موزه بریتانیا و ادامه استعمار آثار تاریخی آفریقا

به گزارش مجله استخدام جدید، گزارشگران ویژه آثار تاریخی دوره استعمار که خواهان اجرای برنامه بازگشت این آثار به آفریقا هستند اعلام کردند موزه بریتانیا از همکاری در این زمینه سر باز می زند.

موزه بریتانیا و ادامه استعمار آثار تاریخی آفریقا

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، فلوین سار اقتصاددان اهل سنگال و بندیکت ساووی متخصص فرانسوی تاریخ هنر که از سوی امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه مأمور به نوشتن گزارشی درباره آثار تاریخی دوره استعمار آفریقا شده اند، از عدم همکاری موزه بریتانیا برای بازگرداندن آثار تاریخی به آفریقا خبر دادند.

رئیس جمهور فرانسه بازگرداندن آثار تاریخی به کشورهای صاحب را از جمله اولویت های خود بیان کرده بود.

در این گزارش در توضیح عدم همکاری موزه بریتانیا آمده است: اصطلاحی در فرانسوی است که می گوید چیزی در مقابل شما قرار دارند و شما نمی توانید آن را ببینید، درست شبیه کبکی که سر خود را در برف فرو کرده است. اما آنها مجبور می شوند پاسخ دهند و بیش از این نمی توانند خود را پنهان کنند.

مجموعه ای از پیشنهادات در این گزارش 252 صفحه ای منتشر شده است که از مهم ترین آن ها این است که فرانسه نیز باید آثار تاریخی که در زمان استعمار از کشورهای آفریقایی گرفته است به کشورهایی که خواستار بازگشت آن هستند، عودت دهد.

بر این اساس ایده قرض دادن آثار تاریخی به کشورهای آفریقایی کافی نیست چرا که در صورت قرض دادن نیز مالکیت آثار همچنان در دست موزه های غربی باقی می ماند. ایده به امانت دادن آثار تاریخی به کشورهای آفریقایی در ماجرای برنزهای بنین که در سال 1897 از کشور غنا به غارت رفته بود از سوی موزه بریتانیا و دیگر مؤسسات بزرگ اروپایی مطرح شده بود.

پس از ارائه این گزارش، سخنگوی موزه بریتانیا اعلام کرده این موزه از تمرکز شفاف درباره خاستگاه اصلی آثار استقبال می کند و با درخواست این گزارش مبنی بر ایجاد یک رابطه جدید و برابر میان اروپا و آفریقا در این زمینه موافق است.

از زمان انتشار گزارش بازگشت آثار تاریخی دوره استعمار به آفریقا، چندین کشور آفریقایی چون ساحل عاج، سنگال و جمهوری دموکراتیک کونگو به صورت رسمی خواستار بازگشت آثار تاریخی خود شده اند و کشورهای اروپایی چون فرانسه و آلمان متعهد به بازگشت این آثار بوده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 227

به "موزه بریتانیا و ادامه استعمار آثار تاریخی آفریقا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه بریتانیا و ادامه استعمار آثار تاریخی آفریقا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید