان سلنیوم نیز است که برای تیروئید، متابولیسم و تقویت سیستم ایمنی ضروری است.

گوشت بوقلمون حاوی تریپتوفان؛ اسید آمینه ای که مغز برای فراوری سروتونین مورد استفاده قرار می دهد است. سروتونین، یک پیغام رسان عصبی است که باعث احساس آرامش در فرد می گردد و بسیاری از افراد، گوشت بوقلمون را برای برطرف بی خوابی می خورند؛ زیرا حاوی ویتامین B3 و B6 است که برای برطرف این شرایط مفید هستند.

متخصصان تغذیه توصیه می نمایند که مصرف غذاهایی را که متابولیسم شما را بهبود می دهند، افزایش بدهید. گوشت بوقلمون حاوی ارزش غذایی زیادی است و ویتامین ب 6 مجود در آن به بالا رفتن سطح انرژی ما یاری می نماید و در بسیاری از کشورها به ویژه در کشورهای آمریکا،کانادا،انگلستان و ایرلند از محبوبیت زیادی برخوردار است.

* وجود ازت و تبدیل به سم شدن در گوشت

سید ضیاءالدین مظهری متخصص تغذیه و استاد دانشگاه ، درباره خواص گوشت بوقلمون، گفت: ما باید در روز از منابع پروتئین های حیوانی مقدار معینی را دریافت کنیم. در گذشته فکر می کردند هر چقدر منابع پروتئینی خورده گردد، خوب است اما امروزه می گویند برخلاف کربوهیدرات ها، قندها و چربی ها پروتئین ها به دلیل داشتن یک ماده اضافی فراتر از کربن، هیدورژن و اکسیژن، ازت دارند که این ازت در بدن تبدیل به سم می گردد.

وی ادامه داد: از ازت موجود آمین ها جدا می شوند و آمونیاک را تشکیل می دهند و باید آمونیاک خنثی، تبدیل به اوره شده و در نهایت دفع گردد.

*120 گرم حداکثر احتیاج روزانه بدن به گوشت

این متخصص تغذیه با بیان اینکه در مصرف گوشت محدودیتی داریم، یادآور شد: مصرف گوشت بین دو تا 4 واحد است؛ یعنی باید در روز 60 تا 120 گرم از گوشت قرمز، سفید و گوشت آبزیان مصرف کنیم و این مقدار کافی است.

*بوقلمون بهترین گوشت

مظهری اضافه نمود: اگر این گوشت مصرفی از آبزیان و ماکیان باشد بهتر است؛ به ویژه گوشت بوقلمون؛ به دلیل اینکه این حیوان گیاهخوار است و مانند مرغ آسیب پذیر نیست؛ چراکه مرغ با آنتی بیوتیک فراوان برای جلوگیری از بیماری و برای وزن گیری سریع پرورش پیدا می نماید.

وی با اشاره به خواص گوشت بوقلمون، توضیح داد: گوشت بوقلمون گوشت بابرکتی است و بعد از پخت حجم آن در حد بسیار پایینی تقلیل پیدا می نماید؛ ضمن اینکه سرشار از مواد مغذی مورد احتیاج بدن است.

این متخصص تغذیه متذکر شد: اولین موضوع در تأمین پروتئین بدن استفاده از موادی است که بتواند این پروتئین را تامین کند؛ در اینکه پروتئین را از چه منبعی دریافت می کنیم، مقدار و نوع آن بسیار مهم است.

مظهری مطرح کرد: پروتئین هایی مفید است که شبیه به پروتئین های بدن باشد؛ یعنی دربردارنده همه اسیدهای آمینه ضروری بدن بوده؛ در نتیجه پروتئین گوشت پرندگان، آبزیان و حلال گوشت ها از نظر بیولوژیک ارزشمندتر از پروتئین غلات وحبوبات است.

وی اضافه نمود: با وجود آنکه درصد پروتئین غلات و حبوبات بالاست اما به این دلیل که ماده اسید آمینه ضروری که بدن نمی تواند آن را بسازد را ندارد، ارزش بیولوژیکی آن پایین تر است.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه ارزش بیولوژیک گوشت بوقلمون بسیار بالاست، گفت: به عبارتی می توان گفت در بین گوشت پرندگان گوشت بوقلمون در سطح بهتری واقع شده است، روغن کمتری داشته و می تواند تمام اسیدهای آمینه ضروری را برای بدن تأمین کند.

مظهری با اشاره به ساختار اسیدهای آمینه ضروری برای بدن، بیان داشت: هر پروتئین از 20 اسید آمینه تشکیل شده که 8 اسید آمینه برای بزرگسالان ضروری است و باید به وسیله تلفیق پروتئین های غلات، حبوبات و پروتئین های گیاهی و حیوانی تامین گردد؛ ضمن اینکه 10 اسید آمینه است که برای رشد بچه ها ضروری است.

وی ادامه داد: هر کدام از اسیدهای آمینه ضروری که به بدن نرسد، می تواند سنتز پروتئین بدن را در جهت ساخت استخوان، عضلات، خون و بافت ها دچار اختلال کند.

در بین گوشت پرندگان گوشت بوقلمون در سطح بهتری واقع شده است، روغن کمتری داشته و می تواند تمام اسیدهای آمینه ضروری را برای بدن تأمین کند

این متخصص تغذیه متذکر شد: پروتئین بوقلمون جزو پروتئین های عالی است که به وسیله مصرف آن می توانیم مینرال های مختلف مانند روی را دریافت کنیم و می تواند 150 آنزیم دیگر را فعال کند.

مظهری با اشاره به مواد دیگر موجود در گوشت بوقلمون، توضیح داد: آهن، ویتامین های B1، B2، B3 و B6 در بوقلمون موجود است و به عبارتی گوشت بوقلمون یک گوشت کامل است.

وی اضافه نمود: هر چقدر بتوانیم گوشت ها را با پروتئین گیاهان، غلات و حبوبات تلفیق کنیم، از نظر مالی به صرفه است و از جهت سایر ریزمغذی ها و ویتامین هایی که باید برای تعادل بدن تأمین گردد، بهتر است.

این متخصص تغذیه در پاسخ به این پرسش که آیا می توان گوشت بوقلمون را جایگزین گوشت گوسفند کرد؟، گفت: بله صد در صد می توانیم گوشت بوقلمون را جایگزین گوشت گوسفند کنیم. اگر افراد بتوانند نسبت به مصرف این گوشت عادت نمایند، گوشت بوقلمون سالم تر از گوشت گوسفند است و چربی آن مثل چربی حیوانات کلسترول بالایی ندارد و از نظر هضم و جذب نیز بهتر بوده؛ ضمن اینکه این گوشت ضایعات کمتری دارد و از نظر مالی نیز بسیار به صرفه است.

مظهری اضافه نمود: مسئله گوشت حیوانات بسته به نوع تغذیه و محیط پرورش آنها دارد؛ چرا که حیوانات و پرندگان دارای غریزه ای هستند که غذایی را انتخاب می نمایند که برای رشد بدنشان بیشتر ضروری است و از این جهت باید به نوع گوشت توجه کنیم.

وی ابراز داشت: بوقلمون به دلیل اینکه فضای حرکتی و پرورشی آن بیشتر است، قطعا ریزمغذی های آن بیشتر از حیواناتی که در قفس پرورش یافته و یا گوسفند و گاو که در گاوداری ها پرورش پیدا می نمایند، است.

این متخصص تغذیه با اشاره به قدرت تطبیق بدن با مواد غذایی یادآور شد: گوشت بوقلمون بهتر از مرغ، گوشت مرغ بهتر از گوسفند و گوشت گوسفند بهتر از گاو است.

مظهری اعلام کرد: مصرف گوشت برای افراد در حال رشد مانند بچه ها، افراد دچار کم خونی و بیماران ضروری است؛ چرا که برای تامین پروتئین های دفاعی آنها باید از گوشت استفاده نمایند.

بدن ما پس از کلسیم، ویتامین D و ویتامین K، به فسفر احتیاج دارد. این ماده معدنی ضروری است؛ زیرا باعث تقویت استخوان ها و دندان ها می گردد. به غیر از این، فسفر فرایند فراوری پروتئین توسط بدن را تسهیل می نماید و به آن اجازه می دهد که از کربوهیدرات ها و چربی های مصرفی استفاده کند.

می توانیم گوشت بوقلمون را جایگزین گوشت گوسفند کنیم؛ چراکه گوشت بوقلمون سالم تر از گوشت گوسفند است و چربی آن مثل چربی حیوانات، کلسترول بالایی ندارد

یک وعده گوشت بوقلمون حاوی 196 میلیگرم فسفر است که می تواند استخوان ها و دندان های شما را در درازمدت سالم نگه دارد.

علیرضا یارقلی، متخصص طب سنتی گفت: هرچه حیوانی متحرک بوده و کوچکتر باشد گوشت لطیف تری دارد.

وی ادامه داد: گوشت بوقلمون گوشت خوبی بوده و هضم آن راحتر است.اسید اوریک کمی دارد و مصرف آن در افرادی که در ناحیه دست و پا دچار درد هستند، مفید و مؤثر است.

این متخصص طب سنتی اضافه نمود: آبگوشت بوقلمون خوب است و اینکه این گوشت را مزه دار نموده و عرضه می گردد، به هضم آن یاری می نماید.

یارقلی بیان داشت: بهترین نوع خوردن بعد از مزه دار کردن، طبخ آن با خورشت است؛ البته کبابی کردن آن نیز خوب است.

وی با تأکید بر عدم ترکیب کردن و پخت همزمان دو نوع گوشت، متذکر شد: ترکیب کردن گوشت بوقلمون با مرغ یا هرنوع گوشت دیگر خوب نیست؛ چراکه هضم هر گوشت با گوشت دیگر متفاوت است و وقتی با هم مصرف می کنیم در هضم آن تداخل ایجاد می گردد.

این متخصص طب سنتی با اشاره به وجود املاح معدنی در گوشت بوقلمون، اعلام کرد: به دلیل اینکه بچه ها تحرک زیادی دارند، مصرف گوشت بوقلمون را توصیه می کنیم؛ ضمن اینکه این گوشت از نظر املاح معدنی غنی است.

یارقلی با بیان اینکه گوشت بوقلمون به دلیل تحرک زیاد این حیوان گوشت مناسبی یرای مصرف است، یادآور شد: بال و ران بوقلمون لطیف تر است.

وی تأکید کرد: با توجه به شرایط مالی موجود اصرار دارم مردم همه نوع گوشت را مصرف نمایند اما نکته مهم این است که هنگام پخت هر نوع گوشت برای اینکه گوشت مصرفی لطیف تر و قابل هضم تر باشد، دو قاشق سرکه به آن اضافه کنید.

ختم کلام اینکه؛ با توجه به وجود مسائل مالی و بالا بودن قیمت گوشت گوسفند و عدم توانایی بخش زیادی از مردم در خرید آن و با عنایت به این نکته مهم که گوشت های پرندگان مختلفی وجود دارد که می توان آن را جایگزین و یا به عنوان مکمل پروتئینی در سبد تغذیه ای خانواده قرار دهیم، مصرف گوشت بوقلمون یک از مواد پروتئینی دارای ارزش غذایی بالاست که می توانیم آن را جزو برنامه غذایی خود قرار دهیم.

منبع: انتخاب
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 676

به "این گوشت را حتمأ مصرف کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این گوشت را حتمأ مصرف کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید