موفقیت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در فراوری جوهر نمایشگرها

به گزارش مجله استخدام جدید، تهران - خبرنگاران - پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دانش فنی جوهرهای الکتروفورتیک کپسول شده در EPD برای فراوری کتاب های الکترونیکی، روزنامه های الکترونیکی، مجلات و اسناد الکترونیکی دست یافتند.

موفقیت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در فراوری جوهر نمایشگرها

به گزارش روز چهارشنبه مجله استخدام جدید از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سعیده خلقی اشکلک از محققان طرح با اشاره به مطالعات دهه های اخیر بر روی نمایشگرهای الکتروفورتیک (EPDs) مانند تکنولوژی موجود در E-books و E-newspapers، اضافه نمود: این فناوری ها به دلیل دارا بودن ویژگی هایی چون سبک وزن بودن، مصرف انرژی کم، شبه کاغذ، انعطاف پـذیری و قابل حمـل بودن؛ از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه نمایشگرهای EPDs بر اساس حرکت ذرات میکروکپسول باردار معلق شده تحت میدان الکتریـکی در سیال دی الکتریک شفاف (E-Ink) به کار می رود، گفت: خصوصیات این میکروکپسول ها از جمله عوامل کلیدی در مشخص کیفیت تصویر است.

خلقی اضافه نمود: افزایش کیفیت تصویر احتیاج به ساخت میکروکپسول های EPDs با توزیع اندازه بسیار باریک برای کنترل دقیق تصاویر و پاسخ دهی سـریع تر به ولتاژ اعمال شده دارد. پاسخ دهی سریع، ناشی از افزایش بار سطحی ذرات است.

این محقق ادامه داد: بر این اساس، کوشش محققان برای آماده سازی و اصلاح ذرات الکتروفورتیک رنگی همچنان ادامه دارد. پایداری شیمیایی و سازگاری با دیگر ترکیبات موجود در سیستم جوهر، بار سطحی مناسب و خصوصیات نوری بالا در حین انتخاب پیگمنت ها و رنگ زاها در فرآیند تهیه محیط تعلیقی جوهر، بسیار حائز اهمیت هستند.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه در سال های اخیر مطالعات بسیاری روی اصلاح سطحی ذرات الکتروفورتیک به وسیله سطوح فعال یونی (آنیونی و کاتیونی) و غیر یونی مانند پلی اتیلن، سدیم دودسیل سولفات، پلی وینیل پیرولیدن، ستیل تری متیل آمونیوم بروماید، اکتادسیل آمین، اولئات سدیم و هایپر دیسپرس کننده ها اجرا شده است، گفت: در تحقیق ما برای اولین بار مایعات یونی جدید سنتز شد و به عنوان عامل کنترل بار با هدف افزایش بار سطحی و پایداری ذره استفاده شد.

خلقی عنوان طرح اجرا شده را اصلاح بعضی پیگمنت های آلی و معدنی با مایعات یونی جهت فراوری جوهر الکتروفورتیک و تهیه میکروکپسول از آن با استفاده از روش الکترواسپری ذکر کرد و گفت: به منظور تهیه میکروکپسول جوهر الکتروفورتیک، محققان روش های مختلفی برای آماده سازی میکروکپسول ها مانند پلیمرشدن درجا، پلیمرشدن امولسیونی و توده ای ارائه کردند ولی تمـامی این روش های بسیار سخت و کنترل توزیع اندازه میکروکپسول ها پیچیده و مشکل است.

وی وجود سطوح فعال و مواد کمکی مختلف را از دیگر محدودیت های این روش ها نام برد و اظهار کرد: از این رو ایده روشی جدید برای تهیه این میکروکپسول ها از روش الکترواسپری استفاده شد.

به گفته وی، این تکنیک جدید در مقایسه با روش های قبلی، روشی ساده و بسیار مؤثر در کنترل اندازه ذرات در ابعاد نانو و میکرون است و از آنجایی که مواد شیمیایی کمتری در فرآیند الکترواسپـری مورد استفاده قرار می گیرد، ضمن بهبود مسائل زیست محیطی، به لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه بوده و روش مناسبی جهت تهیه میکروکپسول های E-Ink به شمار می رود.

محقق این طرح، استفاده از مایعات یونی برپایه ایمیدازولیوم به عنوان عامل کنترل کننده را از تفاوت های این مطالعات نسبت به مطالعات قبلی مطرح نمود و ادامه داد: معرفی مایعات یونی به عنوان عامل کنترل بار در اصلاح سطحی پیگمنت و همچنین عامل دارکردن گرافن اکساید و استفاده از آن به عنوان جوهر الکترونیکی سیاه رنگ از جمله نوآوری های این پروژه به شمار می رود. از این مطالعات 4 مقاله استخراج از مطالعات آزمایشگاهی و یک مقاله مروری منتشر شده است.

خلقی یادآور شد: جوهر الکترونیکی و تکنولوژی نمایشگرهای الکتروفورتیک سیاه - سفید و رنگی در انحصار کشورهای فراوریکننده نمایشگرها همچون چین و کره است و با کوشش برای تهیه جوهر الکترونیکی، می توان کشور را به خودکفایی رساند.

محقق این طرح اضافه نمود: جوهرهای الکتروفورتیک کپسول شده در EPD برای فراوری کتاب های الکترونیکی، روزنامه های الکترونیکی، مجلات و اسناد الکترونیکی، صفحه نمایش دستگاه های بی سیم، کنترل کننده بازی، ساعت، نمایشگرهای صنعتی مانند نمایشگر دما علائم مربوط به فروش و تبلیغات در فروشگاه ها کار برد دارد.

این طرح با هدایت دکتر مرضیه خطیب زاده و با مشاوره دکتر الهه کوثری از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

علمی ** 1201 **1485

منبع: ایرنا
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 185

به "موفقیت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در فراوری جوهر نمایشگرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در فراوری جوهر نمایشگرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید