ناگفته هایی از لیزر پوست صورت و حذف موهای زائد

به گزارش مجله استخدام جدید، لیزر پوست صورت به منظور بهبود کیفیت آن انجام می گردد. انواعی از لیزر ها برای پوست صورت استفاده می شوند که لیزر مو های زاید یکی از آنهاست. در این مقاله اطلاعاتی درباره چگونگی این روش حذف مو های زاید ارائه شده است.

ناگفته هایی از لیزر پوست صورت و حذف موهای زائد

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - صاف و شفاف بودن پوست آرزوی دیرینه همه ماست. از طرفی بافت پوست صورت از همه نقاط دیگر بدن حساس تر است و همین موضوع نگرانی ما را در مورد آن بیشتر می نماید. زیبایی چهره به میزان زیادی به مرغوبیت و سلامت پوست صورت وابسته است. جوش ها و لکه های صورت اولین عوامل مخرب پوست صورت و عدم اعتماد به نفس در افراد هستند. موهای زائد صورت در صندلی دوم قرار می گیرند و البته وجود آنها نیز در کاهش شفافیت پوست بی تاثیر نیست. انواعی از تابش های لیزر برای بهبود کیفیت پوست صورت وجود دارد. لیزرهایی که لک ها و جوش ها را از بین می برند، لیزرهای برطرف چین و چروک و البته لیزر موهای زاید. هرکدام از این روش ها مکانیزم منحصر به فردی دارند که در آینده به آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله روش از بین بردن موهای زاید صورت را بوسیله لیزر معرفی خواهیم کرد.

لیزر پوست صورت برای حذف موهای زاید

خوشبختانه روش های بسیاری برای حذف موهای زائد پوست صورت وجود دارد که اثر بعضی از آنها بسیار مفید و همیشگی است. لیزر موهای زائد یکی از این روش هاست. هدف پرتوهای لیزر، رنگدانه های تیره مو و در واقع از بین بردن ریشه موها است. این روش در چندین جلسه متوالی و تنها در عرض چند دقیقه کوتاه انجام می شود و شما را به رویای رسیدن به یک پوست صاف و زیبا، یک قدم نزدیک تر می نماید.

لیزر موهای صورت در زنان

به طور معمول موهای زاید در صورت زنان به شکل پرز یا کرک هستند؛ بسته به ژنتیک افراد رنگ این موهای نازک و پرزمانند نیز متفاوت است. در بعضی از افراد این موهای زاید رنگدانه های بیشتری داشته و تیره تر بوده و در بعضی دیگر این پرزها کاملاً بدون رنگ هستند. لیزر پوست صورت به منظور حذف موهای زاید صورت در بانوان، معمولاً در نواحی زیر انجام می شود:

  • بالای لب ها
  • گونه ها
  • چانه
  • گردن
  • پیشانی

چند نکته مهم در مورد لیزر موهای صورت در بانوان وجود دارد. نکته اول تصمیم گیری درباره ضروری بودن یا نبودن لیزر است. همانطور که اشاره شد بعضی از تارهای مو صورت در بانوان به خصوص در نواحی گونه و پیشانی پرزهای بی رنگ هستند. انجام لیزر برای پرزهای بی رنگ نه تنها به از بین بردن آنها یاری نخواهد کرد، بلکه آنها را تبدیل به موهای فعال می نماید. پس در مورد انجام لیزر برای ناحیه صورت حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. نکته بعدی درمورد کیفیت رشد موهاست. بعضی از بیماری ها موجب افزایش میزان هورمون های مردانه در زنان و به تبع افزایش رشد و ضخامت موهای زائد صورت در زنان می شود. انجام لیزر به صرف از بین بردن موها در ناحیه صورت یاریی به درمان نخواهد کرد. پس برای تشخیص الگوی رویش موهای زاید و به عبارت بهتر اطمینان از نرمال بودن یا نبودن آنها و انتخاب نحوه درمان، باید از متخصصین پوست یاری بگیرید.

ببیشتر بدانید: موثرترین روش های برطرف موهای زائد صورت

لیزر موهای صورت در مردان

فقط زنان نیستند که لیزر پوست صورت را برای داشتن یک چهره جذابتر انتخاب می نمایند، امروزه این روش در میان مردان نیز هواداران بیشماری پیدا نموده است. روش های شیو کردن موهای صورت در مردان همواره عوارض خاص خود را به همراه داشته است. بروز جوش های چرکی، زبر شدن و خشک شدن پوست صورت، برگشتن نوک موها به درون پوست و مواردی از این قبیل، از جمله عوارض روش های سنتی حذف موهای زاید صورت است. قطعاً لیزر موهای صورت یک روش مطمئن برای جایگزین کردن روش های دردناک گذشته است. لیزر موها در مردان در ناحیه سر و صورت در مناطق زیر انجام می شود:

  • ناحیه بالای گونه ها
  • پیشانی
  • بینی
  • گردن و خط ریش
  • پشت گردن و زیر خط رویش موهای سر

نحوه عملکرد لیزر چگونه است؟

هدف پرتوهای لیزر در واقع از بین بردن رنگدانه های تیره است. این پیگمان ها درون فولیکول های مو قرار گرفته اند و بدین ترتیب پرتوهای لیزر جذب این رنگدانه ها می شوند. با تخریب رنگدانه های تیره فولیکول های مو نیز از بین می فرایند. از طرفی همه فولیکول ها دارای چرخه های رشد و استراحت هستند و این نکته عامل اصلی تعدد جلسات لیزر است. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، در هر جلسه لیزر تعدادی از فولیکول های مو در فاز استراحت هستند و بدین ترتیب در اثر پرتوها از بین نخواهند رفت. برای از بین بردن همه فولیکول های موی زاید باید مدت زمانی معینی به لیزردرمانی ادامه داد. جلسات لیزردرمانی به صورت ماهانه و ماهی یک بار ترتیب داده می شوند.

دستگاه های لیزر موهای زاید

انواع مختلفی از دستگاه لیزر برای از بین بردن موهای زاید وجود دارند. دستگاه های الکساندرایت و دیود که در پوست های روشن بهتر عمل می نمایند و لیزرهای ان- دی/ یگ با طول موج بلند (Nd: YAG Laser Long Pulsed) که در پوست های تیره ایمن تر و بهتر عمل نموده و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دستگاه های IPL و Elight که با سیستم فلش لامپ زنون کار می نمایند. لیزرهای الکساندریت با استفاده از خنک نماینده ها درد ناشی از پرتو لیزر را کاهش می دهند و تکنولوژی جدیدتری دارند.

عوارض جانبی لیزر موهای صورت کدامند؟

شاید بتوان گفت مهم ترین عارضه لیزر موهای زاید تضمین همیشگی نبودن آن است. بیشتر افراد پس از شش ماه رویش مجدد موها را تجربه می نمایند، البته این بار موها بسیار نازک تر و بی رنگ تر هستند. همچنین انجام پی درپی جلسات لیرزدرمانی می تواند به حذف هرچه بیشتر موها یاری کند. به افراد توصیه می شود هر شش ماه یا حدبیشتر سالانه یکبار برای انجام جلسات یادآوری به کلینیک لیزردرمانی مراجعه نمایند.

1- التهاب و خشکی پوست

عارضه بعدی لیزر پوست صورت قرمزی و بروز پوسته های ریز در ناحیه ایست که مورد تابش پرتوهای لیزر قرار گرفته است. این قرمزی و سوزش در محل درمان بسیار جزئیست و بیشتر افراد قادر به تحمل آن هستند. البته بعضی از درمانگران برای کاهش درد از پمادهای بی حسی قبل از لیزر استفاده می نمایند. براساس آمارهای گزارش شده، 10 درصد افراد پوسته پوسته شدن را در محل درمان تجربه می نمایند که این مسئله نیز با استفاده از کرم های ترمیم و مرطوب نماینده قابل حل است.

2- عفونت

خطر آلودگی و عفونت برای همه روش های حذف موهای زاید وجود دارد و لیزردرمانی هم از این قاعده مستثنی نیست. اما باید گفت احتمال ابتلا به عفونت ناشی از لیزر بسیار بسیار کم است و تا به امروز موارد جدی برای این امر گزارش نشده است. به هرحال به افراد توصیه می شود چند ساعت اولیه پس از لیزردرمانی از رسیدن آب به محل درمان جلوگیری نمایند. وجود رطوبت در محل روزنه ها و زخم ها همواره می تواند زمینه بروز عفونت را مساعد کند.

3- آسیب به چشم

یکی از موارد ضروری در انجام لیزر صورت، محافظت از چشم هاست. در حین تابش پرتوهای لیزر، باید حتما از عینک های مخصوص بهره ببرید یا چشم ها را کاملاً بسته نگهدارید.

4- تغییرات رنگدانه ها

پس از انجام لیزر، ممکن است تغییرات رنگدانه در پوست ایجاد شود. امکان دارد در محل درمان، رنگ پوست موقتاً تیره تر یا روشن تر شود. این تغییر رنگ معمولاً به تدریج به حالت عادی بازمی شود. با این حال محتمل است، تغییرات رنگی پوست در بعضی بیماران به صورت دائمی رخ دهد، این احتمال در افراد با پوست های تیره یا به عبارتی سبزه، بیشتر است.

5- تاول

اگرچه بسیار نادر است، اما امکان دارد بعضی سوختگی های جزئی در محل درمان ایجاد شود. برای جلوگیری از این اتفاق، بایستی محل درمان را قبل از انجام لیزر به خوبی شست و شو داده و کاملاً تمیز کنید، همچنین از با تجربه بودن اپراتور خود مطمئن شوید. پس از انجام لیزر تا مدتی از پمادهای مخصوص سوختگی مانند زینک اکساید بهره ببرید.

6- ریزش مو

این موضوع در مورد لیزر موهای صورت بسیار مهم است. به خصوص در ناحیه پیشانی و گونه ها نزدیک به خط رویش مو گرچه ریزش مو به شدت نادر است اما مطمئن شوید که اپراتور از دستگاه و درجه مناسب برای انجام لیزر روی پوست شما استفاده می نماید. همچنین محل درمان را با دقت معین کنید. اپراتورها معمولاً با استفاده از رسم نمودارها محل درمان و تابش را معین می نمایند.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زاید

همانطور که گفته شد تعدد جلسات لیزر به دلیل اطمینان از برطرف همه فولیکول هاست و همواره همه فولیکول های موی زاید به صورت فعال و آماده درمان نیستند. محققان می گویند فولیکول ها معمولاً به طور متناوب و چهار هفته یکبار در فاز رشد قرار می گیرند و این دقیقاً زمان معین شده برای جلسات لیزر است. به عبارت بهتر فاصله یک جلسه لیزر تا جلسه بعدی چهار هفته یا یک ماه طول می کشد. گاهی برای کسب نتایج بهتر و دادن فرصت به فولیکول ها برای رشد، درمانگران فاصله دوماه تا شش هفته را تجویز می نمایند.

هزینه لیزر موهای زاید صورت

هزینه لیزرتراپی صورت معمولاً براساس نوع دستگاه در کلینیک ها متفاوت است. دقت داشته باشید که برای انجام لیزر حتماً از دستگاه های با کیفیت و دارای تأییدیه FDA و وزارت بهداشت بهره ببرید. همچنین با مراجعه به کلینیک های معتبر درباره ضروری بودن لیزردرمانی برای پوست صورتتان، انتخاب دستگاه و معین درجه و تعداد جلسات با افراد متخصص مشورت کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: estekhdamjadid.ir شناسه مطلب: 1461

به "ناگفته هایی از لیزر پوست صورت و حذف موهای زائد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناگفته هایی از لیزر پوست صورت و حذف موهای زائد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید